Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 03:31

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: 18 Feb 2016, 20:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
HerrDoc scrie:
...multi cei cu precizii japoneze f bune de care mentionam inseamna 2-3 persoane care spuneau acest lucru intr-un topic...Referitor insa la suma cheltuita pe un ceas, consider totusi ca daca cineva decide sa investeasca cateva mii de euro spre ex. intr-o singura piesa, atunci acea piesa ar trebui totusi sa fie elvetiana...

Fii serios, dom'le! Numai pe acest forum sunt pagini intregi (doar pe-un singur topic sunt 4) in care sunt descrise niste "d-alea ieftine" in toata mizerabila lor abatere, cu ale lor mai putin de 10 sec/zi deviere.
Eu am un japonez care are sub 10 sec/saptamana, si nu merge asa de 2,4,6 luni... daca iei forumul asta l-a scuturat, vei fi mirat de numarul celor care declara precizii cum nu le au altele facute in matrita ciocolateriilor. Ca'ta chestia cu clocotitu' si congelatorul, ca sa vezi si sa nu crezi...

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 20:40 
Neconectat

Membru din: 12 Dec 2015, 20:47
Mesaje: 85
catalin.v scrie:
HerrDoc scrie:
...multi cei cu precizii japoneze f bune de care mentionam inseamna 2-3 persoane care spuneau acest lucru intr-un topic...Referitor insa la suma cheltuita pe un ceas, consider totusi ca daca cineva decide sa investeasca cateva mii de euro spre ex. intr-o singura piesa, atunci acea piesa ar trebui totusi sa fie elvetiana...

Fii serios, dom'le! Numai pe acest forum sunt pagini intregi (doar pe-un singur topic sunt 4) in care sunt descrise niste "d-alea ieftine" in toata mizerabila lor abatere, cu ale lor mai putin de 10 sec/zi deviere.
Eu am un japonez care are sub 10 sec/saptamana, si nu merge asa de 2,4,6 luni... daca iei forumul asta l-a scuturat, vei fi mirat de numarul celor care declara precizii cum nu le au altele facute in matrita ciocolateriilor. Ca'ta chestia cu clocotitu' si congelatorul, ca sa vezi si sa nu crezi...

Dom'le...sunt chiar f serios. Diferenta intre noi este ca eu nu ma ambitionez sa ridic in slavi ceasul elevetian cum faceti dvs cu cel japonez! Ideea topic-ului era alta si presupunea diverse pareri din partea posesorilor omega dar vad ca degenereaza intr-un mod neplacut!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 20:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Aug 2011, 15:15
Mesaje: 59
Localitate: Bucuresti
Eu sunt unul dintre cei care au postat pe forum ca ceasul meu seiko 5 avea o abatere de o secunda pe zi. Dar tot atunci am zis ca sigur nu o sa tina mult asa cu + 1sec/zi. Si n-a tinut mult. Acum se grabeste cu 8sec/zi dar pot compensa daca asez ceasul intr-o anumita pozitie peste noapte. Daca il tin cu cadranul in sus sau in jos (se comporta la fel am observat) se grabeste cu aproximativ 10 sec, iar daca il tin cu cheita in jos -15sec). Numai cu astfel de incercari si compensari am putut sa ajung la o abatrere de 2 secunde la 3 saptamani. Timp de 3 saptamani am comparat cu situl timeanddate ora ceasului dimineata inainte sa-l pun la mana si seara cand il scot de la mana. E important sa se faca doua citiri ca sa se afle diferenta de precizie a ceasului dintre cand este purtat si cand nu este purtat. De exemplu, daca ceasul in timpul zilei (cand este purtat) are +10sec atunci sti ca trebuie sa-l lasi pe noptiera in una din pozitiile care este cea mai apropiata de -10sec ca sa compenseze abaterea din timpul zilei. Cu ceasurile elvetiene, mai scumpe, numai ai atata bataie de cap pentru ca ele, dupa cum a zis si valentin1234, sunt mai stabile deci nu oscileaza asa mult intre purtat si nepurtat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 21:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Stimate coleg, imi cer scuze pentru tonul nepotrivit in adresare. In alta ordine de idei, credeti-ma ca nu sunt fan japoneze, pentru ca la randu-mi sunt destul de snob incat sa-mi pun un nume elvetian la mana atunci cand vreau sa ma fudulesc pentru-a face impresie cand ma duc la agatat.
Randurile-mi par off-topic pentru ca s-au vrut a fi un raspuns la
Citat:
ce ma nelamureste pe mine e faptul ca multi posesori de marci entry-level precum Orient "pun pe masa" precizii de +-1 sec la 24h...ajungi atunci sa te intrebi unde e justificarea unui ceas de sute de milioane vechi? bineinteles din punct de vedere al preciziei...nu vorbesc de prestigiu, materiale, aspect, etc, doar precizie!
Altminteri, imi cer scuze ca am deviat/evadat din tara cantoanelor, migrand spre poala rasaritului.
Si vad ca, desi sunt postari cum ca minunea abaterilor mici nu a tinut mult, ramane totusi intr-o nesimtita plaja de +/- 10-15 secunde/zi. Plaja in care multe elvetiene se cam chinuie sa-si arate nurii topless...
Rog sa fie sterse aiurelile mele, vrut-am doar sa arat ca precizia pusa pe seama intamplarii este o realitate... acra!

