detalii si evaluare estimata

Ceasuri de Buzunar

Moderator: Achraf

Încuiat
kesm31
Mesaje: 1
Membru din: 06 Mar 2018, 22:54

detalii si evaluare estimata

Mesaj de kesm31 »

slutare grup, detin un ceas de ceva timp si as dori daca putea cinva sa imi dea ceva detalii despre el si o valuare estimata,se numeste Ein Reichs Thaler 1786. multumesc
Avatar utilizator
heimdalg
Mesaje: 1975
Membru din: 26 Iun 2013, 17:27

Re: detalii si evaluare estimata

Mesaj de heimdalg »

Pe acest forum nu se fac evaluari.
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: detalii si evaluare estimata

Mesaj de gherghin nicolae »

,,Altă întrebare "...!!! :)
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Marian Vintage
Mesaje: 235
Membru din: 03 Aug 2016, 13:19

Re: detalii si evaluare estimata

Mesaj de Marian Vintage »

Dar de ce nu se poate face o sectiune intitulată ,,Stime si Evaluari'',in care fiecare poate cere o parere si eventual primeste un răspuns?'..
Marian Vintage
Mesaje: 235
Membru din: 03 Aug 2016, 13:19

Re: detalii si evaluare estimata

Mesaj de Marian Vintage »

Nu vreau să mă înțelegeți greșit, ideea mea este următoarea....cineva găsește un ceas in casă,care a aparținut tatălui,mamei,bunicului,etc...primul lucru pe care îl face este sa caute pe internet modelul și prețul,dar eu consider internetul o imagine foarte nerealista în privința prețurilor la ceasurile vintage,exceptând Rolex,care este oricum un discurs separat față de celelalte marci.
Deci,aici din partea cunoscătorilor poate obține o informație corectă in legătura cu adevărată valoare a ceasului.
mihaieros
Mesaje: 1164
Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Localitate: Brasov
Contact:

Re: detalii si evaluare estimata

Mesaj de mihaieros »

Stau și mă întreb... oare cei ce vor sa-și evalueze ceasurile aici pe forum, ar fi de acord ca sa facă o mica donație în schimbul acelei evaluări?
Ceasoholic
Marian Vintage
Mesaje: 235
Membru din: 03 Aug 2016, 13:19

Re: detalii si evaluare estimata

Mesaj de Marian Vintage »

mihaieros scrie:Stau și mă întreb... oare cei ce vor sa-și evalueze ceasurile aici pe forum, ar fi de acord ca sa facă o mica donație în schimbul acelei evaluări?

Da ,este o idee foarte bună.
mihaieros
Mesaje: 1164
Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Localitate: Brasov
Contact:

Re: detalii si evaluare estimata

Mesaj de mihaieros »

Pai atunci, hai să supunem la vot și dacă majoritatea este de acord băgăm asta în regulament.
Ceasoholic
valentin1234
Mesaje: 3147
Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Localitate: Dublin

Re: detalii si evaluare estimata

Mesaj de valentin1234 »

Marian Vintage scrie:Nu vreau să mă înțelegeți greșit, ideea mea este următoarea....cineva găsește un ceas in casă,care a aparținut tatălui,mamei,bunicului,etc...primul lucru pe care îl face este sa caute pe internet modelul și prețul,dar eu consider internetul o imagine foarte nerealista în privința prețurilor la ceasurile vintage,exceptând Rolex,care este oricum un discurs separat față de celelalte marci.
Deci,aici din partea cunoscătorilor poate obține o informație corectă in legătura cu adevărată valoare a ceasului.
Exista un motiv pentru care nu se fac evaluari pe forum! Chiar si cu cele mai bune intentii, propietarul se supara pentru ca
nu aude ce spera sa auda....apoi apare unul care zice "atata face".....apoi altul care zice "esti prost si ignorant, eu stiu mai
bine"....si distractia-i gata....suspendari....retrageri cu fanfara si jerbe....A fost recent o discutie despre Omega pe tonul
asta....cred ca e un bun exemplu 8)

Poti fi sigur ca cei care - de buna credinta - gasesc un ceas in casa si pun o intrebare, primesc raspunsuri/opinii
pe privat....eu cel putin am incercat sa ajut intotdeauna....

Ce facem cu ceilalti insa...cu....am gasit un ceas pe calea ferata....la bazinul de inot....mi l-a dat un italian pe moarte...
il am de la Mamaluistefancelmare? Plus samsari care incearca sa faca un ban...pe nestiinta lor? Cu ei ce facem?
Desigur, pot fi ignorati....ceea ce se si intampla. Cred insa ca regula e buna si trebuie pastrata!

Claudiu a explicitat si el recent problema evaluarilor :!:

Spor!
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: detalii si evaluare estimata

Mesaj de gherghin nicolae »

Exact.
Apoi, astfel de evaluări, subiective sau mai puțin subiective dau naștere unor discuții interminabile și rezultatul final nu este unul de bun augur.
Așa că. ..Se închide.
Există eBay pentru aflarea adevărului și Sfântul Google.
Succes !
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Încuiat