Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 21:48

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


ATENTIE! Incepand de astazi 10.02.2010 nu se mai pot deschide topicuri noi decat pe sectiuniile dedicate. Anunturile deja postate se regasesc acolo (in caz ca nu le gasiti).



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Considerati util acest sistem de calcul ?
1. Da 72%  72%  [ 36 ]
2. Nu 28%  28%  [ 14 ]
Voturi totale : 50
Autor Mesaj
MesajScris: 22 Mar 2009, 22:46 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
Datorita succesului pe care l-a avut initiativa noastra de a face un Sistem de categorisire a conditiei unui ceas, pentru cei care sunt subiectivi din fire sau pur si simplu nu vor sa se chinuie cu acordarea unui procentaj conditiei unui ceas, am elaborat un sistem de calcul al conditiei unui ceas, in functie de aspectele/componentele cele mai importante ale lui.

- in calcul se va tine cont de "ponderea" pe care o are in valoare unei piese fiecare component al ei.
- ponderile (importanta partii respective) aproximative sunt asa:

Mecanism : 0.35 (35 %)
Cadran, indicatoare : 0.30 (30 %)
Carcasa, geam, remontor(coronita) : 0.15 (15 %)
Stare de functionare : 0.10 (10 %)
Bratara, curea : 0.05 (5 %)
Cutie, acte : 0.05 (5 %)


- acestor ponderi li se asociaza un numar intre 0 si 100 (unde 0 inseamna inexistent si 100 inseamna impecabil, nou-nout)
- calculul se face asa : inmulteste fiecare pondere cu numarul asociat ei si apoi se face suma numerelor rezultate din inmultiri.

Rezultatul reflecta foarte bine starea in care se afla ceasul.

Pentru ca este totusi greu de acordat numarul/procentul intre 0 si 100 fara subiectivism, vom folosi un tabel cu ajutorul caruia se pot acorda aceste procente fiecarui component in parte, intr-un mod foarte obiectiv.

Tabelul a fost elaborat de colegul constantin14, caruia ii multumim frumos !

Imagine

Bineinteles acest calcul nu se aplica pieselor care nu au deloc mecanism, cadran sau carcasa - aceste piese, indiferent de starea in care se afla componentele se incadreaza la "Pentru piese".

Multumim pentru atentie si pentru vot si va uram mult succes cu calculele :twisted: si bineinteles asteptam pareri.

P.S. Mi-am permis (si am obtinut acordul tacit) sa numesc acest calcul CCE ...

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Mar 2009, 11:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Iun 2008, 15:45
Mesaje: 2622
Localitate: Banat
Util dar un pic complicat....iti ia mai mult timp sa faci calcule decat sa scrii amanuntit ce are si ce nu are ceasul (probleme, aspect, functionare, provenienta, etc);

_________________
Spuma asta-nveninata, asta plebe, ast gunoi,
S-ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi.
Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală fără de care ştiinţa cade în absurd.
N. Paulescu
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Mar 2009, 12:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
zaytsuca scrie:
Util dar un pic complicat....iti ia mai mult timp sa faci calcule decat sa scrii amanuntit ce are si ce nu are ceasul (probleme, aspect, functionare, provenienta, etc);

Subscriu. E mai bun, mult mai rapid si la obiect celalalt sistem : viewtopic.php?f=6&t=7625 :arrow:

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Mar 2009, 13:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Apr 2008, 14:35
Mesaje: 1734
Localitate: Bucuresti
Parerea mea e ca atunci cand spui ca un ceas are rating 85 sa spunem, se pierd toate caracteristicile din spatele acestei cifre, deci nu vom avea o idee clara despre cum este carcasa, cadranul etc.
Cred ca cel mai clar ar fi o clasificare de tipul Carcasa 80%, Mecanism 80% Bratara 70%, etc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Mar 2009, 16:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2007, 16:58
Mesaje: 525
Localitate: Bucuresti
Citat:
zaytsuca a scris: Util dar un pic complicat....iti ia mai mult timp sa faci calcule decat sa scrii amanuntit

Nu e deloc complicat daca aveti un Excel, si sigur aveti, va faceti propriul tabel si aplicati formulele afisate.
Astfel doar completati campurile corespunzatoare criteriilor respectice (care arata clar starea componentelor!) si rezultatul va aparea automat.

