Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:51

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 16 Mai 2022, 12:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Apr 2015, 15:26
Mesaje: 78
Nu știu dacă este considerat high-end sau nu, dar este primul meu ceas de „lux”. Jaeger-LeCoultre Master Control Grande Taille, 37mm, aur galben 18k (ref 140.1.89), cca 1995. Am căutat acest model în mod specific, pentru dimensiunea de 37mm. Mi se pare o dimensiune potrivită pentru încheietura mea, mai ales pentru că este un ceas pe care îl port zi de zi. Totodată, acest model are ștanța „Master Control 1000 Hours” pe spate, pe care modelele noi nu o au, fiind inlocuită cu geam vitrat.

Este extrem de comfortabil, foarte subțire (7-8mm) și se așează pe mână ca și cum ar fi fost mereu acolo. Cadranul are mici imperfecțiuni pe care le voi remedia la următorul service JLC, geamul din safir, ușor bombat, iar cureaua este una generica de aligator. Din păcate a venit cu o curea de 20mm îndesată între anse de 19mm, așa ca va trebui să o schimb. Oricum caut o curea mai casual, mai discretă.

Închizătoarea este tot din aur 18k, foarte fin lucrată, dar o voi schimba cu una generică, sau poate cumpăr o cataramă originală JCL de pe ebay. Nu m-am hotărât încă.

Cel mai mult îmi place cum cadranul reflectă lumina, și nuanța cadranului, pe care m-am străduit să o capturez în poze. Indecsii sunt subtili și proporționați perfect, după părerea mea. Per ansamblu, este un ceas mai degrabă subtil, decât unul țipător, ceea ce este exact ce căutam la un ceas.

Am vrut de multă vreme să port un ceas de aur, și chiar dacă sunt ușor îngrijorat de consecințele purtării zilnice, cred că ar trebui să ne bucurăm de lucrurile care ne aduc plăcere/satisfacție. Polish-ul este inclus în service-ul JLC oricum, așa că nu ar trebui să fie o problemă mare. Evident, nu voi practica sporturi cu el, și nici nu voi înota în mare. :D

Câteva detalii tehnice despre calibrul JLC 889/2, găsit și pe ceasuri precum Audemars Piguet, Vacheron Constantin, IWC:
- Self-winding movement, bi-directional winding
- Escapement Stone lever
- Yoke winding system
- Flat hairspring with Spirofin fine regulation
- Shock protection Kif-Ultraflex
- Glucydur balance wheel
- 202 components
- Jaeger-LeCoultre 1000 hours Test
- Instant Date Change at midnight

Acuratețea măsurată cu aplicația Watch Accuracy Meter este de +4s, cu fața în sus.

Imagine

Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine

Imagine

_________________
No rest for the wicked.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Mai 2022, 12:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Apr 2015, 15:26
Mesaje: 78
Ah, am vrut să pun mesajul în thread-ul pentru Ultima Achiziție, dar nu știu cum a ajuns aici. :(

_________________
No rest for the wicked.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Mai 2022, 12:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Superb ceas, felicitari!

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Mai 2022, 14:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Sa-l porti cu mare placere, este o alegere sigur buna :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Mai 2022, 22:58 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
Felicitari!
Chiar e un ceas fain din epoca in care inca se faceau ceasuri fara cost cuting. 200 de piese si 38 rubine plus Master Control 1000 de ore. Asta inseamna cias elvetian adevarat. Clasic 100/100, fara piese made in China, 100/100 swiss.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Mai 2022, 20:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Apr 2015, 15:26
Mesaje: 78
Clipper scrie:
Sa-l porti cu mare placere, este o alegere sigur buna :)


Mulțumesc frumos. M-am foit câteva luni bune, dar a meritat.

Emil68 scrie:
Superb ceas, felicitari!


Mulțumesc mult!

bongiorno scrie:
Felicitari!
Chiar e un ceas fain din epoca in care inca se faceau ceasuri fara cost cuting. 200 de piese si 38 rubine plus Master Control 1000 de ore. Asta inseamna cias elvetian adevarat. Clasic 100/100, fara piese made in China, 100/100 swiss.


Sunt de acord 100/100. Este o bijuterie, si nu ma satur sa ma uit la el. Voiam sa ii schimb închizătoarea, sa o "menajez", dar nu o mai schimb. Imi place mai mult asa. :)

_________________
No rest for the wicked.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mai 2022, 15:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Am incercat si eu ieri unul de 37mm, dar e prea mic pentru incheietura mea (pozele facute de aproape nu arata proportiile reale). Ceasul e foarte frumos, dar e mai potrivit pentru cineva cu incheietura subtire si care poarta costum mai des, iar eu nu port niciodata:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mai 2022, 16:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Apr 2015, 15:26
Mesaje: 78
Emil68 scrie:
Am incercat si eu ieri unul de 37mm, dar e prea mic pentru incheietura mea (pozele facute de aproape nu arata proportiile reale). Ceasul e foarte frumos, dar e mai potrivit pentru cineva cu incheietura subtire si care poarta costum mai des, iar eu nu port niciodata:



Da, este un ceas frumos, iar pe incheietura mea mai subtire se potriveste bine. La munca porst costum, dar nu ma deranjeaza sa il port si prin casa, in tinute casual.

_________________
No rest for the wicked.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Mai 2022, 11:07 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Frumos ceas. Sa-l porti mult si bine.

Imi place ca JLC a ales 37mm ptr ceasul asta. Mi se pare marimea perfecta ptr un astfel de ceas.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Mai 2022, 11:39 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Felicitari si de la mine, un ceas de referinta!

Sa-l porti cu placere!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România