Reconditionare ceas Raketa

Intrebari despre ceasuri la care va va raspunde Claudiu (Ceasornicarul), sau moderatorii, in masura posibilitatilor.
Reguli forum
In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!
trex_daemon
Mesaje: 16
Membru din: 07 Aug 2011, 22:55

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de trex_daemon »

Multumesc inca o data pentru ajutor!
trex_daemon
Mesaje: 16
Membru din: 07 Aug 2011, 22:55

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de trex_daemon »

Dupa cum am promis, revin cu pozele de dupa. Calitatea pozelor nu e cea mai buna, dar va spun eu ca stralucreste :)

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Inca o data vreau sa multumesc domnilor care m-au ajutat si nu stiu cum, dar spre ca voi putea sa ma revansez!
FloricaValentin
Mesaje: 1
Membru din: 07 Iul 2015, 13:57

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de FloricaValentin »

Am si eu un ceas Raketa pe care as dori sa il reconditionez. Imi poate da cineva niste date de contact pentru cineva care ar putea face asta?

Multumesc anticipat

Florica Valentin Ioan
Vely
Mesaje: 1
Membru din: 17 Apr 2016, 20:58

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de Vely »

Salut,
Am si eu un astfel de ceas si imi lipseste secundarul la el. stiti de unde as putea sa il achizitionez?
Si as vrea sa reconditionez si carcasa.
As dori cateva sfaturi in privinta asta.
Va multumesc!
Avatar utilizator
zvonacfirst
Mesaje: 185
Membru din: 01 Noi 2014, 11:11

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de zvonacfirst »

Am un ceas Raketa multicalendar la care i-a cazut geamul, un plexi schimbat cu vreo 6 luni in urma.
Eram la birou si mi s-a parut ca geamul e usor intr-o parte. Cand m-am uitat cu lupa am vazut ca era iesit pe un sfert din circumferinta. Si am mai vazut ceva dupa ce l-am scos: pe margini a fost lipit cu ceva gen superglue.
Pentru ca am banuiala ca lipitura a fost o solutie nu tocmai ok iar geamul a fost lipit pentru ca a fost "adaptat" nefiind original, as vrea sa cumpar un geam nou si original sau replacement.

Am rugamintea sa-mi spuna cineva ce diametru trebuie sa aiba acel geam.

Eu am un geam de 36mm care este mic.
Multumesc. Berea o dau... la minut.
Avatar utilizator
zvonacfirst
Mesaje: 185
Membru din: 01 Noi 2014, 11:11

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de zvonacfirst »

Nu mai pot edita postarea anterioara.

Ceasul la care ma refer este acesta.

Imagine

Acum are acel geam de 36mm dar care nu sta fix. Este ok sa se utilizeze superglue la montarea acestui tip de geam?
Avatar utilizator
Claudiu
Forum Owner
Mesaje: 12385
Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Localitate: ARAD
Contact:

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de Claudiu »

Nu,in nici un caz.Superglue nu este solutia,ca sa nu spun mai mult.
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
Avatar utilizator
zvonacfirst
Mesaje: 185
Membru din: 01 Noi 2014, 11:11

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de zvonacfirst »

Multumesc d-le Claudiu.
Intrebarea era mai mult retorica pentru ca eram singur care este raspunsul.
Sper ca nu jignesc pe nimeni din aceasta minunata comunitate daca va propun infiintarea unui topic de genul Malpraxis ceasornicarie.
Am putea posta experientele neplacute pe care le avem unii dintre noi care, apeland la serviciile unui asa-zis ceasornicar, devenim beneficiarii unor servicii de calitate indoielnica. Sunt unii care desi au firma cu Ceasornicarie la intrare nu fac deloc cinste acestei bresle, ci din contra. Am sti unde nu trebuie sa mergem cu ceasul la reparat.
Exista riscul sa te duci cu buna credinta cu un ceas la un astfel de "meserias" si sa te alegi cu o epava a unui ceas valoros, ori ca pret ori ca valoare sentimentala ori valoros pentru ca pur si simplu e al tau.
Un astfel de topic ar fi de mare ajutor si ne-ar ajuta sa ocolim astfel de capcane.

Pe de alta parte si un topic de recomandari ar fi bine sa existe. Acest topic ar putea contribui la cresterea sau mentinerea reputatiei acelor ceasornicari care isi fac meseria cu pasiune si cu responsabilitate, isi respecta clientii si merita, la randul lor, respectul clientilor.

Eu am facut o propunere dar hotararea cred ca trebuie sa apartina amfitrionului nostru, d-l Claudiu.
As posta bucuros o poveste despre cum un ceas al meu nu se lasa reparat dupa o luna si jumatate de chinuiala, perioada dupa care mesterul inca afirma ca nu stie ce are dar mai incearca.
dumcatalin
Mesaje: 272
Membru din: 04 Ian 2013, 14:31
Localitate: Bucuresti

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de dumcatalin »

parca la multicalendar e un geam mai bombat(hi-dome).
eu am niste seturi de plexicuri low-dome, daca afli exact diametrul iti pot da unul gratis pt ca nu nu prea am ce sa fac cu diametre asa de mari.
e important insa sa fie plana carcasa(nedeformata). recent m-a rugat cineva sa ii pun un plexi pe un ceas la care tinea insa avea carcasa puternic deformata si plexicul nu statea deloc bine asa ca in cele din urma i l-am returnat fix cum mi l-a dat. si ala a fost initial lipit cu lipici dar evident a cazut dupa un timp.

