Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:36

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 04 Ian 2012, 18:19 
Buna ziua domnilor cunoscatori ! Nu stiu daca am procedat corect dar v-as propune un mic subiect de dezbatere si sper ca nu contravin nici unui regulamet ! As dori o evaluare cat de cat pertinenta cu privire la ceasul din pozele de mai jos eventual detalii despre mecanism, rubine, provienenta, firma , etc neaparat PRET de vanzare rapida ! Pot mentiona ca este luat in contul unei datorii ( daca v-as spune cat atunci as strica farmecul discutiei ). Daca voi afla cat de cat pretul sau la o vaznare rapida dincolo de orice firma care achizitioneaza doar aur as putea sti daca imi voi scoate banii in contul datoriei !
Daca contravin vre-unui regulament va rog sa-mi adresati mesaje private.Daca nu va astept aici !

Imagine
Imagine
Imagine

Vin cu mentiunea ca ceasul functioenaza bine sub 30sec/zei .. cronometrul deasemnea cu resetare la 0 !
Va multumeesc anticipat !


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 04 Ian 2012, 20:09 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Cu parere de rau aceasta sectiune a forumului nu se ocupa de expertize/evaluari de ceasuri, nici de consiliere in vederea recuperarii de datorii private.
Puteti sa inserati un anunt la rubrica vanzari si sa urmariti reactia pietii.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 04 Ian 2012, 20:40 
Stai dumneata linistit ... ceasul nu e de vanzare aici ! daca nu-mi raspunde nimeni cu o evaluare chiar la privat jur pe onoarea mea ca va ajunge la topit !
Cum ar trebui sa procedeze unul ca mine sa vanda ceva pe site-ul asta la un pret onest nestiind pretul ceasului ?!
Cum as putea sa aflu valoarea reala daca nu aici ?!( am facut raportari la toate site-urile stiute fara rezultat )
Care e sensul acestui site daca nu discutiile pe marginea unui ceas ?!
Nu as avea nimic sa va reprosez daca mi-ati spune cateva cuvinte despre firma producatoare sau mi-ati da cateva indicii unde as putea sa-l gasesc ! Cautarile mele nu au dat roade de accea ma adresez domniilor voastre !
Ce regulament as incalca daca a-ti spune un pret la privat in Ron ( la care sa incerc sa-l vand pe 0kaz11,r0) ? Ce a`ti pierde ?
Nu pot sa il pun pe sectiunea Vand-Cumpar ca nu-i stiu pretul ! Sau d-ta nu-ti amintesti cate valuri am starnit cu Leonidas ( l-am pus la 100 euro , il luasem cu 80 to in acelasi sistem - datorie neplatita , am vandut celui care a dat mai mult ! Nu e firesc ? Dar nu a fost normal si onest fata de toti ceilalti care au intrebat de el si asta datorita pretului mult prea jos ! Nu vreau sa fiu din nou acuzat de nustiu ce intentii ... )


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 04 Ian 2012, 21:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Rac , ai mesaj privat !

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 04 Ian 2012, 21:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Dec 2008, 17:02
Mesaje: 454
Localitate: bucuresti
ce mi se pare mie interesant la ceasul asta, pe langa starea buna in care se afla, si aici ma refer la cadran, mecanism si carcasa (mai putin butoanele), si mai ales pentru firma invicta (pe care in acest moment nu o pot asocia decat cu blink-blink-urile si cu myiota, dar si din cate tin eu minte nici in trecut nu stralucea teribil) este folosirea unui mecanism chronograf cu column-wheel (dar nu cunosc calibrul si nici nu am chef sa imi dau cu parerea), la care este pus si un microregularor de tip incastar. as zice ca este un invicta mai putin obisnuit (a se intelege fata de standardele la care produceau, nu ceva super-deosebit), dar s-ar putea la fel de bine sa ma insel. poate altcineva are mai multe de spus.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 04 Ian 2012, 21:54 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
RAC scrie:
Stai dumneata linistit ... ceasul nu e de vanzare aici ! daca nu-mi raspunde nimeni cu o evaluare chiar la privat jur pe onoarea mea ca va ajunge la topit !
Cum ar trebui sa procedeze unul ca mine sa vanda ceva pe site-ul asta la un pret onest nestiind pretul ceasului ?!
Cum as putea sa aflu valoarea reala daca nu aici ?!( am facut raportari la toate site-urile stiute fara rezultat )
Care e sensul acestui site daca nu discutiile pe marginea unui ceas ?!
Nu as avea nimic sa va reprosez daca mi-ati spune cateva cuvinte despre firma producatoare sau mi-ati da cateva indicii unde as putea sa-l gasesc ! Cautarile mele nu au dat roade de accea ma adresez domniilor voastre !
Ce regulament as incalca daca a-ti spune un pret la privat in Ron ( la care sa incerc sa-l vand pe 0kaz11,r0) ? Ce a`ti pierde ?
Nu pot sa il pun pe sectiunea Vand-Cumpar ca nu-i stiu pretul ! Sau d-ta nu-ti amintesti cate valuri am starnit cu Leonidas ( l-am pus la 100 euro , il luasem cu 80 to in acelasi sistem - datorie neplatita , am vandut celui care a dat mai mult ! Nu e firesc ? Dar nu a fost normal si onest fata de toti ceilalti care au intrebat de el si asta datorita pretului mult prea jos ! Nu vreau sa fiu din nou acuzat de nustiu ce intentii ... )