Citat:
Zar a scris: E mai bun, mult mai rapid si la obiect celalalt sistem : viewtopic.php?f=6&t=7625

Cele doua sisteme sunt de fapt unul singur! Prima parte a tabelului, respectiv"calculul" este instrumentul care va incadra ceasul in clasificarea propriu-zisa, la care faci trimitere, care este cuprinsa in tabelul din josul paginii (si care poate fi explicitata cu intreg textul corespunzator.
Iar daca vanzatorul va posta un "print screen" cu tabelul sau de calcul, cei interesati vor vedea clar starea pe componenete in parte si incadrarea pe categorii. Depinde de fiecare dintre noi!

Daca cineva se pricepe sa ne spuna daca si cum se poate posta un asemenea tabel Excel functional (adica sa se poata calcula direct aici, pe forum) ar fi si mai simplu deoarece chiar nu vom avea decat de completata tabelul!

Oricum nu am nici o speranta ca vom fi toti de acord asupra modului/formei de evaluare a unui ceas, insa ar fi foarte util atat vanzatorilor cat si cumparatorilor un compromis care sa functioneze, dand o imagine cat mai corecta si "universal" inteleasa, daca nu acceptata.
Pe de alta parte cred ca orice sugestie/propunere constructiva va fi apreciata si aplicata.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Mar 2009, 18:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Iun 2008, 15:45
Mesaje: 2622
Localitate: Banat
trebuie sa ma intereszez dar stiu sigur ca exista site-uri care gasduiesc diverse fisiere, inclusiv tabele xcel.
Eu ma pricep sa fac asemenea tabel, dar cei care nu stiu ce se fac?

http://www.sendspace.com/ se face upload aici.

aici am facut un test la un fisier..sa vad daca merge.. daca puteti downloada fisierul :SB600.pdf atunci functioneaza bine site-ul si deci urca acolo tabelul!

_________________
Spuma asta-nveninata, asta plebe, ast gunoi,
S-ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi.
Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală fără de care ştiinţa cade în absurd.
N. Paulescu
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Mar 2009, 18:44 
daca puteti downloada fisierul :SB600.pdf atunci functioneaza bine site-ul si deci urca acolo tabelul![/quote]

merge, se poate 'da in jos' fisierul, ca sa folosim acelasi limbaj 8)


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Mar 2009, 22:57 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
Ok, se vede treaba ca acest mod de calcul e crancen disputat, iar votul oglindeste faptul ca ne e frica de calcule. Buuun ...

Ca sa detaliez la ce este bun acest calcul, spunem asa :

Sa zicem ca sunt un impatimit, imediat dupa inocularea virusului. Nu am bani de ceasuri, dar vreau sa imi cumpar ceasuri. Cumpar cate ceva, apoi vreau sa le vand sa fac rost de bani pentru altele. De cumparat e usor, de vandut e al dracu' de greu :)
Cum sa fac ? Ce valoare are ceasul meu - caut pe internet ceasuri similare si imi fac o idee despre valoare. Bine, bine, dar ceasul meu nu arata ca alea; al meu e putin zgariat, nu merge prea bine, are aratatoarele schimbate, etc. Sunt in impas. In ce conditie e ceasul meu ? De unde sa stiu eu sa apreciez ? Hai sa facem calculul si o luam pe rand : mecanism, cadran, indicatoare, carcasa, etc. Aflu dupa calcul ca ceasul meu are un procentaj de ~78 %. Pai uite ca nu e chiar rau. Ceasul meu e in stare "BUNA". Poate ii place cuiva... Fac poze calumea, zic ce are si ce n-are si il "pun pe taraba".

