Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 20 Mai 2024, 10:28

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 09 Noi 2011, 11:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Oct 2011, 01:03
Mesaje: 33
Localitate: BUCHAREST
Salutare tuturor...mi-am achizitionat un Casio G-Shock GA-100-1A2 cu putin timp in urma...este primul ceas Casio G-shock purtat,mentionez ca iubesc aceste modele G-Shock,siii tot vad review-uri pe youtube net etc,ca sunt extrem de rezistente,am gasit un filmulet pe youtube cu un ceas "asemanator",acelasi model numai culoarea diferita,cum un hummer de 5 tone trece peste el si nu are nimichttp://www.youtube.com/watch?v=o8xrHYQglw0 acum provocarea lansata de tatal meu e in felul urmator...bagal sub roata masinii sa vedem ce iese,masina nu are mai mult de 2 tone,iar intrebarea mea ee,sa risc sau sa nu risc??? :mrgreen:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Noi 2011, 15:31 
Neconectat

Membru din: 08 Oct 2011, 12:59
Mesaje: 89
Citat:
sa risc sau sa nu risc?
Depinde de miza... :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Noi 2011, 17:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2008, 16:23
Mesaje: 1564
Localitate: Bucuresti
Depinde ce doriti....
1. Daca vreti sa scapati de ceas... puneti-l pe sina de tramvai. Boghiul are sub 5 tone greutatea.
2. Daca vreti sa scapati de ceas + spectacol cu filmare de noapte.... pe sina de tren pe la Timis de la Predeal spre Brasov.
Parerea mea...nu sunt fan Casio...nu stiu daca un ceas merita asemenea incercari.

_________________
Homo suus fortuna faber est.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Noi 2011, 17:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2008, 13:09
Mesaje: 1360
Localitate: Bucuresti
andreycatalin scrie:
Salutare tuturor...mi-am achizitionat un Casio G-Shock GA-100-1A2 cu putin timp in urma...este primul ceas Casio G-shock purtat,mentionez ca iubesc aceste modele G-Shock,siii tot vad review-uri pe youtube net etc,ca sunt extrem de rezistente,am gasit un filmulet pe youtube cu un ceas "asemanator",acelasi model numai culoarea diferita,cum un hummer de 5 tone trece peste el si nu are nimichttp://www.youtube.com/watch?v=o8xrHYQglw0 acum provocarea lansata de tatal meu e in felul urmator...bagal sub roata masinii sa vedem ce iese,masina nu are mai mult de 2 tone,iar intrebarea mea ee,sa risc sau sa nu risc??? :mrgreen:

Risca fara probleme!Nu ai nimic de pierdut :P

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Noi 2011, 02:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Oct 2011, 01:03
Mesaje: 33
Localitate: BUCHAREST
@wisepiggy-paai din pacate nu e nici o miza,numai ca tatal meu e convins ca nu va rezista,si ca acel video e o porcarie...intradevar nici eu nu prea cred acel video pana nu vad/testez pe propria piele daar...nu prea ma incanta ideea :mrgreen:

@mnm-1.oooo nuuu de scapat nu vreau sa scap clar de el este primul ceas g-shock fiind fan swatch in trecut...dar daca nu rezista sa il calce o masina nu ma intristez atat de rau deoarece imi dau seama si ma conving ca nu sunt chiar atat de rezistente
2.mmmmda buna ideea asta daca chiar doresc sa scap de el :lol: :lol:

@saphire-mmmmmmmmmda nu stiu inca ce sa fac,de pierdut as avea...dar daca pierd oricum stau cu sufletul pe jumate impacat caa g-shock nu e g-shock in adevaratul sens...acum nu stiu,subscriu pana nu testez pe propria "spinare"...nu imi exprim nici o parere daca chiar e shock resistant sau nu

Oricum daca il voi tortura o voi face eu si tot odata voi revenii cu un filmulet chiar daca il iau sau nu cu forasul :))) :mrgreen:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Noi 2011, 19:11 
Neconectat

