Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 10:58

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 21 Mar 2016, 01:02 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2012, 00:19
Mesaje: 62
Buna seara.

Am achizitionat un ceas despre care nu cunosc foarte multe informatii./

Este vorba despre un ceas de mana, cu imaginea Regelui Carol al II-lea si a fiului sau Regele Mihai. Ceasul are legatura cu organizatia Straja Tarii, banuiesc ca cei care faceau parte din aceasta organizatie primeau un asemenea ceas. Daca ar fi fost asa, ma gandesc ca multe persoane ar fi primt acest ceas si erau mai multe pe piata, eu pana acum l-am vazut doar pe acesta care l-am cumparat. Ceea ce ma duce cu gandul ca doar persoanele care ajungeau intr-o anumita functie "mai inalta" primeau acest ceas.

Cunoaste cineva informatii mai multe sau are alte opinii? Doar stiu ca e fabricat in Germania. As aprecia daca ma puteti ajuta.

Multumesc anticipat. O seara placuta. Numai bine.

Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mar 2016, 01:24 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Poate va ajuta o revista din anii aceia, editata de organizatie ...Daca cititi prin revista veti vedea.
Posibil sa fi primit mai multi un astfel de ceas, oricum e interesant .

https://www.google.ro/url?sa=i&rct=j&q= ... 8243483805

Este PDF .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mar 2016, 01:59 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Ceasul e interesant.
Conceptia este germana iar mecanismul pare elvetian (un FHF de factura arhaica?). Fiind un ceas "mediu" raportat la standardele tehnologice ale epocii, probabil ca era oferit cadou la evenimente de insemnatate nu foarte mare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Mar 2016, 21:29 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2012, 00:19
Mesaje: 62
Buna seara.

Multumesc frumos pentru link-ul cu revista si pentru identificarea mecanismului.

Din ce am citit in revists, o singura rubrica am gasit, la pagina 21, in stanga jos se vorbeste despre "Muzeul Stiintei din New York" ca "are cel mai perfect ceasornic din lume". Dumneavoastra ati gasit altceva?

Din ce m-am mai informat si eu, am gasit un link: http://povesteaunuicercetas.blogspot.co ... jeria.html

unde scrie:
"Strajeria era organizata pe doua falange:
-Falanga Strajerilor condusa de Ioan Dimancescu (apolitic, considerat un bun organizator de care era nevoie si in noua structura) (pentru o perioada de timp falanga a fost condusa de lt. col. Petre Panu) si
-Falanga Strajerelor, condusa de Viorica Litzica (Zana Blonda),
ambii comandanti fiind preluati de la Cercetasie."

Iar mai jos este sunt doua poze, prima cu "Ioan Dimancescu impreuna cu absolventii cursului de conducatori de strajeri, Predeal, 1939" si a doua cu "Ioan Dimancescu felicitat de ministrul de razboi"

Imagine Imagine

In prima poza se poate observa ca nici un absolvent nu are ceas de mana, iar in a doua poza d-l Dimancescu are un ceas la mana, dar poza fiind de rezolatie mica, nu se poate observa daca este acelasi ceas sau nu.

Multumesc inca o data pentru ajutor. Numai bine.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România