Pe ce ni s-a pus pata. :-)

Discutii intre pasionati.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Clipper
Mesaje: 3273
Membru din: 21 Sep 2009, 19:28

Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)

Mesaj de Clipper »

Pare sa fie de strut in opinia mea, dar nu prea imi place calitatea lucrarii.
Avatar utilizator
kum
Mesaje: 85
Membru din: 19 Dec 2014, 20:38

Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)

Mesaj de kum »

Avatar utilizator
FlorinTR
Mesaje: 34
Membru din: 09 Dec 2014, 21:31
Localitate: Rosiori de Vede

Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)

Mesaj de FlorinTR »

Cu siguranta va fi prima achizitie:
http://www.casio-europe.com/euro/watch/ ... 100-1a4er/
Imagine
Avatar utilizator
kum
Mesaje: 85
Membru din: 19 Dec 2014, 20:38

Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)

Mesaj de kum »

l-am gasit ieftin si nu m-am putut abtine. In afara de curea, nu are alte semne de uzura.

Imagine

Imagine

Am dat si comnda de curea.

Me happy. :)
Avatar utilizator
heimdalg
Mesaje: 1975
Membru din: 26 Iun 2013, 17:27

Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)

Mesaj de heimdalg »

Poate ca nu e cea mai rationala alegere dar... in sfarsit, l-am comandat deja.
Imagine
Avatar utilizator
zvonacfirst
Mesaje: 185
Membru din: 01 Noi 2014, 11:11

Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)

Mesaj de zvonacfirst »

Cred ca m-am indragostit. Ce nu stiu este daca intr-adevar merita pretul de 100$. Ce parere aveti?
Este un Cortebert dar pe ecran scrie HISLON.
Oare este original? Sfatuiti-ma va rog.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)

Mesaj de gherghin nicolae »

Ceas al Cailor ferate turcesti .
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Avatar utilizator
zvonacfirst
Mesaje: 185
Membru din: 01 Noi 2014, 11:11

Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)

Mesaj de zvonacfirst »

Multumesc. Asta mi-am dat seama.
Dar merita oare banii? Mie imi place cum arata.
Calibrul este Base Unitas cal. 6425, Cort 739.
Este ceva de calitate sau de duzina?
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)

Mesaj de gherghin nicolae »

Nu-i de duzina, insa nici Rolex nu e.
Un mecanism bun , cu antisoc, suruburi albastrite , deci ceva bine realizat si probabil la vremea aparitiei lui destul de scump.
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
dino_z
Mesaje: 513
Membru din: 06 Iul 2013, 01:35

Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)

Mesaj de dino_z »

Eu l-as lua ....
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)

Mesaj de Alexvintage »

dino_z scrie:Eu l-as lua ....
....daca ar fi fost intr-o carcasa din inox.
Avatar utilizator
zvonacfirst
Mesaje: 185
Membru din: 01 Noi 2014, 11:11

Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)

Mesaj de zvonacfirst »

***
Din ce am vazut, la varsta acestui ceas nu au fost utilizate carcase de inox ci doar gold plated sau crom/nichel (mereu le incurc). Cred ca este inox capacul spate.
Oricum aproape m-ati convins sa-l iau, multumesc pentru raspunsuri.

Dar faptul ca scrie HISLON pe cadran si nu CORTEBERT ce inseamna?
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)

Mesaj de gherghin nicolae »

Inseamna ca acesti fabricanti ai ceasului Hilson au folosit (si ) mecanisme Cortebert cu care si-au echipat produsele (ceasurile ).
Carcasele din inox au fost folosite si mai demult...asa ca nu-i asta o regula...Insa alea erau mai scumpe si calitatea/rezistenta lor in timp este mai buna.
Capacul spate este intr-adevar din inox.
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)

Mesaj de Alexvintage »

Daca nu va deranjeaza faptul ca e o facatura (cine a mai vazut mecanism si carcasa semnata Cortebert si cadran Hislon) intr-o carcasa coclita provenita dintr-un garaj din Izmir si aflata la vanzare la un pret exagerat... n-aveti decat. Sunt banii d-vs.
http://www.ebay.de/itm/SALE-Cortebert-H ... 1820547166
PS:
carcasele din inox se intalnesc din anii 1918-1920
Avatar utilizator
zvonacfirst
Mesaje: 185
Membru din: 01 Noi 2014, 11:11

Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)

Mesaj de zvonacfirst »

Alexvintage scrie:Daca nu va deranjeaza faptul ca e o facatura (cine a mai vazut mecanism si carcasa semnata Cortebert si cadran Hislon) intr-o carcasa coclita provenita dintr-un garaj din Izmir si aflata la vanzare la un pret exagerat... n-aveti decat. Sunt banii d-vs.
Pai vedeti? De aia intreb aici. Eu de unde sa-mi dau seama ca acea carcasa este o facatura? Combinatia cadran/capac spate m-a pus pe ganduri si, inainte sa postez aici, i-am scris vanzatorului cerandu-i detalii. Astept raspunsul lui.
Multumesc mult.
Alexvintage scrie:carcasele din inox se intalnesc din anii 1918-1920
Eu am vrut sa spun altceva dar m-am exprimat prost.
Nu am vazut carcase de inox la ceasurile Cortebert la care am gasit poze pe net. Poate gresesc dar tot ce am gasit sut ori gold plated ori nichelate.

Am vazut in schimb o multime de poze cu ceasuri foarte frumoase marca Hislon.
Scrie răspuns