Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 11:32

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 151 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 01 Iul 2007, 14:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Apr 2007, 17:41
Mesaje: 70
Localitate: Timisoara
va rog sa puneti aici titluri ale caritlor ,etc....in care apar informatii despre ceasuri etc..

eu personal am cumparat aseara de la carturesti din timisoara o carte, mai de graba un monstru de carte cu 508 pagini in care apar majoritatea brandurilor de ceasuri A-Z. Foarte interesanta si pretul nu mi se pare piperat 30 Eu pt o carte din Germania.

Va multumesc


PS: De cand am pasiunea cu ceasurile, am obsevat ca in nici o carte de specialitate nu apar TOATE firmele...adica in asta nu apare Sector in alta nu pomenesc nimik de Zenith...etc
Are cineva vreo explicatie.

_________________
Don't ride faster than your guardian angel can fly;)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Iul 2007, 16:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Apr 2007, 17:41
Mesaje: 70
Localitate: Timisoara
http://217.160.173.87/wvs/koenemann/vie ... _pages=1.1

_________________
Don't ride faster than your guardian angel can fly;)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Sep 2007, 21:07 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 14 Mar 2007, 17:14
Mesaje: 309
Localitate: Bucuresti / Frankfurt
Iata câteva ceasloave de recomandat:

WATCHTIME, CHRONOS si UHRENMAGAZIN:

http://www.watchbizz.de/

ARMBANDUHRENKATALOG:

http://www.heel-motor-on-shop.de/lshop, ... uhren,.htm

_________________
Sanatosi sa ramânem, caci va veni si CEASUL nostru!
Zeit kann man nicht kaufen. Uhren schon.
Eine ruhige Uhr in einer unruhigen Zeit.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Oct 2007, 22:06 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Numarul de vineri - 12.octombrie.2007 din Ziarul Financiar are la suplimentul de wekend o colectie de articole despre orologerie. Nu e ceva spectaculos dar intre doua numere de Temporis cred ca e singura publicatie care mai scoate ceva despre ceasuri in Romania.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Oct 2007, 17:00 
Neconectat

Membru din: 20 Ian 2007, 15:11
Mesaje: 25
A aparut nr. 3 din Temporis , dedicat in principal ceasurilor aviatice.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Oct 2007, 17:29 
Neconectat

Membru din: 14 Oct 2007, 20:16
Mesaje: 106
Localitate: Bacau
Unde se g?se?te revista asta ?i cam cât cost?? Pe net nu g?sesc nimic de ea. Abonamente se fac? Poate o are cineva ?i-mi d? ?i mie un link!
Mul?umesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Oct 2007, 19:46 
Neconectat

Membru din: 20 Ian 2007, 15:11
Mesaje: 25
In reteaua magazinelor de presa Inmedio - le gasiti cel mai probabil prin mall-uri - si costa 9,5 Ron.
Site nu au. Apare de 4 ori pe an, cam prin data de 27 a lunii respective. Despre abonamente nu scrie nimic in revista, dar este editata de D.V. Automedia s.r.l.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Oct 2007, 20:05 
Neconectat

Membru din: 20 Ian 2007, 15:11
Mesaje: 25
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Oct 2007, 16:31 
Neconectat

Membru din: 14 Oct 2007, 20:16
Mesaje: 106
Localitate: Bacau
Mul?umesc! :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Noi 2007, 00:33 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mar 2007, 14:44
Mesaje: 1031
Localitate: Constanta.
Revista Temporis din aprilie 2007 – pret 9,50 RON, pagina 26.
Prezentarea unui ceas care mie imi place (Longines Weems), facuta de redactorul sef, pe nume (si poza bust+ceas Jaeger LeCoultre Master Compresor Memovox pe pagina 2) – Tudor Mihaita.
Un articol format PDF de pe un site ‘swiss-watches’ parca, posibil a fi downloadat in vreo 4 limbi eng/fra/ger/itl
Ce au in comun acestea ? Pai cineva a dat copy/paste si peste virgule ! nu numai peste text !
Stau acum si ma intreb cit de ordinar poti fi sa scrii o revista cu articole ‘inspirate’ de pe web si sa le semnezi in nume propriu si apoi sa o vinzi cu 9,50 ron ! Sunt review-uri pe forumul asta despre anumite modele de ceasuri, care sunt mult mai inteligente si mai pertinente, facute de oameni care chiar iubesc si cunosc ceasurile !
Intreaga revista este NUMAI ADVERTISING fatis sau mascat. Orice revista specializata care se respecta si mai ales respecta cititorii (si platitorii...) de computere, de autoturisme, de foto sau de ce vreti voi, nu poate si nici nu trebuie sa scrie numai elogios si laudativ despre...ce prezinta. Daca ar citi un extraterestru aceasta revista, ar crede ca omenirea a descoperit in premiera perfectiunea absoluta in Materie...
Dar ce sa mai zic de interviul lui Richard Mille dat...revistei Temporis ! Cred ca The Purists se zgiriie pe fata...
Multumesc cerului ca nu am dat bani pe asa zisa revista, ca altfel...imi parea si mai rau...
Daca gresesc va rog sa ma corectati.
Imagine