Membru din: 24 Mai 2011, 20:07
Mesaje: 388
Localitate: Giurgiu
baga-l linistit sub ORICE masina . daca are cauciucuri nu va pati nimic :) . ala din filmulet cred ca ar fi fost mai afectat daca trecea vreun lambo cu cauciuc foarte mic in balon si eventual si run-flat. la ce talon are cauciucul de hummer, as baga foarte calm piciorul sub el.

numai sa nu faci plecare de pe loc cu el sub roata sau sa pui frana taras pe el, ca se alege praful.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Noi 2011, 19:17 
Neconectat

Membru din: 07 Apr 2010, 01:42
Mesaje: 853
Chestia cu masina care trece peste ceas , este pura miscare de marketing :wink: (nu cred ca pentru asta la i cumparat ,sa vezi daca merge o masina peste el si nu se strica )


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Noi 2011, 23:55 
Neconectat

Membru din: 09 Ian 2010, 14:00
Mesaje: 4
Sa va raspund cu o gluma: puteti sa treceti cu masina peste el atita timp cit nu-l aveti la mina. (si nu va scarpinati in nas) :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2012, 21:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Ian 2012, 19:37
Mesaje: 27
Salut!

Am avut si eu un ga-100 pana de curand si intr-adevar e un ceas foarte rezistent,ca de altfel toata gama g-shock.Eu nu l-am pus la astfel de teste pentru ca nu le vad rostul..nu inteleg in ce circumstante ai avea tu nevoie de o astfel de caracteristica la un ceas.

Dar ma rog,in principiu am vrut sa iti spun sa nu-l angrenezi in astfel de teste nu pentru ca l-ai putea sparge,ci pentru ca s-ar putea sa capete zgarieturi si alte urme destul de urate in urma curiozitatii tale.
Sa-l stapanesti sanatos!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Ian 2012, 02:53 
Neconectat

Membru din: 28 Sep 2008, 19:17
Mesaje: 1138
G-shock este ...G-Shock ...
Incearca sa-l arunci de pe la etajul 8, vezi ce se intimpla....
Glumesc.

Nu stiu ce se intimpla daca treci cu masina peste el, probabil ca o sa reziste. Dar cesul nu a fost conceput pentru asa ceva, a fost conceput pentru eforturi ''normale'' ( cred eu ) care apar in timpul purtarii : lovituri, vibratii etc.
Cam ce se intimpla daca lucrezi cu un pickhammer si ai un ceas mecanic la mina ?

Bafta ( daca cumva il bagi sub masina ) !

Nicu

_________________
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Ian 2012, 21:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Oct 2011, 01:03
Mesaje: 33
Localitate: BUCHAREST
mihai20-da total de acord cu tine:)
zveros-da la asta m-am dus si eu cu gandul...probabil ca este doar oooo propaganda de marketing
mihneam- :lol: :lol:
shtefanel-da un ceas frumos si rezistent acest model GA-100...da nuu are nici o caracteristica acest test daaar...am acea curiozitate sa vad daca atat ceasul cat siiiii g-shock-ul este ceva serios
Nicu-da interesanta ideea :lol: stau la etaju 6,de la 6 as incerca dar de la 8..hmmmmm :lol: ...ooooooooooooooo daaa un ceas mecanic si cu pickhammeru in mana :lol:

Nu am mai scris nimic de ceva timp...ceasul inca il am la mana perfect functional dar nuuu chinuit :lol: doresc sa il vand asa caa nu cred ca voi mai face teste pe el dar cu un gand neimpacat raman...UN SINCER LA MULTI ANI TUTUROR!!!!!!

o sa revin si va voi cere un sfat cu achizitia unui nou ceas bineinteles tot g-shock...multumesc frumos!!!!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Feb 2012, 13:17 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2012, 01:24
Mesaje: 38
Localitate: Amsterdam
salut,

Eu am 2 cisco. un prg-40T si un g-shock riseman.
Am ales prg-40T in detrimentul unui suunto si nu regret.Ceasurile au luat temperaturi de -25 -30C si adancimi la scuba de -20-30 de m.
Se comporta ireprosabil.riseman-ul a luat cazaturi si lovituri la greu si nu are absolut nimic.

Consider ca sunt cea mai buna alegere pentru banii pe care ii dai pe ele.

_________________
"Where there is a shell, there is a way"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România