As dori sa fiu bine inteles; acest forum nu consiliaza case de amanet!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 04 Ian 2012, 22:11 
Imi place atitudinea dumnevoastra.Ma si intreb daca e si normala ! Inloc sa luptati cu sarg pentru salvarea unui ceas adevarat cu istorie si cu o frumusete aparate de la o iminenta topire tineti lectii de morala. Stiu bine cu ce se ocupa forumul.
Ok ! Nu vreau detalii despre pret ! Spuneti-mi ceva despre mecanism domnule Alex Clej ! Spuneti-mi ceva despre INVICTA ! sau nu sunteti capabil de asemnea referinte ?!
Daca cumva atitudunea mea vi separe belicoasa va rog sa stergi tot ce am scris aici in caz ca aveti putere administrativa. In caz contrar te rog foarte frumos si civilizat fara sa ne inflamam ... sa lasati si pe alti domni sa formuleze o opinie in sensul salvari unui ceas de la reciclare. Eu asta inteleg.Daca ceasul nu are valoare si Invicata e nimeni sau ca servisarea unui asemnea ceas care culmea merge cu un minus de 15 secunde pe zi costa 150 euro si ca e posibil sa aiba piese uzate de neinlocuit ...asa cum mi s-a sugerat in telefon de catre alt domn atunci va ajunge la topit !

Mai mult ! Plusez ! Maine voi veni cu un Universal Geneve care va avea aceiasi soarta in caz ca nimeni nu are curaj sa formuleze cateva cuvinte referitoare la istoria, mecanismul si valoarea extrinseca si intrinseca a unui ceas !


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 04 Ian 2012, 22:19 
Incastar poate fi un dezavantaj la un Valjoux 22/71
Este primul Valjoux cu incastar vazut de mine.
Un ceas extraordinar de rar nu doar rar.
Pretul nu il voi discuta,carcasa (una dintre anse) nu este in conditie tocmai fericita.
La noi va fi greu sa gasesti un cumparator care sa plateasca pretul real al acestui ceas..
Va ploua probabil cu mesaje private din partea "unor" dar asta se potriveste stilului "camataresc" in care a fost solicitat sprijinul.
Este adevarat sunt si cronografe atestate cronometru dar aici si pe celalalt topic e doar confuzie ori neglijenta :wink:
Prin urmare:
Valjoux 22 cu sistem incastar
Valjoux 22 este vandut la preturi de la 300 $ (stare proasta) doar mecanismul.
Normal 1000$
Carcasa in stare proasta (aurul nu are importanta in acest caz )
Invicta un nume "destul" de important,au avut o perioada frumoasa incastar.
calcul,evaluare aici???No way


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 04 Ian 2012, 22:20 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
asta am gasit eu dupa o cautare pe net (nu stiu daca ajuta sau are vreo relevanta - nu dati cu pietre in mine!):
http://www.ebay.com.au/itm/INVICTA-CHRO ... 0351678539
vad ca evaluarea este destul de aproape de cele spuse de userul Cave care oricum stie mult mai bine ce spune!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 04 Ian 2012, 22:27 
Daca doriti sa il topiti puteti sa faceti asta
Daca doriti sa il salvati ...puteti sa faceti si asta...
Nu este corect sa cereti altcuiva sa il salveze.
Topicul poate fi sters cu usurinta ori poate fi mutat in sectiunea talcioc....
Uneori ceasurile rare ajung la topit din pricina ...nici nu mai are importanta.
Repet in cazul Valjoux 22(&co) sistemul incastar poate fi un dezavantaj .
Numele invicta (asa cum spunea catralin ) nu mai spune nimic astazi.
Ceasul poate il vrea un nefericit care spera sa il achizitioneze pe nimic in tara la noi(probabil ati primitdeja cateva mesaje) ori un colectionar real de crono ( de "afara") la care ma indoiesc ca veti ajunge in "urgenta" cu care ati solicitat un raspuns.
La topit cu el :mrgreen:


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 04 Ian 2012, 22:32 
Multumesc celor onesti ca ma ajuta sa imi dau seama cu ce am de-a face.Mi s-a sugerat odata demult ca nu vad bine problema ceasurilor si ca nici nu-mi pot imagina cum sta treaba. Acum incep sa ma gandesc cate ceasuri mi-au trecut prin mana din surse "dubioase" caraora nu le-am cautat istoricul. Nu vad dincolo de capacul din aur decat un mecanism cu multe rotite care functioenaza si pe capac(capace) stantele de aur.Cum ar trebui oare sa ne cultivam daca nu aici ?!