_________________
SATELLITE WAVE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Noi 2007, 20:07 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Din pacate nu este numai parerea ta,ci a mai multor pesoane,inclusiv a unora care lucreaza in domeniul vinzarilor.
Este cu totul o revista de RECLAMA! :cry:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Noi 2007, 00:12 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 14 Mar 2007, 17:14
Mesaje: 309
Localitate: Bucuresti / Frankfurt
Ceasuri INGERSOLL intr-o revista de specialitate, care se pretinde serioasa :roll: :twisted: :roll: :twisted: :roll: :twisted: :roll: :twisted: :roll:

_________________
Sanatosi sa ramânem, caci va veni si CEASUL nostru!
Zeit kann man nicht kaufen. Uhren schon.
Eine ruhige Uhr in einer unruhigen Zeit.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Noi 2007, 14:50 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Mar 2007, 22:44
Mesaje: 468
Localitate: Bucuresti
Nu am vrut pana acum sa comentez despre aceasta revista dar ma simt obligat acum sa o fac. Am citit revistele in jumatate de ora si dupa ce am citit tot ce mi-a venit in minte a fost-"Mda poze frumoase dar vai ceasurile prezentate sunt modele mai vechi de un an, iar articolele parca ar fi scrise de de un copil de 7 ani". Cum e posibil sa scrii un articol de o coloana despre Blancpain Fifty Fathoms, cum e posibil sa scrii un articol despre rubine folosite in ceasuri pe doar 2 pagini-jenant, penibil, mie mi-ar fi rusine sa scriu doar atat. Articolele sunt lipsite de substanta si macar daca ar fi copiate de pe net, ma gandesc ca poti gasi foarte multe referinte despre orice subiect si sa scrii mai mult de o amarata de pagina.
Este de-a dreptul penibil .
Cel mai rusinos mi se pare un articol despre rescrierea cadranelor in care am vazut o rescriere a unui cadran jenant facuta, mi-ar fi rusine sa ma laud cu asa ceva parca era o copie proasta facuta in Ucraina, daca pastrau cadranul original si il curatau iesea de o mie de ori mai bine.
Revista face reclama la niste dealeri care practica tarife absurde si in plus nu au habar de ce vand.
Penibil de-a dreptul.
Dar cel mai tare mi se pare definitia revistei- Ceasuri si lifestyle :shock: -sa imi ziceti dragii mei colegi forumisti ce lifestyle ati abordat dupa ce ati inceput sa fiti pasionati de ceasuri? V-ati schimbat lifestyl-ul? V-a marcat asa tare acest subiect incat sa va schimbati look-ul sa fiti in pas cu moda acestei reviste? :D
Poseidon sunt fgoarte curios daca ai trimis pe adresa lor de mail aceasta constatare si daca au raspuns in vreun fel?
Si tot sunt curios daca ai scris autorului articolului original si sa ii prezinti situatia-cred ca el s-ar inflama cel mai tare si ar da putin de pamant cu ei.
Si ca sa nu deviez de la subiect un link cu arhiva revistei International watch magazine : http://www.iwmagazine.com/archives.cfm si site-ul unuia din cei care scriu articole acolo http://www.watchcarefully.com/
Numai bine si la un Lifestyle cat mai in trend cu moda. :D

_________________
Imagine Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Noi 2007, 15:00 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Joe Zawinul scrie:
Ceasuri INGERSOLL intr-o revista de specialitate, care se pretinde serioasa :roll: :twisted: :roll: :twisted: :roll: :twisted: :roll: :twisted: :roll:




Foarte corect
Revista lasa enorm de dorit dar inca o cumpar in lipsa de ceva mai bun.
Ce se intampla cu Chronos(asa se numeste, nu?)
A disparut deja.?Am doar primul lor numar


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Noi 2007, 15:08 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Fina observatia lui Dan.
Lifestyle :lol: si ceasuri ori ceasuri si lifestyle :lol:

Revista e creata probabil de cei si pentru cei condusi de ....."Snoblesse oblige nest pa?"

Totusi e mai bine decat nimic deocamdata.
E trist deoarece 90 % din revista e doar publicitate pentru dealerii nostrii de......
Va rog sa ma scuzati


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 151 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România