Ce purtati astazi ?

Aici se pot posta poze, cataloage si videoclipuri ale ceasurilor detinute de pasionati!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
bonheur
Mesaje: 1972
Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Localitate: Bucuresti

Re: Ce purtati astazi ?

Mesaj de bonheur »

Astazi am purtat un diver militar facut pentru armata italiana in anii 80.

Imagine
Avatar utilizator
dandsoo
Membru Special
Mesaje: 468
Membru din: 25 Mar 2007, 22:44
Localitate: Bucuresti

Re: Ce purtati astazi ?

Mesaj de dandsoo »

Proiect Air King

Imagine
Imagine Imagine
Imagine
watchhunter
Mesaje: 72
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15

Re: Ce purtati astazi ?

Mesaj de watchhunter »

Superb Air King-ul, in ce consta proiectul ?
borsy
Mesaje: 405
Membru din: 03 Mar 2016, 23:26

Re: Ce purtati astazi ?

Mesaj de borsy »

bonheur scrie:Astazi am purtat un diver militar facut pentru armata italiana in anii 80.

Imagine
Foarte frumos!
Poti da mai multe detalii te rog.
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga
Avatar utilizator
bonheur
Mesaje: 1972
Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Localitate: Bucuresti

Re: Ce purtati astazi ?

Mesaj de bonheur »

borsy scrie:Foarte frumos!
Poti da mai multe detalii te rog.
Sigur, este un ceas North Eagles cu wr 300m, carcasa de otel e foarte comoda la 40mm fc, se aseaza bine pe mana mea. Coroana pe filet la ora 16:30 - face ceasul si mai comod. A fost facut pentru o divizie militara de scafandri (cred).

Imi place in mod deosebit carcasa si cadranul cu patina uniforma aferenta. :)

Astazi am purtat un foarte frumos Tissot din anii 50. Din pacate nu am putut surprinde culoarea mai vie a cadranului si a patinei accentuate.

Imagine
seba
Mesaje: 1855
Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Localitate: Tulcea

Re: Ce purtati astazi ?

Mesaj de seba »

bonheur scrie:
borsy scrie:Foarte frumos!
Poti da mai multe detalii te rog.
A fost facut pentru o divizie militara de scafandri (cred).
La ora 9 apare imaginea unui militar avand un lansator de rachete AA FIM-92 Stinger ,asa ca nu cred ca este pentru o unitate de scafandri....
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: Ce purtati astazi ?

Mesaj de Alexvintage »

seba scrie:
bonheur scrie:
borsy scrie:Foarte frumos!
Poti da mai multe detalii te rog.
A fost facut pentru o divizie militara de scafandri (cred).
La ora 9 apare imaginea unui militar avand un lansator de rachete AA FIM-92 Stinger ,asa ca nu cred ca este pentru o unitate de scafandri....
Exact! E vorba de un ceas omagial destinat grupului (companiei?) 1 din regimentul 121 antiaerian. In Italia exista de multa vreme obiceiul fabricarii de ceasuri cu cadrane individualizate pentru cate o unitate militara sau alta. Sunt ceasuri interesante fara a fi insa issued.
Acum vreo 2-3 saptamani a prezentat si timetwister ceva asemanator.
marian_sro
Mesaje: 928
Membru din: 03 Iul 2012, 10:03

Re: Ce purtati astazi ?

Mesaj de marian_sro »

Firma North Eagles exista.produce ceasuri cu denumire militara pt piata civila.in lipsa inscriptiilor militare...eu nu cred ca a calcat prin armata
Avatar utilizator
nihilx
Mesaje: 384
Membru din: 12 Feb 2012, 20:42

Re: Ce purtati astazi ?

Mesaj de nihilx »

Tissot Stadium (Lemania 1276)

Imagine
Avatar utilizator
bonheur
Mesaje: 1972
Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Localitate: Bucuresti

Re: Ce purtati astazi ?

Mesaj de bonheur »

marian_sro scrie:Firma North Eagles exista.produce ceasuri cu denumire militara pt piata civila.in lipsa inscriptiilor militare...eu nu cred ca a calcat prin armata
Dupa remarca lui Seba am recercetat sursele. Este pentru 121º Reggimento artiglieria contraerei "Ravenna":
http://wikivisually.com/lang-it/wiki/12 ... contraerei

Motto-ul lor apare si pe ceas, pe funda albastra.

Ceasul are inscriptia Military pe capacul spate.
Avatar utilizator
dandsoo
Membru Special
Mesaje: 468
Membru din: 25 Mar 2007, 22:44
Localitate: Bucuresti

Re: Ce purtati astazi ?

Mesaj de dandsoo »

Nu-l pot da jos de la mana
Imagine
Imagine Imagine
Imagine
Avatar utilizator
xxxbanxxx
Mesaje: 1202
Membru din: 20 Sep 2013, 21:54

Re: Ce purtati astazi ?

Mesaj de xxxbanxxx »

Încearcă cu un polizor unghiular!
Avatar utilizator
dandsoo
Membru Special
Mesaje: 468
Membru din: 25 Mar 2007, 22:44
Localitate: Bucuresti

Re: Ce purtati astazi ?

Mesaj de dandsoo »

:D Incerc intai cu un cleste si apoi trec la chestiile mari
Imagine Imagine
Imagine
Tatarboy
Mesaje: 5
Membru din: 11 Dec 2016, 18:53
Localitate: Londra/Constanta

Re: Ce purtati astazi ?

Mesaj de Tatarboy »

@nihilx - Super tare combinatia ceas si curea. E cumva din piele intoarsa? Imi poti spune, te rog, unde ai gasit-o?

Poza zilei - "Sacrificii pentru prioritati"
Imagine

https://www.photobox.co.uk/my/photo/ful ... 9685453797
Breitling Montbrillant C23340
Omega Seamaster Cosmic
Rolex Ceramic Submariner
Avatar utilizator
dandsoo
Membru Special
Mesaje: 468
Membru din: 25 Mar 2007, 22:44
Localitate: Bucuresti

Re: Ce purtati astazi ?

Mesaj de dandsoo »

xxxbanxxx scrie:Încearcă cu un polizor unghiular!
Poate asa castigam binevointa zeilor orologeriei romanesti
Imagine Imagine
Imagine
Scrie răspuns