Pozele cu intrebarile aferente pa marginea ceasului Universal Geneve vor veni maine ! ( cum ar trebui sa fac : sa deschid un nou topic?)


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 05 Ian 2012, 00:24 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2010, 21:43
Mesaje: 707
Localitate: Botosani
da!

_________________
http://eugenbt.ceasuridemana.ro/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 05 Ian 2012, 00:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
Astfel de lucruri nu se spun, domnule. Ai cerut in privat oferte, pai tine pentru tine ofertele. Nu cu mine ai vorbit, dar zic ca-s lucruri ce nu se spun ....
RAC scrie:
.Daca ceasul nu are valoare si Invicata e nimeni sau ca servisarea unui asemnea ceas care culmea merge cu un minus de 15 secunde pe zi costa 150 euro si ca e posibil sa aiba piese uzate de neinlocuit ...asa cum mi s-a sugerat in telefon de catre alt domn atunci va ajunge la topit !



Si uite asa ati deschis un hibrid: www.ceasornikazii.ro:)) :)) :))
Prima data cu Leonidas (fiind la inceput, au muscat mai multi), acum cu Invicta..... Maine cu UG-ul. De fapt incepand de azi cu UG-ul, ca a fost facuta "intrarea". Sper ca cei avizati sa deschida ochii.

Genul asta de comert l-am mai vazut o singura data-n viata... merge bine la produse cu aspect ingrijit si valoare medie. Aduce a Good cop/bad cop. Nu-i greu sa gasesti referinte pt un Leonidas, nici pt un Invicta.


Una peste alta: exista okazii.ro. Acolo poti pune un pret de inceput mic (1 ron) si un pret rezervat (daca nu trece de el, merge la topit, nu?). Si gata!!!! Ce-i asa greu?
Sa vii aici, pe ceasornicar.ro... sa zici ca dai un ceas la topit... este ca si cum ai merge pe un site de iubitori de animale sa zici ca tai iepuri de companie pt consum propriu!!

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Ultima oară modificat de razvyy pe 05 Ian 2012, 00:54, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 05 Ian 2012, 00:53 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Ma bag si eu , cu toate ca s-ar putea sa-mi atrag unele critici .
Ar fi cel putin doua variante .
1-In cazul in care suma datoriei catre dvs ar fi mai mica sau egala cu valoarea aurului carcasei ceasului , atunci puteti demonta mecanismul din carcasa , si recupera suma prin vinzarea aurului.
2-Cu mecanismul ramas , impreuna cu toate anexele gen butoane , cadran , ace indicatoare si geam , comandati de pe net o carcasa din otel inox specifica pentru un astfel de mecanism (se gaseste si nu este prea scumpa) , montati ceea ce v-a ramas din ceasul fara carcasa (nu neaparat dvs. , desi nu este chiar asa o mare filosofie) si veti obtine un ceas cu carcasa din otel , la fel de frumos si la fel de functional , pe care il veti putea vinde cu sume pina la 300 euro , poate mai mult.
Daca faceti un calcul adunind suma rezultata din vinzarea aurului (estimez maxim 15 grame...am si eu chrono din aur si la meu cam atit are ) si suma pe care o veti obtine pe ceasul rezultat din carcasa cumparata din inox( pretul ei ...poate un 50 euro aici in tara ...pe la ceasornicari sau poate gasiti unul defect...) si ceasul rezultat , cred ca este un maxim de valoare !
Nu cred ca cineva in Romania sa ofere sume de ordinul a 800 -1000 euro pe un chrono Invicta , chiar si din aur . Este Rolex sau alte firme bine cotate care nu se vind...
Asta este parerea mea si va rog nu ,,dati cu pietre".
Stima , Gherghin Nicolae

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 05 Ian 2012, 00:57 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Razvyy , au mai fost si mai sint vinzatori multi ori de pe Okazii ori de pe alte site-uri care au ,,intrebat " aici pentru a-i (le) creste valoarea ceasurilor , mai ales prin informatiile obtinute gen vechime , raritate ,etc.
Este o varianta , nu ? Uneori ea se numeste marketing !!! :lol: :lol: :lol:

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România