Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 18:49

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Omega Seamaster Planet Ocean
MesajScris: 12 Apr 2015, 20:17 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Salutare,

Postez aici impresiile mele despre acest ceas pe care l-am avut timp de 6 ani. Nu se vrea un review specializat ci impresii, sper, folositoare ptr cei care vor sa cumpere modelul aceata. Ceasul, l-am cumparat nou in 2009 si a fost primul meu ceas de "categorie grea". Pana la PO cumparasem cateva Tissot, Certina, Swatch si Casio.

PO a castigat competitia in cautarea mea destul de rapid. Luasem in considerare Tag Aquaracer, Submariner si m-am uitat in general la mai toate modele "diver" pe acelasi palier de pret, Submarinerul fiind ceva mai scump.
La final a fost intre PO si Submariner. Am ales, PO ptr ca era noul mecanism co-axial (f laudat), mi-a placut ceasul la nebunie (si acum cred ca este unul dintre cele mai frumoase divere facute vreodata), pretul considerabil mai mic decat Sub si faptul ca Rolex e un ceas f comun printre cei care habar nu au de ceasuri dar vor sa aiba un ceas scump.

Ceasul l-am purtat f mult. Initial, l-am protejat si il purtam la ocazii dar dupa vreo doi ani a stat la mana mea tot timpul. La cateva luni dupa ce l-am cumparat a avut o problema, ceasul a stat desi il purtam si nu punea problema sa nu fie armat. Cum era pe garantie, Omega a rectificat problema, am citit ca era o problema de lubriefiere, comuna ptr 2500. Nu m-a deranjat f tare.

PO este un ceas greu, la propriu, 176 grame si iti ia ceva timp pana te obisnuiesti cu el la mana. E destul de gros (e un diver de 600 m) si e destul de usor sa-l lovesti si sa-l "ranesti" cu zgarieturi.
La capitolul versatilitate cred ca merge la orice, chit ca porti o camasa eleganta sau pantaloni scurti PO e ceasul care se adapteaza perfect la tot ce porti.
La capitolul precizie, ceasul a stat mereu in limitele COSC, chit ca alergam cu el, calatoream cu avionul sau statea nepurtat 24 de ore. La inceput am urmarit sa vad cate secunde deviaza, am vazut de cateva ori si pe urma nu m-a mai interesat.

Nu o sa intru in detalii tehnice, net-ul e plin de review-uri detaliate.

Ceasul l-am vandut acum o saptamana si ca valoare de revanzare am luat pe el f aproape de pretul platit de nou. Ceasul a fost polisat si arata ca nou, desi era vechi de sase ani. Cum PO se vinde si acum cu acelasi design, modelul ramane unul actual si cautat. Modelul nou are calibrul 8500 insa este mai gros si multi inca il prefera pe cel vechi.

Service nu i-am facut ptr ca mecanismul co-axial are 7-8 ani interval ptr service. Aceasta a fost si unul dintre motivele care a inclinat balanta si am uitat sa mentionez mai sus. Noul proprietar ii va face service peste un an-doi.

Cred in continuare ca PO este unul dintre cele mai aratoase, bun raport calitate-pret ceasuri pe care poti sa-l ai. E un ceas pe care poti sa-l ai o viata si care merge la orice. Intrebarea este: daca imi pare rau ca l-am vandut!? ..........Nu, nu imi pare. M-am bucurat de el destul, e timpul sa iau un alt ceas, e in natura umana sa te plictisesti de ceva dupa o perioada de timp. E un ceas pe care il admir in continuare si care imi va intoarce mereu capul atunci cand il vad la mana cuiva.

Sper sa v-a facut plecere relatarea.

Cateva poze:
Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Omega Seamaster Planet Ocean
MesajScris: 12 Apr 2015, 20:30 
Neconectat

Membru din: 04 Ian 2013, 14:31
Mesaje: 272
Localitate: Bucuresti
multumim de relatare insa tre sa ne zici si ce ti-ai luat in locul lui(sau ce vrei sa iti iei).

_________________
Petre Tutea: Am dorit întotdeauna să fac o teză de doctorat cu tema "Aflarea în treabă ca metodă de lucru la Români”.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Omega Seamaster Planet Ocean
MesajScris: 12 Apr 2015, 20:50 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Uff, am vrut sa modific postul sa mai adaug ceva, sa-mi corectez cateva greseli si sa pun niste poze mai mari.......dar nu pot.

Ce voiam sa adaug este ca intre PO 42mm si 45mm mi-a fost foarte usor sa-l aleg pe cel de 42mm. Am o incheiatura medie de 19cm, asa ca PO de 45mm e mult prea mare ptr mine.
In plus, la 42mm ceasul isi pastreaza un aspect clasic si merge asortat la orice haine ai purta (parerea mea), cel de 45mm prin marimea sa pare mai mult un ceas sport care iese prea mult in evidenta cand porti haine elegante.

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Omega Seamaster Planet Ocean
MesajScris: 12 Apr 2015, 21:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
Mesaje: 1296
Localitate: Rahova Inc
Am avut PO 8500 si un prieten PO 2500, ambele de 45,5.
Cand le ai fata in fata se vad imbunatatirile la noua generatie, atat tehnic cat si design.
Din punctul meu de vedere singurele avantaje clare ale lui 2500 ar fi greutatea redusa si profilul subtire al carcasei.
Eu pt anul viitor tintesc un Submariner cu data (pt anul asta mi-am facut capriciul cu Breitling Chronomat B01).

_________________
SBLA047


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Omega Seamaster Planet Ocean
MesajScris: 12 Apr 2015, 21:33 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
PO 8500 vs PO 2500 e un subiect in sine. Insa, pot sa va impartasesc ca persoana care a cumparat ceasul de la mine a cautat special 2500 ptr ca 8500 i se pare prea gros si prea greu. Eu i-am dat dreptate si eu prefer 2500 prin prisma asta.
8500 e un PO cu imbunatatiri, e normal sa fie asa, e modelul mai nou, insa eu nu l-as lua. E mult prea gros ptr gustul meu, si pretul de nou e relativ aproape de Sub no date.

Ceasul urmator va fi un Rolex cred. Pre-owned de 2-3 ani.......Sub, Explorer ceva de genul asta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România