Atlantic

Ceasuri Elvetiene - Swiss Made
Scrie răspuns
AndreiH
Mesaje: 15
Membru din: 16 Sep 2016, 03:38
Localitate: Cluj

Atlantic

Mesaj de AndreiH »

Servus,

Atlantic..
Poate nu cel mai performant, nu cel mai valoros, nu cel mai frumos, dar pt. mine e ceva special.
Ceva unic, ceva ce imi aduce aminte de copilarie cand bunicul meu ma invata cum sa citesc ora, cand noaptea stralucea ca o constelatie, ceasul care mi-a insotit apoi examenele in liceu si la facultate, ceasul cu care masuram timpul pana cand ma voi intalni cu ea - (cea care acum mi-e sotie :) ) ...
Din pacate acel ceas, asa cum era cu carcasa usor uzata, cu sticla cu o mica crapatura, cu chestia aia usor galbuie lipita pe capac pe care de-abia acum inteleg ce era :P, cu litera a pe cheita... Chiar daca saptamanal trebuia fixat - acele minute pe care le grabea un pic..
Era un ceas viu, adevarat.. Nu gasesc cuvinte sa exprim mai bine dar stiu ca cei mai multi dintre cei care citesc vor intelege, ca si voi ati simtit la fel la un moment dat.
Incerc sa-l reconstitui cumva - palida imitatie - din franturi, de ici de colo...
Aici e unul care seamana cat de cat cu acela...
Il port cu placere si cu speranta ca voi gasi intr-o zi unul care sa semene si mai mult cu cel pe care l-am avut.

PS. M-am framantat daca sa scriu sau nu, dar am zis ca sa impartasesc si cu altii bucuria si frumusetea acestui ceas.
Poate o frumusete mult prea subiectiva...
(Nu-i frumos ce-i frumos.. E frumos ce-mi place mie :P )
PS2. Stiu ca nu e original cadranul dar macar nu e un kit chinezesc.

Imagine[/URL]
Imagine[/URL]
Imagine[/URL]
Imagine[/URL]
Imagine[/URL]
Imagine[/URL]
Imagine[/URL]
Imagine[/URL]
impala2328
Mesaje: 2349
Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Localitate: Sibiu Transilvania

Re: Atlantic

Mesaj de impala2328 »

Mie mi-a placut povestea,
multumesc !
Imagine
Avatar utilizator
Bebe
Mesaje: 694
Membru din: 09 Oct 2010, 22:01
Localitate: Bucuresti

Re: Atlantic

Mesaj de Bebe »

"Bieţii copii, ce să înveţe, bă, de la ăi mari?" - Marin Sorescu
valentin1234
Mesaje: 3147
Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Localitate: Dublin

Re: Atlantic

Mesaj de valentin1234 »

Si eu multumesc,
Si mie mi-a placut povestea! Mai vrem..... :)
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
Avatar utilizator
dragos.d
Mesaje: 283
Membru din: 24 Noi 2013, 15:08
Localitate: Bucuresti

Re: Atlantic

Mesaj de dragos.d »

Frumoasa poveste. Mi-a adus aminte de copilarie.
Multumesc ca ai impartasit-o cu noi.
mihai20
Mesaje: 389
Membru din: 24 Mai 2011, 20:07
Localitate: Giurgiu

Re: Atlantic

Mesaj de mihai20 »

bunicul meu avea 2 atlanticuri ....unul cu cadran alb pe care il intorcea in fiecare zi chiar daca nu il purta mereu, si unul negru pe care mi l-a aratat de cand eram copil si mi-a spus ca il pastreaza pentru mine "cand ma fac mare"
cel alb din pacate cred ca i-a fost "luat" de cineva in ultima perioada a vietii, iar cel negru a ajuns la mine in stare excelenta, doar foarte mici urme de la depozitare si o fisura de 2-3 mm pe geam, insa complet original , fara exfolieri sau alte probleme.
dupa ce m-a apucat mai tarea boala ceasurilor, am zis ca e momentul sa pun si atlanticul la punct, i-am facut o revizie, ocazie cu care ceasornicarul m-a anuntat ca acel ceas nu a mai fost desfacut niciodata, si i-am montat un geam nou si o curea mai frumusica ; desi l-am purtat de 3-4 ori in 10 ani , mi-e drag sa il mai intorc si sa il privesc din cand in cand

poate nu sunt cele mai bine, mai frumoase ceasuri dar pastreaza timpul si amintirile

inainte de schimbare geam
Imagine
dupa revizie, curea si geam
Imagine
Scrie răspuns