Bucherer-Buren 30 rubine

Ceasuri Diverse
Scrie răspuns
Alfie
Mesaje: 4459
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Localitate: Balanesti,capital

Bucherer-Buren 30 rubine

Mesaj de Alfie »

Intra Matic produs de catre Buren pentru Bucherer(acest Tiffany elvetian cum spun americanii :lol: :lol: :lol: ) in varianta cu 30 rubine.
Mecanismul l-ati vazut in Bulova Ambassador.
Carcasa Bucherer -Buren este insa speciala prin grosimea de 6mm,foarte plat pentru standardele de astazi.
Este un ceas cu un diametru "modest " de 35 mm mult sub "idealul '' masiv de 45 mm care este la moda astazi(din pacate)
Alfie
Mesaje: 4459
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Localitate: Balanesti,capital

Mesaj de Alfie »

Imagine

Imagine


Imagine
Alfie
Mesaje: 4459
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Localitate: Balanesti,capital

Mesaj de Alfie »

Imagine


Imagine


Imagine
Alfie
Mesaje: 4459
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Localitate: Balanesti,capital

Mesaj de Alfie »

Imagine

Imagine

Imagine


Imagine
montana
Mesaje: 1712
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17

Mesaj de montana »

Lucian,
greu de gasit cuvinte! Alte ceasuri cu care m-ai pus pe ganduri!
Aveam de lucru si'acum ...cativa dintre noi o sa umblam nauci pe eBay.
* * *
Impecabil! Felicitari ...si multumiri!
Alfie
Mesaje: 4459
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Localitate: Balanesti,capital

Mesaj de Alfie »

Multumesc
Postez aceste imagini doar pentru a demonstra ca a fost o perioada in care totul era divers si nou in orologerie si merita sa cumparati vintage.
Astazi este ok dar se repeta cam totul si EtA 2824 e rege.
Avatar utilizator
Claudiu
Forum Owner
Mesaje: 12385
Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Localitate: ARAD
Contact:

Mesaj de Claudiu »

Asa este Lucian,si de fapt asta vreau sa demonstrez cu acel Top al ceasurilor dintr-un alt topic! :cry:
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
mihai33
Mesaje: 326
Membru din: 09 Oct 2007, 17:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de mihai33 »

Cumva acesta este mecanismul la care s-a adaugat un modul de cronograf, rezultand astfel cal. 11 si cal.12, cele folosite si de Heuer?
Alfie
Mesaje: 4459
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Localitate: Balanesti,capital

Mesaj de Alfie »

Este exact mecanismul despre care amintesti.
Buren a fost responsabil cu motorul acestui chronograph iar Dubois Depraz a fost responsabil de partea chrono.
Breitling,Heuer doar au investit in el.
Avatar utilizator
iona
Mesaje: 315
Membru din: 30 Ian 2008, 14:08
Localitate: Bucuresti

Mesaj de iona »

Lucian, dupa asemenea minunatie ar trebui sa ne trimiti oarece hapuri pentru reintoarcere la prezent...
Avatar utilizator
galaxy
Moderator
Mesaje: 1208
Membru din: 23 Dec 2006, 01:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de galaxy »

Baume & Mercier, acelasi "motor" dar si cu modul pentru data, din pacate doar mecanismul... :evil:

Imagine

Imagine
Dus cu CEASUL!
Alfie
Mesaje: 4459
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Localitate: Balanesti,capital

Mesaj de Alfie »

Am mai vazut mecanismul la tine
Mare pacat,al tau e finisat in cotes de Geneve.
Cadranul este superb
Poate gasesti pe cineva sa iti faca o carcasa custom,chiar merita.
Mare pacat ca au topit carcasa pentru aur.
Scrie răspuns