Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 06:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 04 Mar 2011, 01:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Deci !
Splendid si Omega prezentat de Adrian ! Imi place foarrte mult si calibrul este unul tot foarte subtire si aparut la scurt timp dupa 1466 de la Eterna !
Eterna 3000 Chronometer are un calibru 1466 superb finisat pe toate planurile posibile inclusiv sub rotitele acoperite de puntea centrala. Grosimea mecanismului este de 3,65 mm cu tot cu rotor, este un Chonometer Lo-bit la 18000 ! Microregulator, rulment cu sapte bile, balans mare si spiral albastru. Ceasul are corpul din otel si bezelul, blazonul de pe capac si ansele acoperite cu 0,5 mm aur. Privit de sus pare din aur si datorita grosimii cred ca tot acolo va fi si peste alti 50 ani. Geamul nu este original si e cam gros pe langa corpul ceasului - poate voi gasi altul. Nu mai sunt sigur dar diametru este 35 si ansele sunt la 19 mm. Cu plexicul lui original cred ca avea undeva la 8 mm grosime.
Urmasul lui direct este Eterna Vaughan pe care il puteti admira la B&B Unirea.
Ce este remarcabil pentru mine e ca mai munti de ceasuri si zeci de arci au folosit si folosesc derivatul seriei Eterna 14XX si 15XX - 2892-2 care este mai gros, poate pentru a face loc functiei hack.
Afirm ca nu exista nici un 2982-2 sau derivat din acesta de genul Omega 1120 sau Co-axial care sa aiba finetea si gradul lui de finisare.
Este pacat faptul ca un mecanism in house cum a fost Longines 990 nu au beneficiat de cadrane si carcase mai luxoase si inspirate. Numai Breguet l-a pus cum trebuie in valoare si l-a modificat redenumindu-l cal.1081.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2011, 08:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
Eterna 3000 - un ceas de exceptie. Atat tehnic cat si estetic. Felicitari Rubin.
Oare in colectia colegului galaxy nu se odihnesc ceasuri legendare, varfuri in momentul aparitiei lor? Si la bufon am vazut ceasuri de exceptie. Intra si ele in hora ceasurilor high-end?

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2011, 09:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Apr 2008, 14:35
Mesaje: 1734
Localitate: Bucuresti
offtopic

Cred ca topicul asta si consecinta faptului ca, desi sunt multi colegi cu ceasuri mai deosebite sau chiar high-end, prezentarile lor, sau preview-urile cum mai sunt numite, sunt extrem putine. De regula se pun una doua poze pe topicul cu ultima achizitie si cam atat. Eu as fi vrut sa vad cat mai multe poze care sa puna in valoare ceasul si, la fel de important, impresii si pareri personale despre respectivul ceas. Cum spunea si Bogdan, cum se simte la mana, cum e bratara, cum e cureaua, plusuri sau minusuri etc. Date oficiale despre ceasuri putem gasi fiecare dintre noi. Se poate crea o sectiune speciala "Prezentari ceasuri, review-uri" sa spunem pentru a fi usor de gasit. Punand in titlu numele ceasului, cine stie, poate Google va aduce pe forum si acei posesori de AP, PP, VC sau mai stiu eu ce. Astfel se vor crea niste referinte care vor ridica nivelul forumului.

/offtopic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2011, 11:07 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2009, 20:10
Mesaje: 372
Nu mi-o luati in nume de rau, dar niciunul dintre ceasurile prezentate aici nu este high-end sau luxury.

Conceptul de lux este oarecum discutabil, insa o regula sine qua non ar fi aceea ca luxul este accesibil putinora. Cat este salariul mediu in Bucuresti? O fi 2-3,000 RON? Asta inseamna ca foarte multi ar putea sa-si ia un ceas de 1-2,000 EUR (bine, unii trebuie sa faca ceva sacrificii pentru asta). Un ceas de lux sau high-end ar trebui sa fie un ceas la care 90% doar sa viseze, sa nu-l poata lua cu venitul pe un an intreg.

Un ceas de 1,000 - 10,000 EUR este un ceas scump, dar eu nu-l vad ca fiind ceas de lux. Ceasuri de lux sunt la alde Turcu, Becali, Tiriac etc.

