seth thomas

Intrebari despre ceasuri la care va va raspunde Claudiu (Ceasornicarul), sau moderatorii, in masura posibilitatilor.
Reguli forum
In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!
paulrogojina
Mesaje: 33
Membru din: 17 Mar 2014, 20:07
Localitate: Galati
Contact:

seth thomas

Mesaj de paulrogojina »

Bun gasit.
Solicit ajutorul domniilor voastre in reparatia unui ceas batran ,dar defect.
E vorba de un Seth Thomas 5164.
Problema este la "ciocanel".Are "furca"rupta.
Multumesc.
Avatar utilizator
Claudiu
Forum Owner
Mesaje: 12385
Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Localitate: ARAD
Contact:

Re: seth thomas

Mesaj de Claudiu »

Axul furcii?Sau paletele?
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: seth thomas

Mesaj de Alexvintage »

Seth Thomas a fost unul din furnizorii principali ai amiralitatii britanice si a fabricat niste ceasuri interesante in anii 190-1910, atat de bord cat si de buzunar.
paulrogojina
Mesaje: 33
Membru din: 17 Mar 2014, 20:07
Localitate: Galati
Contact:

Re: seth thomas

Mesaj de paulrogojina »

Va salut.
Problema este la "furca" ancher,ciocanel.
Va rog sa-mi scuzati termenii ,sunt un pasionat de moda veche.
Lipseste varful ,rupt,lipsa un "rubin".
Balansul este bun si roata preancher la fel.
Multumesc de "reply"
Imagine
Imagine
Ultima oară modificat 17 Mar 2014, 20:44 de către paulrogojina, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Gabi1
Mesaje: 4340
Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Localitate: BUCURESTI

Re: seth thomas

Mesaj de Gabi1 »

Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
paulrogojina
Mesaje: 33
Membru din: 17 Mar 2014, 20:07
Localitate: Galati
Contact:

Re: seth thomas

Mesaj de paulrogojina »

Va salut cu respect.
Nu se "brodeste" problemei in cauza.
Admir tot ce ticaie :)
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: seth thomas

Mesaj de gherghin nicolae »

Asa-i .
Unul e de buzunar (ala care l-a postat Gabi ) iar al dvs e de perete.
Mers aplicat , dupa cum se vede in poza cu mecanismul .
Interesant este reglajul avansului , pe cadran . Unde scrie F-S . Fast-Slow , repede-incet.
Pe mecanism scrie made in USA . Pe cadran jos , tot asta scrie ? Ca nu vad din cauza reflexiei blitzului ...
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: seth thomas

Mesaj de Alexvintage »

Pare a avea un mecanism destul de precis. Daca tot intentionati sa-l reparati (ceea ce de altfel si merita) cautati-i si un secundar potrivit. Cel actual e cam rahitic.
paulrogojina
Mesaje: 33
Membru din: 17 Mar 2014, 20:07
Localitate: Galati
Contact:

Re: seth thomas

Mesaj de paulrogojina »

Va salut.
Tot asa scrie "Made in USA".
Dupa cum arata "mecanica" ,pare ca acum a fost scos din cutie.
Se faceau lucruri de calitate in trecut.
paulrogojina
Mesaje: 33
Membru din: 17 Mar 2014, 20:07
Localitate: Galati
Contact:

Re: seth thomas

Mesaj de paulrogojina »

Alexvintage scrie:Pare a avea un mecanism destul de precis. Daca tot intentionati sa-l reparati (ceea ce de altfel si merita) cautati-i si un secundar potrivit. Cel actual e cam rahitic.
Asa l-am achizitionat.
Dupa cum e realizat ,echilibrat cu o mica contragreutate ,finete in executie ,pare original.
Cadranul este marcat corespunzator cu marimea secundarului ;cred.
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: seth thomas

Mesaj de gherghin nicolae »

Secundarul e 100 % original . Doar ca e putin mai scurt...Cine stie cine , din diverse motive l-o fi taiat ...
Ceasul este de nava . Nu stiu daca militara sau nu , pentru ca in general cele militare erau negre. Scriu in general , pentru ca nu este neaparat o regula absoluta.
Mai jos aveti multe poze cu astfel de ceasuri , veti vedea si secundarul identic cu al ceasului dvs.

https://www.google.ro/search?q=seth+tho ... B400%3B300
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Avatar utilizator
Claudiu
Forum Owner
Mesaje: 12385
Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Localitate: ARAD
Contact:

Re: seth thomas

Mesaj de Claudiu »

Pai nu cred ca este foarte complicat de pus un rubin la furca.Asa ca sansele sunt mari sa-l revedeti ticaind.
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: seth thomas

Mesaj de gherghin nicolae »

Varianta marcata pe cadran US. Navy ...

Imagine
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
paulrogojina
Mesaje: 33
Membru din: 17 Mar 2014, 20:07
Localitate: Galati
Contact:

Re: seth thomas

Mesaj de paulrogojina »

Claudiu scrie:Pai nu cred ca este foarte complicat de pus un rubin la furca.Asa ca sansele sunt mari sa-l revedeti ticaind.
Nu e vorba doar de un rubin in furca.
Varful este rupt ,lipseste.
Mecanica este intr-o stare perfecta ,curata ,nu se vede uzura ,carcasa si cadranul ,deasemenea ,arata foarte bine.
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: seth thomas

Mesaj de Alexvintage »

Ups, asta complica mult lucrurile. Singura sansa ar fi de gasit un mers aplicat (asa se numeste ansamblul) compatibil.
Daca nu...aveti ghinion.
Scrie răspuns