Sau :

Vad pe internet de vanzare un ceas. Nu pre ma pricep, dar imi place tare si parca l-as cumpara. Vanzatorul zice : "impecabil, functioneaza excelent, arata superb, piese originale, bla, bla, bla". Treaba lui, eu am sistemul de calcul bine conturat. Ia sa vedem ce zice nenea ala care e incruntat in avatar ... Mecanism - se vede ca e umblat inauntru, are microregulatorul rupt (ii dau punctajul conform tabelului facut de nenea ala barbos), cadran - are foarte mici pete pe el, iar la ora 17 e foarte putin sters, indicatoare - corecte, dar zgariate, carcasa - zgariata pe spate de la incercare de deschidere nereusita, etc... Mie imi iese un punctaj de 75%. Pai cum "impecabil" ? Nu il mai iau ... Imi caut altul, la care vanzatorul stie sa faca o descriere asa cum trebuie. Exceptie : nu are poze calumea la ce vinde - atunci avem o problema si in caz ca nu stim 101% ce facem, ne abtinem sa cumparam de data asta. Poate cumparam de la un nene care are poze calumea la ce vinde ... ca sa ne facem si noi un calcul mititel si sa vedem daca ce zice e ok.

Ce ziceti ?

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Mar 2009, 23:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Iun 2008, 15:45
Mesaje: 2622
Localitate: Banat
E bun tabelul, un pic complicat dupa cum am zis, dar bun...de aia dat link..sa fie pus acolo si cine vrea sa fie "conform" atunci evalueaza ceasul dupa tabel.
Oricum o sa fim un pic subiectivi si o sa dam punctajul maxim din marja aia care e acolo :lol:
facem niste teste, daca place la lume...il tinem, daca nu...tot il tinem ca sigur o sa fim cativa care o sa il folosim :wink:

_________________
Spuma asta-nveninata, asta plebe, ast gunoi,
S-ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi.
Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală fără de care ştiinţa cade în absurd.
N. Paulescu
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Mar 2009, 23:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2007, 16:58
Mesaje: 525
Localitate: Bucuresti
Se pare ca merge:
http://www.sendspace.com/file/haacxr

Intrati pe adresa respectiva si download-ati fisierul NotareCeas.xls
Sper sa fie totul OK!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Mar 2009, 23:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Apr 2008, 14:35
Mesaje: 1734
Localitate: Bucuresti
Ar mai fi o varianta sa se creeza ceva de genul www.ceasornicar.ro/cce unde sa fie un php dupa modelul excelului, care sa calculeze ratingul.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Mar 2009, 10:49 
Neconectat

Membru din: 24 Dec 2008, 13:41
Mesaje: 267
Este util,dar cam.."peste mana"...cred ca ar conta mai mult la valori mari de pret ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Mar 2009, 12:42 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 23 Dec 2006, 01:57
Mesaje: 1207
Localitate: Bucuresti
E cel mai bun lucru ce se intampla in sectiunea Vand-Cumpar in ultimul timp: EDUCATIE in domeniu.

Incepatorii au acum mijloacele minime si sfaturile celor mai cu experienta pe baza carora pot "deschide ochii" cand fac o achizitie noua.
De mult timp speram intr-o maturizare a "pietei" si asta poate fi inceputul. Hai sa nu mai fim carcotasi si sa luam partea buna a lucrurilor, nu ca-i greu de completat un excel. :mrgreen:

_________________
Dus cu CEASUL!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Mar 2009, 15:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Iun 2008, 15:45
Mesaje: 2622
Localitate: Banat
galaxy scrie:
ca nu -i greu de completat un excel. :mrgreen:


pt cine stie...sunt sigur canu toti utilizatorii stiu!

_________________
Spuma asta-nveninata, asta plebe, ast gunoi,
S-ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi.
Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală fără de care ştiinţa cade în absurd.
N. Paulescu
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Mar 2009, 16:15 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
zaytsuca scrie:
galaxy scrie:
ca nu -i greu de completat un excel. :mrgreen:


pt cine stie...sunt sigur canu toti utilizatorii stiu!


Nu trebuie domnule neaparat completat tabelul. Le scrii pe foaie, pe manseta sau le tii minte (pentru dependentii de lecitina). Dar mai mult, nu te obliga nimeni sa faci calculul... Calculul e pentru ajutor. Nu vrei ajutor, nici o problema, nu ti se da cu forta. Relax :)

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România