Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 10:55

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


ATENTIE! Incepand de astazi 10.02.2010 nu se mai pot deschide topicuri noi decat pe sectiuniile dedicate. Anunturile deja postate se regasesc acolo (in caz ca nu le gasiti).



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Considerati util acest sistem de calcul ?
1. Da 72%  72%  [ 36 ]
2. Nu 28%  28%  [ 14 ]
Voturi totale : 50
Autor Mesaj
MesajScris: 24 Mar 2009, 16:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2007, 16:58
Mesaje: 525
Localitate: Bucuresti
Corect cine nu vrea asta e, nu vrea, desi daca era dupa mine faceam obligatorie trecerea prin tabel cand vrei sa postezi o vanzare. Este o unitate de masura, buna/proasta dar oarecum pe intelesul tuturor. Si eu m-am surprins ca imi apreciez mai tare ceasurile la prima vedere decat atunci cand le iau pe componente ca sa completez tabelul si sunt obligat sa retrogradez cate o categorie!
Iar asta cu cine nu stie sa completeze un tabel e deja exagerat! Cine a ajuns pana a scrie aici, a posta poze si a navigat pe internet nu vad ce probleme ar avea sa downloasd-eze fisierul si sa puna niste cifre intr-un tabel, ca rezultatul iese singur!

PS: Poate cineva vine si cu niste propuneri constructive de imbunatatire, de postare automata in topicuri, etc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Mar 2009, 17:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Iun 2008, 15:45
Mesaje: 2622
Localitate: Banat
era o "replica" retorica:P

Eu am zis de la bun inceput ca sunt de acord cu modul asta..

_________________
Spuma asta-nveninata, asta plebe, ast gunoi,
S-ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi.
Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală fără de care ştiinţa cade în absurd.
N. Paulescu
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Mai 2009, 14:52 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2006, 22:13
Mesaje: 1607
Localitate: Radauti
Bre ce e ala ex...cum ? Io n`am habar de astea ! Cand vand ceva aici sau prin alte parti descriu ceasul sau obiectul(adiacent -un lant de buzunar , o pendula o scula de ceasornicarie ) asa cum ma pricep maibine , chiar mai mult descriu mici defecte pe care alt vanzator le-ar trece cu vederea.Unii dintre d-voastra stau mult pe ebay (stim noi cine).Acolo descrierea ceasului uneori se face sinuos ocolindu`se intentionat "partile dureroase" care ar trage in jos pretul obiectului si alte ori cel ce vinde habar nu are ce vinde sau vanzatorul nu se complica si nu are "cultura orologistica" (e corect?) necesara pentru a face o descriere (Galaxy va poate explica mai bine) Descrieri de genul "mi`e frica sa`i desfac capacele" "nu stiu cat de tare sa`l trag" "nu stiu daca piesele sunt originale pentru ca nu stiu sa desfac capacul-capacele sunt extrem de frecvente mai ales pe ceasurile a caror posesori se gasesc in USA.
Am un alt calcul extrem de simplu de calcul al calitatii obiectului pus in vanzare si suna cam asa : pe o scara de la 1 la 10 - perfect,mint(10) ; superb,frumos(9),stare buna,valabil(8-9), de la 7 in jos deja e prost,penibil, "vai de mine" . Eu va propun sistemul asta de calcul. Fiecare poate sa`si asume responsabilitatea OBIECTIVA ATENTIE !!! a unei note.Trebuie sa faca exceptie la atribuirea unei note: de valoarea sentimentala, de numele ceasului, de raritate
(nr de mecanisme sau anul fabricatiei demonstrat de serial)de materialul din care e facut. Toate acestea trebuie sa se reflecte doar in pret !! EX: un Rolex ,un PATEK PHILIPPE un Audemars Piguet nu trebuie notate cu 10 daca sunt purtate iar semnele de uzura se vad (nuh?) Ai dreptul sa ceri pe el un 10-20-30 mii de euro dar nu trebuie sa-i conferi 10.Tot atat de lesne pot sa confer 10 unui Orex 1982 daca il am acasa in cutie(l`am primit cadou , am acte la el si a vazut lumina zilei de 2x ) si e facut din otel si pe deasupra e urat ca model (Corect?) Haideti deci sa incercam sa mai reflectam.

_________________
http://www.pocketwatch.ch/kaliber.htm
sterlingsilv3r@yahoo.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România