Topicul e bun, insa eu as scoate "high-end" si "lux" din titlu. Un titlu mai potrivit ar fi de genul "Ceasuri Deosebite".

Parerea mea, pe persoana fizica :P


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2011, 11:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Parerea lui tty o impartasesc si eu, chiar cred ca interpretarea ceas de lux / high end are o legatura mult mai puternica de pret fata de orice alt aspect. Insasi prezenta cuvantului "lux" sugereaza acest lucru - ceva care costa *mult*, sensibil mai mult fata de cat isi pot permite majoritatea persoanelor (si nu ma refer strict la venit, ci la posibilitatea reala de achizitie).

Daca pretul cerut pe un ceas este *mare* atunci e clar ca pot exista diversi factori care au marit si costurile de fabricatie dar si pretul cerut de producator:
  • inovatii tehnologice deosebite de actualitate sau cu o insemnate importanta / raritate in istorie --> asta satisface in mod cert dorintele pasionatilor
  • metale nobile si pietre pretioase --> ceasul ca bijuterie, sunt putine motive pentru care nu as cataloga atat un Rolex de aur cu diamante cat si un JLC cu tourbillon ca produse de lux / high end
  • raritate / exclusivitate --> un ceas nu ii impresioneaza tehnic pe pasionati, dar costa *mult*, e exclusivist si e dorit de suficient de multi oameni care si l-ar permite, deci este fara discutie un ceas de lux sau high end tocmai din accesibilitatea scazuta in randul muritorilor de rand


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2011, 12:21 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8187
tty & clipper - aveti dreptate, dar daca citeati cu atentie (sau printre randuri) observati ca unii dintre noi au subliniat (cu alte cuvinte) exact ceea ce ati spus voi. Ideea este sa nu ne incurcam de titlul topicului (dar sa gasim totusi unul potrivit) si-n care sa postam ceasuri ceva mai deosebite, preferabil nu foarte vintage, sau daca-s din-astea, atunci sa fie rare.
Asa ca ceasuri deosebite / exclusiviste - sau oricum altfel - ar fi un titlu mm potrivit pentru ceea ce avem noi de postat pe-aici!

Cel putin eu, razvyy si rubin nu am avut deloc pretentia ca Omega, IWC si Eterna postate de noi ar fi high-end. Poate ca nici nu sunt exclusiviste, dar sigur au fost candva ...

Dar poate ca ar trebui sa ma opresc aici, pt ca eu nu am nici un ceas high-end.

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2011, 12:46 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Ceasurile postate pana acum, Omega, IWC sau Eterna sunt intr-adevar piese deosebite care pot fascina numerosi pasionati si pot indemna la visare, nimic de zis. Dar nu sunt high end... daca ar fi, cum am mai denumit atunci un Lange Zeitwerk? Dar un GP Three Golden Bridges? Dar un JLC hybris mechanica?

Eu propun sa facem doua topicuri.

1.Unul cu ceasuri deosebite si exclusiviste, in care sa vedem piese rare, mai vechi sau noi, cu mecanisme mai putin comune, in editii limitate sau cel putin mai putin raspandite, ceasuri care ies cumva in evidenta din marea de ete, unitasi, valjuuri sau sapteesdoisase... Ceasuri care au in spate o poveste, ceasuri la care sa privim cu jind si admiratie. Sunt sigur ca acest topic va fi bogat si multi vor avea ce sa arate spre deliciul tuturor membrilor forumului!

2. Un topic cu ceasuri intr-adevar high-end. Sunt constient ca probabil va ramane aproape complet nepopulat, dar de ce sa nu existe unul? Poate cine stie, in timp va aparea cate ceva si pe aici.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2011, 13:11 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Piaget 9P o fi demn de rubrica asta ?

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2011, 13:20 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2009, 20:10
Mesaje: 372
Razvee scrie:
Eu propun sa facem doua topicuri.

1.Unul cu ceasuri deosebite si exclusiviste, in care sa vedem piese rare, mai vechi sau noi, cu mecanisme mai putin comune, in editii limitate sau cel putin mai putin raspandite, ceasuri care ies cumva in evidenta din marea de ete, unitasi, valjuuri sau sapteesdoisase... Ceasuri care au in spate o poveste, ceasuri la care sa privim cu jind si admiratie. Sunt sigur ca acest topic va fi bogat si multi vor avea ce sa arate spre deliciul tuturor membrilor forumului!

