Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 16 Apr 2024, 21:16

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Seagull 1963 - info
MesajScris: 21 Mar 2021, 18:58 
Neconectat

Membru din: 22 Feb 2020, 10:31
Mesaje: 83
Salutare.
Sa nu radeti, dar mi s-a pus pata pe un Seagull 1963 :mrgreen:
Va rog, daca il are cineva de pe-aici sau maestrii ceasornicari il stiu, e ok pentru pretul lui, se merita?
Apare atat pe un site dedicat cat si pe Ali, bineinteles cu diferenta de pret. Alea de pe Ali sunt clone?...stiu ca de multe ori pe site-urile mama, ale producatorilor, apar cu preturi mai mari decat la retailer.
Multumesc anticipat!

https://www.youtube.com/watch?v=P0Ol6jBXxYY

https://seagull1963.org/collections/sea ... hire-glass

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seagull 1963 - info
MesajScris: 21 Mar 2021, 19:06 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2019, 14:11
Mesaje: 112
Am comandat eu de pe site-ul mai sus mentionat. Dupa 40 de zile in care m-au tot amanat am cerut returnarea banilor. Desi sustin ca livreaza din Europa, o sa-ti propuna sa se livreze din China ca sa ajunga mai repede, pentru ca transportul lor e blocat ori prin Hong Kong, ori prin Europa pe undeva. Asta insemnand ca suporti tu cheltuielile vamale. Una peste alta mi s-au parut complet neseriosi asa ca iti recomand sa comanzi de pe poljot24: https://www.poljot24.de/en/marken/seagull.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seagull 1963 - info
MesajScris: 21 Mar 2021, 19:14 
Neconectat

Membru din: 22 Feb 2020, 10:31
Mesaje: 83
Daca e de pe Ali, depinde de la ce retailer ati comandat, ca il vand multe magazine pe acea platforma.
Marea dilema, a mea, este daca sunt aceleasi produse ca pe al doi-lea site (unde, evident, sunt mai scumpe), plus restul anuntate din prima postare.
Hidralazina, multumesc!


Ultima oară modificat de utzy pe 21 Mar 2021, 19:17, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seagull 1963 - info
MesajScris: 21 Mar 2021, 19:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Eu incerc sa cumpar unul de la inceputul anului. Prima incercare a fost la supra-pret pe motiv ca am vrut de la un vanzator din EU (Belgia), insa printr-o neintelegere de fapt nu era in stoc, iar primul transport le-a fost furat in tranzit si nu am mai avut ce cumpara. A doua incercare a fost din Germania, unde initial tot asa am crezut ca am cumparat, dar de fapt era varianta pe verde si vanzatorul a oprit pachetul si mi-a dat banii inapoi.

Dupa asemenea frustrare am cumparat de pe AliExpress, iar de 53 de zile pachetul este in tranzit, initial a ajuns in Olanda si din Olanda vine in Romania. Diferenta de pret intre ce vezi pe AliExpress si situl original este ca pe situl original la acel pret este "adevaratul" ceas. Am pus intre ghilimele deoarece din ce m-am documentat, cei care vand pe AliExpress pot fi tot felul de fabrici terte care au dreptul sa produca si ei aceste ceasuri, sub vreo forma de licenta, daca poate fi vorba de licenta in China la orice.

Acum, situl pe care l-ai dat tu nu este situl oficial Seagull, ci este doar situl unui comerciant oarecare din Belgia, exact cel de la care am scris mai sus ca am incercat initial sa cumpar. Tipul de ceasuri pe care il vinde este exact cel care se gaseste pe AliExpress, diferenta de pret intre a cumpara de la chinezi vs din Belgia depaseste cu mult cat ai da pe TVA si transport din China in Romania, singurul avantaj este ca ar veni de pe o zi pe alta cu curierat rapid.

Situl original Seagul este acesta: https://www.seagullwatchcompany.com/col ... ition-fkjb unde se poate observa si faptul ca ceasul nu are capac spate vitrat, aceasta este "cea mai corecta" versiune, daca vrei sa iei ceva care sa semene cat mai mult cu originalul de acum zeci de ani.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seagull 1963 - info
MesajScris: 21 Mar 2021, 19:31 
Neconectat