in ceea ce priveste noi threaduri...
cel de recomandari a diversilor ceasornicari nu isi are locul. asta e forumul lui Claudiu si nu mi se pare normal sa facem reclama altora.
cel cu ceasornicari de evitat... si asta e putin tricky pt ca se poate ca persoana care reclama sa nu spuna/stie/inteleaga tot adevarul.
se intampla de multe ori ca unii sa aiba niste asteptari care nu au legatura cu realitatea. acum daca lumea considera util un astfel de thread presupun ca se va face... sa vedem ce considera adminii :)

zi buna!
Petre Tutea: Am dorit întotdeauna să fac o teză de doctorat cu tema "Aflarea în treabă ca metodă de lucru la Români”.
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de Alexvintage »

zvonacfirst scrie: As posta bucuros o poveste despre cum un ceas al meu nu se lasa reparat dupa o luna si jumatate de chinuiala, perioada dupa care mesterul inca afirma ca nu stie ce are dar mai incearca.
Poate peste cativa ani veti intelege ca intre mester habarnist si mecanism cu defect parsiv e posibil orice.
Avatar utilizator
zvonacfirst
Mesaje: 185
Membru din: 01 Noi 2014, 11:11

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de zvonacfirst »

Multumesc pentru oferta @dumcatalin. Am rezolvat problema. Diametrul geamului este 36.2mm si are forma celui din poza.
L-am montat (intre timp mi-am cumparat ce-mi trebuie) si ceasul arata minunat cu acest geam. Inainte avea un geam bombat care deforma zona de calendar, care era practic ilizibila.

Imagine

@Alexvintage, experienta mea cu acel ceasornicar ar merita povestita. Va dau un mic exemplu, dar istoria este mai ampla: am cumparat de pe un site de licitatii 4 mecanisme cu diferite defectiuni, niciunul functional, pentru ca de o luna discutam, eu si acel mester, despre un balans. Un balans care se incapataneaza sa rupa unul dintre fusurile axului. Nu pentru asta am dus ceasul la ceasornicar ci pentru o revizie. Dupa revizie a rupt axul. M-a acuzat ca l-am scapat jos. Dar ulterior a mai rupt 4, epuizandu-mi rezerva de piese.
Acum trebuie sa spun ca discutam despre un banal Slava 2428.
Apoi faptul ca dupa prima interventie mi-a pierdut gaica la cureaua de piele proaspat achizitionata. Ulterior mi-a pierdut si o jumatate de curea, cea cu deploiantul. Mai intai a zis ca le-a uitat acasa, apoi ca a uitat sa le ia de acasa, apoi ca nu le mai gaseste. Iar pe curea am dat vreo 78 de lei si era de buna calitate.
Acum doua zile am fost ultima data la el si i-am zis ca nu ma mai duc. Ceasul i-l las lui. Sunt un om calm, dar am simtit ca pic din picioare de nervi, si sanatatea mea are un pret mai mare decat orice ceas.

Referitor la propunerea mea pentru acele topicuri, nu este o problema daca se considera ca nu sunt necesare. Nu toata lumea are acces la Claudiu, odata din cauza distantei, apoi din cauza ca nu-l putem "consuma" pe Claudiu cu orice ceas banal, si apoi ca nu cred ca un ceasornicar din zona mea ii poate face concurenta lui Claudiu.
Avatar utilizator
Claudiu
Forum Owner
Mesaje: 12385
Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Localitate: ARAD
Contact:

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de Claudiu »

Legat de topicul propus,am mai spus-o si in alte ocazii,ca nu gasesc sa fie "deontologic" un asemenea topic,mai ales pe aceast forum.Ar fi considerat reclama pentru unii si antireclama pentru altii,si ce este mai rau, as putea fi eu acuzat de diverse interese.
Asa ca mai bine nu. :wink:
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
cernescu_dan
Mesaje: 5
Membru din: 06 Noi 2017, 20:00

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de cernescu_dan »

salutare! am si eu un ceas Raketa de la bunicul meu...l-am gasit printre vechituri...a mai intlanit cineva acest model? poate sa imi dea cineva niste detalii desrpre el? (an...model)...as vrea sa il reconditionez si sa il port...stie cineva cam la cat s-ar ridica costurile sau daca se merita sa fie reconditionat? multumesc mult!
[img]C:\Users\dance\Downloads\WhatsApp%20Image%202017-11-06%20at%2019.03.29(4).jpeg[/img]
cernescu_dan
Mesaje: 5
Membru din: 06 Noi 2017, 20:00

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de cernescu_dan »

salutare! am si eu un ceas Raketa de la bunicul meu...l-am gasit printre vechituri...a mai intlanit cineva acest model? poate sa imi dea cineva niste detalii desrpre el? (an...model)...as vrea sa il reconditionez si sa il port...stie cineva cam la cat s-ar ridica costurile sau daca se merita sa fie reconditionat? multumesc mult!
Imagine
Imagine
theidle86
Mesaje: 291
Membru din: 08 Feb 2016, 16:50
Localitate: Bucuresti/Turnu Magurele

Re: Reconditionare ceas Raketa

Mesaj de theidle86 »

cernescu_dan scrie:salutare! am si eu un ceas Raketa de la bunicul meu...l-am gasit printre vechituri...a mai intlanit cineva acest model? poate sa imi dea cineva niste detalii desrpre el? (an...model)...as vrea sa il reconditionez si sa il port...stie cineva cam la cat s-ar ridica costurile sau daca se merita sa fie reconditionat? multumesc mult!
Daca considerati ca merita sa investiti 50-200 de lei intr-un ceas care va valora 80-100 apoi, atunci merita reconditionat.

Eu l-as face tinand cont ca are valoare sentimentala.
Scrie răspuns