2. Un topic cu ceasuri intr-adevar high-end. Sunt constient ca probabil va ramane aproape complet nepopulat, dar de ce sa nu existe unul? Poate cine stie, in timp va aparea cate ceva si pe aici.


Da, si eun zic la fel.

Achraf scrie:
eu nu am nici un ceas high-end.
Ar trebui sa vina unul in 2011 - 2012? Parca asa tin eu minte din alt thread.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2011, 13:29 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
gherghin nicolae scrie:
Piaget 9P o fi demn de rubrica asta ?


Eu zic ca da, cu siguranta! Multa vreme a fost un etalon al subtirimii pentru ceasurile mecanice, pana sa ajunga VC la performante si mai suple cu al sau calibru 1003.

Apropo de 9P, o prezentare frumoasa: http://piaget.watchprosite.com/show-for ... 10426/s-0/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2011, 13:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
tty scrie:
Nu mi-o luati in nume de rau, dar niciunul dintre ceasurile prezentate aici nu este high-end sau luxury.

Foarte corect, insa cel putin eunu am avut pretentia unul ceas cu adevarat high-end.
Comparatia cu slariul mediu nu prea merge, deoarece in Bucuresti mai mult ca sigur se apropie de cei 3.000 lei, insa anumite provincii sunt atat de slabe incat un ceas de 2000 -4000 euro ar fi trecut usor la categoria lux.

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2011, 13:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Iun 2008, 15:45
Mesaje: 2622
Localitate: Banat
gherghin nicolae scrie:
Piaget 9P o fi demn de rubrica asta ?


Si eu voiam sa intreb/aduc in discutie piaget-ul tau. La aparitie sunt sigur ca era o minune pe care putini si-o puteau cumpara...

Nici eu nu am niciun ceas high-end :idea:

_________________
Spuma asta-nveninata, asta plebe, ast gunoi,
S-ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi.
Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală fără de care ştiinţa cade în absurd.
N. Paulescu
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2011, 14:22 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8187
ce scriu unii ... dupa ce au citit selectiv:

Citat:
razvee wrote:
Ceasurile postate pana acum, Omega, IWC sau Eterna sunt intr-adevar piese deosebite care pot fascina numerosi pasionati si pot indemna la visare, nimic de zis. Dar nu sunt high end...


si ce-au scris altii ...

Citat:
Achraf wrote:
Cel putin eu, razvyy si rubin nu am avut deloc pretentia ca Omega, IWC si Eterna postate de noi ar fi high-end. Poate ca nici nu sunt exclusiviste...


si altii ...
Citat:
razvyy wrote:
cel putin eu nu am avut pretentia unui ceas cu adevarat high-end.


... si o sa ma opresc aici in cadrul acestui topic, pentru ca nu am nici un ceas high-end [dar asa cum bine a punctat tty, poate o sa vina unul in 2012 - in 2011 putin probabil]. Dar o sa citesc cu atentie, pentru ca-s si eu curios sa vad ceasurile high-end detinute de catre colegii de forum.

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2011, 14:26 
Neconectat

Membru din: 26 Aug 2009, 00:50
Mesaje: 398
Cred ca se exagereaza cu aceste criterii: sa fie nou, sa coste cat castigi intr-un an, sa reziste unei comparatii cu Three Golden Bridges etc.

Standardele celor care traiesc in imaginatie sunt mereu prea inalte.

Pe un forum de ceasuri, cred eu, ar trebui ca pentru high-end sa primeze conotatiile orologiere, nu cele sociale.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2011, 14:57 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2009, 20:10
Mesaje: 372
Boris, luxul (sub forma de ceasuri sau orice altceva) are intotdeauna o conotatie sociala. Si la ceasuri, eu zic ca un ceas de lux este "mai lux" (adica "mai moft") decat o masina de lux, de exemplu.

Fiind un forum de ceasuri, putem sa nu vorbim despre lux, ci despre mecanisme etc. Dar daca totusi vorbim despre lux, atunci sa nu incadram la categoria asta ceasuri de cateva mii.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România