Eberhard Vintage

Ceasuri Diverse
Scrie răspuns
Avatar utilizator
constantin14
Mesaje: 525
Membru din: 23 Oct 2007, 16:58
Localitate: Bucuresti

Eberhard Vintage

Mesaj de constantin14 »

In amintirea Eberhard-ului lui Edi!!
Nu stiu nimic despre el, inca nu am cautat pe net

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Alfie
Mesaje: 4459
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Localitate: Balanesti,capital

Mesaj de Alfie »

Foarte frumos
Si cadranul asa invechit are farmecul lui
Foarte rar
Mare nume Eberhard
Felicitari
Avatar utilizator
Gabi
Site Admin
Mesaje: 2011
Membru din: 28 Mai 2006, 17:58

Mesaj de Gabi »

Ma insel eu sau cureaua e fake ? Am avut o sumedenie aratand asa si s-au dus foarte repede. Are un luciu nenatural pentru piele, iar pe spate e un material bej (posibil musama) care mie intotdeauna mi-a crapat. :cry:

Noroc cu cele de la Claudiu! 8)
Avatar utilizator
constantin14
Mesaje: 525
Membru din: 23 Oct 2007, 16:58
Localitate: Bucuresti

Mesaj de constantin14 »

Imi cre scuze pentru curea!
Fake e un termen dragut. E odioasa, dar ceasul este de ieri in posesia mea si aseara i-am facut deja poze asa ca.....
Avatar utilizator
Gabi
Site Admin
Mesaje: 2011
Membru din: 28 Mai 2006, 17:58

Mesaj de Gabi »

Eh, nu ai de ce sa-ti ceri scuze, stiu cat de greu e sa gasesti o curea buna pe la noi. Scuze ar trebui sa-si ceara comerciantii (pardon, bisnitarii). :wink:
Alfie
Mesaje: 4459
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Localitate: Balanesti,capital

Mesaj de Alfie »

Ceasul este foarte frumos
Sunt intrigat de mecanism.Oare ce este?
Seamana cu un model Eterna dar nu am gasit nimic despre aceasta legatura.
Ne ajuti tu cu mai multe date?
Avatar utilizator
Claudiu
Forum Owner
Mesaje: 12385
Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Localitate: ARAD
Contact:

Mesaj de Claudiu »

Podul trenului de roti si furca si balansul sunt Doxa clar.Mai putin podul de la casa arcului care este modificat.Cred ca a fost ebauche Doxa modificat de Eberhard.
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
Alfie
Mesaje: 4459
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Localitate: Balanesti,capital

Mesaj de Alfie »

Foarte posibil sa fie Doxa.
puntea balansului este foarte apropiata de Doxa dar seamana si cu Eterna/Eta.
Este totusi mai probabil sa fie Doxa trecand prin Eta.
Doxa a luat parte la proiectul automatic dezvoltat impreuna cu Eberhard,Girard Perregaux,Zodiac si Favre Leuba pe un mecanism armat manual produs de Adolph Schild.
Nu am facut legatura cu Doxa la mecanismul lui Constantin dar acum o fac.
Scrie răspuns