Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 13:33

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 239 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 16  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 16 Sep 2021, 13:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Zar scrie:
Nethuns al lui Emil arata demential (printre altele aparent lasa impresia ca e din aur roz) dar tot nu l-as purta, evident din cauza oxidului in timp. Imi mentin punctul de vedere exprimat mai demult : sunt ceasuri de tinut in cutie + expus in vitrina si de prezentat la intalniri intre pasionati/colectionari ca fiiind ceva mai deosebit ...

Cam asta e si parerea mea vis-a-vis de ceasurile de/din bronz.
La fel si asupra ceasului lui Emil. Arata foarte bine, dar la grosimea de 17mm...este gros, nu gluma. Nici cei 45mm diametru nu sunt de neglijat, cred ca se simte la mana masiv, zdravan-rau. Prin comparatie, acel Hamilton de bronz pare bijuterie, insa pretul prohibitiv este o provocare.
Am citit spunandu-se ca ceasurile de bronz sunt vii, pentru ca se modifica; cu scuze pentru interpretarea personala, care nu vreau sa fie rautacioasa, eu am considerat din prima cand am citit cuvantul ''viu'' exact opusul, adica mort - pentru ca mie creierul mi-a facut mai degraba analogia spre descompunere.
O problema care nu o inteleg este pe directia afectarii carcasei. Nu imi vine sa cred ca oxidul asta nu lasa urme in material. Probabil la microscop se pot vedea urme, pete ramase ca rezultat :? ? Ca sa rezulte oxidarea/cocleala asta, carcasa trebuie sa doneze electroni de cupru-si-ce-o-mai-fi, altfel nu se poate, din ce mi-amintesc de la orele de chimie :roll: .
Pun o poza de pe Watchuseek la care patina mi-a placut mult
Imagine

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 16 Sep 2021, 13:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
catalin.v scrie:
O problema care nu o inteleg este pe directia afectarii carcasei. Nu imi vine sa cred ca oxidul asta nu lasa urme in material. Probabil la microscop se pot vedea urme, pete ramase ca rezultat :? ? Ca sa rezulte oxidarea/cocleala asta, carcasa trebuie sa doneze electroni de cupru-si-ce-o-mai-fi, altfel nu se poate, din ce mi-amintesc de la orele de chimie :roll: .

Cu alte cuvinte intrebi daca nu se dezintegreaza cum te uiti mai urat la el? :D
Cred ca acest aspect este valabil mai degraba pentru cei care toata ziua stau sa il curete, apoi iar il supun diversilor agenti sau pur si simplu conditiilor atmosferice. In mod normal si lasat in pace, ceasul s-ar acoperi cu un strat protector care ar izola bronzul si ar limita mult coroziunea, la urma urmei avem statui din bronz, avem elici pentru vase/bronz care nu se dezintegreaza cu una cu doua si isi pastreaza formele cat si functiile.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 16 Sep 2021, 13:54 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
Pun o poza de pe Watchuseek la care patina mi-a placut mult


Interesanta tare patina aia.....poate pui un link....ar fi super de stiut cum a obtinut-o(!). Si poate micsorezi si pozele
data viitoare........din patriotism......asa....... 8)

De viu/mort inca nu stiu ce sa zic.....mie-mi pare mai degraba viu bronzul....si are si un miros specific....discret....daca mirosi
ceasul de aproape aproape...la microscop.....nu e urat mirosul, doar discret...(cred ca tu intrebai la un moment dat).....

In rest...stii poezia:
Babes....ba nu besi...tot acolo iesi!
Si raspunsul:
Ba cal, ba sa....tot magar era :idea:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 16 Sep 2021, 14:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
N-am descarcat/modificat poza, doar am copiat linkul de aici:
https://www.watchuseek.com/threads/neth ... o.4576959/
Arata grozav acest ceas, felicitari Emil!
Eu cred ca patina aia s-a obtinut natural, in timp. Acest rezultat mi se pare si mie superb.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 16 Sep 2021, 16:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Mulțumesc, Cătălin. E foarte frumoasă poza, sper să ajungă așa și al meu! Prefer să merg pe varianta lui Clipper, adică nu forțez cu nimic, și nici nu-l curăț. Am văzut la colegi ce inseamnă grăbirea oxidării, arată ok, dar stau cuminte, deocamdată. L-am curățat doar când l-am scos din cutie, așa fac cu orice ceas, numai că in acest caz am folosit lămâie.
Eu nu pot pune poze in toate ipostazele, ar fi enervant, dar in iluminare diferită se schimbă și nuanța bronzului, spectaculos uneori. Acum, intr-adevăr, a ajuns cam ca aurul “rusesc” de 14 carate…
La problema cu afectarea carcasei răspunsul meu e simplu: nu contează! :P Argumentul: ceasurile din bronz nu necesită nu știu ce finisare, sunt mai brute, rugoase, și ești obișnuit de la început cu asta, încât pe parcursul oxidării nu mai contează. Așa văd eu lucrurile.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 16 Sep 2021, 16:26 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
116 pagini de patinaje pe wus. Link-ul meu incepe cu sfarsitul....care e mai interesant....
si mai divers. Ah...si ceva ceasuri deosebite...nascute din somnul ratiunii... :cry: Topicul a fost initiat in 2012 :idea:
https://www.watchuseek.com/threads/show ... 7/page-116

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 16 Sep 2021, 16:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Foarte tare topicul găsit de tine, Valentin! Și imi place ideea lor cu anunțul mare:

“Show Your PATINA Only Picture Thread, No Virgin Bronze Allowed!”


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 16 Sep 2021, 20:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
De asta îmi place ca bezelul să fie tot din bronz:

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 17 Sep 2021, 12:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
O usoara curatare am intreprins si eu, zic usoara deoarece curatam pe o parte si se murdarea pe cealalta :lol: asa ca nu am insistat prea mult

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 17 Sep 2021, 12:34 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Dar cum si cu ce l-ai curatat, voinice? Do share :P

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 17 Sep 2021, 12:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Cu sucul concentrat amintit anterior, o carpa de bumbac si vreo 5-6 bete de curatat urechi. Am picurat suc direct din sticla pe carpa si am curatat, lateralele, iar cu betele pe langa bezel, intre anse si pe spate intre capac si anse. Curatarea nu este exemplara, dar pentru nevoia mea e suficienta si eficienta, ca nu am scos cureaua, nu am scufundat ceasul in vreo baie de lichid si nici nu am facut mizerie unde am lucrat.

Acum cateva zile incepusem aceasta curatare pe o latura, dar intre timp a fost nevoie sa o refac pentru ca incepuse sa arate complet diferit deja in vreo 3 zile :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 17 Sep 2021, 12:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Si un detaliu 100% de la bezel, seamana usor culoarea patinei cu ce a postat Emil

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 17 Sep 2021, 16:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Si o sugestie de la Hamilton, legat de patina:

https://www.youtube.com/watch?v=XF5GXoRiIt8

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 18 Sep 2021, 07:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre ceasuri din bronz
MesajScris: 18 Sep 2021, 11:44 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
In sfarsit mi-a venit si mie randul la "testul oului fiert". Ceasul a avut nevoie cam de 3 ore pentru
a ajunge la nuanta dorita....si interesanta.....zic....care mie-mi place tare......

Imagine

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 239 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 16  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România