Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 23:52

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


ATENTIE! Incepand de astazi 10.02.2010 nu se mai pot deschide topicuri noi decat pe sectiuniile dedicate. Anunturile deja postate se regasesc acolo (in caz ca nu le gasiti).



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Considerati util un astfel de sistem ?
1. Da 93%  93%  [ 70 ]
2. Nu 7%  7%  [ 5 ]
Voturi totale : 75
Autor Mesaj
MesajScris: 19 Mar 2009, 08:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Dec 2007, 21:31
Mesaje: 488
Localitate: IASI
Excelent!!!! Sa fim onesti si corecti.Bravo!!!Spor.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2009, 08:33 
Neconectat

Membru din: 02 Ian 2009, 19:44
Mesaje: 79
Localitate: iasi
Cam multe categorii si nu stiu daca vanzatorul va aprecia exact unde se incadreaza produsul lui, dar in principiu este o idee foarte buna. Si inclin sa cred ca si anuntul meu a contribuit intr-o oarecare masura la infiintarea acestui proiect, ceea ce e un lucru bun, nu-i asa?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2009, 08:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2008, 22:48
Mesaje: 481
Localitate: Bucuresti
iEdi scrie:
eris scrie:
pro :D :D :D
PS:
oricum o mare parte din vinzatori isi lauda excesiv produsele , => ramine tot la latitudinea cumparatorului daca cumpara sau nu.


Aici ai dreptate, dar in alt proiect e vorba de un sistem foarte obiectiv de calcul al acelor procente din categorisirea de mai sus. Mai e de lucru la el, iar cand va fi in forma definitivata, daca va primi "unda verde", totul va deveni foarte simplu si foarte interesant.

O mare problema a vanzatorilor din zilele noastre (a se citi "din Romania") este ca subliniaza calitatile produsului vandut - fundamental gresit. Calitatile le gasim pe internet. Mai interesant si mai corect ar fi sa spuna in primul rand defectele sau lipsurile produsului respectiv ...


chiar doresc sa vad si eu un asemenea anunt aici pe ceasornicar :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Oricum sincer NU cred sa vad ceva de genul :
1.vind ceas marca ZZZZZZZ , care tzacane doar , uneori are deviatii de 5-6 ore/zi si arata Jalnic/Deplorabil . Pret xxx roni Negociabil
2.vind ceas YYYYY cu masina minarita , merge aiurea daca il purtati la mina sau uneori NU merge , restul mai uitati va si voi pt. ca multi vad putini cunosc Pret yyy Eur Nediscutabil
------------------------------------------------------------------------------------
Probabil cineva din staff trebuie sa acorde note/calificativ , altfel ........ramine cum a fost sau mai rau :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
The hardest thing in the world to understand is the income tax.(Albert Einstein).
Work Smarter, Not harder !

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2009, 09:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
T-man scrie:
Si in numismatica se folosesc astfel de evaluari..de ce nu si in evaluarea unui ceas?...PRO! :)

Subscriu. :wink:
(Pt. numismatica : G-VG-F-VF-XF-aUNC-UNC-BU-PROOF)

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2009, 11:25 
Mie mi se pare foarte bun sistemul asta folosit de Dr. Ranfft.


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2009, 12:31 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
,, conditie ,,foarte buna dar are nevoie de service sau reglaj-ei bine majoritatea ceasurilor vindute aici vor fi in conditie foarte buna. Consider aceasta caracterizare la superlativ a fi una eronata.Multi dintre comerciantii-scuzati termenul- de pe acest forum vor profita de ea.Corect ar fi sa se arate defectele unui ceas propus spre vinzare.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2009, 16:11 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2007, 21:06
Mesaje: 944
Localitate: Iasi
Ideea este buna, in principiu, insa neadaptabila in Romania, cel putin in vremurile noastre.
De ce cred asta? Pentru ca o vad aplicabila mai mult in cazul in care tranzactia se face "pe neve", "pe incredere", fara sa existe contactul face-to-face intre cei doi. Daca cei doi se intilnesc, cumparatorul poate aplica propriul sistem de evaluare si decide daca il cumpara sau nu.
De pe acest forum, sa ridice mina citi au cumparat ceasuri "second hand" (includ aici cele vintage) de pe internet, fara sa "pipaie" mai intii marfa!

_________________
Fiecare dintre cei cu care te intalnesti in orice zi duce o lupta despre care tu nu stii nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2009, 16:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
De acord cu grig.
Personal vand numai face-2-face, la fel procedez si in cazul cumpararii. Am vandut la distanta (1 singura exceptie) doar pt. ca insistat mult timp cel interesat, oricum a fost foarte multumit, ceasul fiind peste asteptarile lui. Cine cumpara on-line (orice, nu numai ceas) isi asuma anumite riscuri, de la neconcordanta cu descrierea obiectului pana la violare/pierdere de colet. :wink:

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2009, 16:48 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Aceasta neconcordanta daca este majora ,propun acordarea de calificative acordate vinzatorului. Eu unul nu pot merge 2-3-400 km doar ca sa vad un ceas,asa ca tot de pe net le cumpar.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2009, 17:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
Sistemul de gradare propus de iEdi il consider foarte bun.
Ramane ca vanzator sa incadrezi realist, ceasul. :)

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2009, 17:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Iun 2008, 15:45
Mesaje: 2622
Localitate: Banat
nu poti vinde numai face to face....pur si simplu nu poti..
cand am putut asa am facut si eu, acum mai nou trimit ceasul pe incredere la client si daca ii place il ia, daca nu ii place nu il ia si gata. DAR acest lucru e valabil numai cu cei care au luat un numar de ceasuri de la mine si am vazut ca sunt onesti. Ca pot lua t(z)eapa si asa...se prea poate.

Eu tot raman la ideea ca atunci cand avem neplaceri cu comercianti din tara sa ii scriem la rubrica dedicata.
Iar descrierea ceasului cat mai corect si amanuntie e un lucru de bun simt la urma urmei.

_________________
Spuma asta-nveninata, asta plebe, ast gunoi,
S-ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi.
Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală fără de care ştiinţa cade în absurd.
N. Paulescu
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2009, 17:47 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
grig scrie:
De pe acest forum, sa ridice mina citi au cumparat ceasuri "second hand" (includ aici cele vintage) de pe internet, fara sa "pipaie" mai intii marfa!


Imagine

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2009, 17:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Apr 2008, 14:35
Mesaje: 1734
Localitate: Bucuresti
Imagine si eu


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2009, 18:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Iun 2008, 15:45
Mesaje: 2622
Localitate: Banat
Imagine

si eu!

_________________
Spuma asta-nveninata, asta plebe, ast gunoi,
S-ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi.
Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală fără de care ştiinţa cade în absurd.
N. Paulescu
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2009, 18:26 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Imagine Si eu.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România