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 21:39 
Neconectat

Membru din: 12 Dec 2015, 20:47
Mesaje: 85
Nu cred ca afirmatiile facute referitor la precizia accidentala si de scurta durata a ceasurilor japoneze au fost facute cu rea credinta pentru a desconsidera sau discredita anumite marci de ceasuri. Important pana la urma e sa ne pastram obiectivismul si cu siguranta daca voi detine un ceas de la rasarit nu voi ezita sa-i prezint performantele in caz ca ele vor fi satisfacatoare!

Multumim Doruceas pentru interventie...posibil chiar acel post sa fi fost care l-am citit!
Catalin.V, apreciez ca v-ati recunoscut scaparea.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Feb 2016, 14:57 
Neconectat

Membru din: 12 Dec 2015, 20:47
Mesaje: 85
Si revenind la Omega (chiar daca sunt multe alte ceasuri "dotate" cu asa ceva) sunteti multumiti de superluminova? Aici ma refer in special la perioada de intensitate maxima pentru ca ulterior scade treptat dar ramane totusi slab vizibila pe aproape tot parcursul noptii. Am citit ca variantele anterioare de luminova sunt mai puternice si dureaza mai mult decat cele de pe modele noi...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Ian 2018, 16:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2009, 15:10
Mesaje: 169
Localitate: Bucuresti
E un subiect interesant din punctul meu de vedere.
Multi spun ca sunt capos pentru ca am o idee fixa: un ceas elvetian trebuie sa mearga bine (constant, cu abatere cat mai mica).
Asta este si motivul pentru care in urmaresc cu atentie ceasurile pe perioade un pic mai lungi.
Sa va dau cateva exemple pe care le am la indemana. Din cate am observat, toate ceasurile necesita o perioada e stabilizare, 3-7 zile de purtare zilnica. Cateva exemple de precizie:
Breitling SuperOcean Heritage A37320. Mecanism B37 (ETA2895)
Imagine

Breitling SuperOcean Steelfish A17390 - Revizie in dec 2011. Mecanism B17 (ETA2824).
Imagine

_________________
Imi plac ceasurile :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Feb 2018, 15:29 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Preturi service Omega, Longines, Rado etc.

http://www.e-digitaleditions.com/i/1009 ... ide-u-s/19?

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Ca sa nu ne plictisim
MesajScris: 04 Mai 2018, 08:28 
Neconectat

Membru din: 28 Sep 2008, 19:17
Mesaje: 1138
De citit ...


http://squelettewatches.com/omega-30mm-chronometres/



Toate cele bune


Nicu

_________________
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ca sa nu ne plictisim
MesajScris: 08 Mai 2018, 07:38 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Nicu scrie:


De pus in rama acest articol!

Merci mult!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România