Membru din: 22 Feb 2020, 10:31
Mesaje: 83
Am inteles.
Chestia e ca nu ma grabesc, daca e sa-l cumpar de pe Ali (cu vanzatorul se poate discuta inainte de a plasa comanda, valoarea inscrisa pe colet poate fi mai mica de comun acord - stiti de ce :mrgreen: , protectia coletului fiind aceeasi). Problema cu sositul de pe Ali via Olanda nu e timpul scurs pe drumul din China pana acolo, ci din Olanda in Ro, iar de la intrarea in Ro pe putin mai face 2-3 saptamani pana la Posta vamala de domiciliu. Probabil ca pentru bucuresteni mai putin.
Clipper, multumesc...si astept sa-ti soseasca, poate ne spui cateva vorbe despre ceas!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seagull 1963 - info
MesajScris: 21 Mar 2021, 19:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Asa este, a ajuns cam in o saptamana in Europa, din Olanda pana aici nu se grabeste deloc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seagull 1963 - info
MesajScris: 22 Mar 2021, 17:27 
Neconectat

Membru din: 22 Feb 2020, 10:31
Mesaje: 83
Ceva interesant :wink:

https://www.youtube.com/watch?v=dFLqBdcbhkc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seagull 1963 - info
MesajScris: 22 Mar 2021, 20:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
https://www.olx.ro/oferta/ceas-seagull- ... 42261a3442

https://www.olx.ro/oferta/ceas-seagull- ... 42261a3442

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seagull 1963 - info
MesajScris: 22 Mar 2021, 20:52 
Neconectat

Membru din: 22 Feb 2020, 10:31
Mesaje: 83
La ce as cumpara de pe Ol_ la pretul ala, cand aceeasi treaba pe Ali e la jumatate de pret?...tot ''neoriginal'' :mrgreen:
@Tibaldi, intrebam altceva, in niciun caz de unde sa cumpar :lol: :mrgreen: Merci!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seagull 1963 - info
MesajScris: 22 Mar 2021, 20:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
De ce ai cumpara ceva de la cineva care vinde si replici?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seagull 1963 - info
MesajScris: 23 Mar 2021, 01:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Eu ma intreb de ce ai cumpara asa ceva in general...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seagull 1963 - info
MesajScris: 23 Mar 2021, 11:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Emil68 scrie:
Eu ma intreb de ce ai cumpara asa ceva in general...

Pentru ca este tentant, pt. ca sunt o multime de alti oameni care il au si sunt multumiti de acest ceas, pt. ca sunt multi care nu fac alergie la produsele din China, pt. ca unii vor sa aiba un ceas de 38 (sau 40)mm cronograf care sa nu le rupa buzunarul si cred ca ar mai putea fi gasite si alte motive.
Si eu am fost tentat deseori insa cred ca functia crono care ii tenteaza pe unii, pe mine m-a tinut deoparte. Plus ca este cam grosut... pt gusturile mele.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seagull 1963 - info
MesajScris: 23 Mar 2021, 12:03 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Modelul initial...1963...e probabil cel mai respectabil ceas produs vreodata in China.
Mecanismul chronograph este "inspirat" de Venus 175 - daca-mi aduc bine aminte - si are column wheel(!).

Daca as gasi un site oficial, de producator adica....SeaGull cred ca as cumpara fara ezitari cu observatia ca piesele
de schimb sau service-ul autorizat pur si simplu......nu exista.......deci....se strica=ajunge la gunoi.

De pe Aliexpress nu as cumpara sub nicio forma.

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seagull 1963 - info
MesajScris: 23 Mar 2021, 12:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Foarte bine punctat, catalin.v. Ideea e ca trebuie vazut, probat, jucat cu el puțin ca sa intelegi, lucruri prin care am trecut, si m-a lasat rece total. Daca faci o achizitie numai pe baza review-urilor, pozelor si spuselor altora, e grav deja...bani aruncati pe fereastra...
Prefer sa spun lucrurilor pe nume, nu ca as avea o aversiune pentru “chinezarii”, care oricum ne inconjoara in proportie extrem de mare, majoritara chiar de mult timp...si intre prieteni, eu consider ca asta conteaza, sinceritatea, nu pupatul in fund si “sa moara si capra vecinului”, adica “lasa sa se arda si altii”...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seagull 1963 - info
MesajScris: 23 Mar 2021, 13:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Emil68 scrie:
Foarte bine punctat, catalin.v. Ideea e ca trebuie vazut, probat, jucat cu el puțin ca sa intelegi, lucruri prin care am trecut, si m-a lasat rece total.

Valabil pentru o sumedenie de ceasuri pe care eu personal le vad aici pe forum, cat si pe alte forumuri pe care le mai urmaresc. Ma bucur ca oamenii isi cumpara ce le place, dar rareori ma gandesc "vai ce mi-ar placea si mie sa am fix acest ceas la mana". Cu siguranta ca nu ar ajuta pe nimeni sa ma apuc sa scriu la fiecare ceas care nu imi place ca nu imi place :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România