Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Mai 2024, 18:17

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: SUUNTO
MesajScris: 18 Noi 2008, 08:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Mar 2008, 19:31
Mesaje: 96
razvyy scrie:
forest-wolf scrie:
Muuuulte Casio NU sunt facute in Japonia

Majoritatea ceasurilor Casio nu sunt fabricate in Japonia. Acolo se fabrica cateva modele din gamele superioare, restul sunt Japan mov't- cased in China. Si eu am 2 ceasuri Casio, iar la cumparatea celui de-al II-lea am tinut mortis sa achizitionez unul Japan made, dar cel putin la Casio Edifice nu a fost posibil acest lucru. Eu le consider ceasuri bune si accesibile ca si pret, poate cea mai buna alegere daca se tine cont de un raport calitate-pret-facilitati.


Chiar te astepti ca un model care costa cativa euro sa fie Made in Japan :?: Eu comparatia am facut-o intre modelele Suunto si modelele Casio din aceeasi categorie si cu preturi similare. :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SUUNTO
MesajScris: 18 Noi 2008, 10:24 
Digisurf, sa stii ca sunt pe alte comentarii despre ceasurile ABC si fosti posesori de Casio care comenteaza la modul admirativ NOUL lor ceas SUUNTO. E atat de greu sa intelegi faptul ca sunt din clase diferite ? Eu atat am avut de spus si nu mai comentez. Ii las pe altii. Care este modelul tau de Casio ?


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SUUNTO
MesajScris: 20 Noi 2008, 05:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Mar 2008, 19:31
Mesaje: 96
Si eu am spus cam ce am avut de spus. Sper ca zaytsuca, cel care a pus intrebarea, sa poata trage o concluzie din cele povestide in acest post.
Unul din ceasurile mele Casio ar fi PAW 1500 Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SUUNTO
MesajScris: 07 Dec 2008, 13:55 
Neconectat

Membru din: 06 Dec 2008, 21:12
Mesaje: 943
Localitate: Bucuresti
Cel mai bun Suunto este modelul X9i (cel cu GPS) insa daca este folosit mult, inclusiv pt functia de GPS, se consuma acumulatorul in maxim 3 zile. Totutis poate fi conectat la PC si cu Google Eatrh se pot face rute(aceasta facilitate nu este pe niciun Casio).

Totusi, eu am avut mai multe Casio-uri Protrek, Pathfinder si vreau sa zic ca sunt foarte precise si cu functia Tough Solar nu o sa ramai niciodata fara baterie.
Deci recomand Casio, modelul PRG-110 este foarte usor, avand doar 55 grame. :P


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SUUNTO
MesajScris: 12 Dec 2008, 16:03 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2008, 17:28
Mesaje: 173
la X9i tine bateria cu GPS-ul pronit cateva ore ( cu actualizare la secunda )...cand a aparut ma batea gandul sa-mi iau dar m-am calmat repede...se spune ca X10 are acumulatorul imbunatatit.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SUUNTO
MesajScris: 24 Dec 2008, 15:50 
Neconectat

Membru din: 24 Dec 2008, 13:41
Mesaje: 267
Personal detin un Suunto CORE STEEL...Un ceas extraordinar de bun...nu ii lipseste absolut nimic..decat GPS-ul(pentru GPS am un PDA dedicat...)am avut si inca mai am CASIO dar,Suunto este mult peste!Trebuie avut in vedere data de fabricatie...primele Suunto Core au suferit de foarte multe BUG-uri...trebuie achizitionat doar acel Suunto Core fabricat dupa noiembrie 2007...(pentru informatii mai in detaliu vedeti forumul dedicat acestei marci...)...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SUUNTO
MesajScris: 25 Dec 2008, 19:33 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
buna seara!
eu am un casio pro trek prg 80 yt 1v (http://www.bombastic.ro/product_info.ph ... cts_id/740) de vreo 4 ani si sunt foarte multumit de el. l l am verificat si cu alte tipuri de ceasuri -inlusiv suunto- temperatura, altitudinea, presiunea si rezultatele erau foarte apropiate. oricum, trebuie sa stiti urmatoarele lucruri:
temperatura nu se poate lua decat dupa 30-45 minute in care ceasul a fost lasat in locul unde se vrea sa se masoare (si nu tinut pe mana)
altitudinea in acelasi punct, poate varia de la o zi la alta chiar si cu 200 m!!! in functie de fluctuatiile de presiune atmosferica (diferente inregistrate la toate ceasurile de acest fel, intrucat aceasta este calculata in functie de presiune)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SUUNTO
MesajScris: 26 Dec 2008, 15:19 
Neconectat

Membru din: 24 Dec 2008, 13:41
Mesaje: 267
Foarte corecte observatiile!cu temperatura este simplu cu... altimetrul este ceva mai complicat..trebuie setata presiunea la nivelul marii care de obicei o gasim pe site-ul http://www.meteoromania.ro/ dar acest suunto Core in meniul de service(se apasa concomitent toate cele 4 butoane)afiseaza presiunea reala la secunda!Am verificat-o la munca si este exacta...Deci se poate folosi aceasta presiune afisata in modul service pentru a etalona altimetrul...Presiunea standard pentru nivelul marii este 1013mb...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SUUNTO
MesajScris: 04 Oct 2010, 10:30 
Neconectat

Membru din: 04 Oct 2010, 10:19
Mesaje: 3
Buna ziua tuturor!!!
Poate sa-mi zica ce parere are despre suunto x10...As vrea sa cumpar dar nu stiu deocamdata ce sa fac. Ma intereseaza sa aiba GPS. Sau poate cineva sa-mi recomande altceva?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SUUNTO
MesajScris: 04 Oct 2010, 12:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Iun 2010, 11:29
Mesaje: 113
Localitate: Constanta
sunto mariner si sunto x-lander.
le-am cumparat in 2005 din finlanda si pana acum am schimbat bateria doar o data, adica anul trecut.
legat de bateri3ese, schimba foarte usor, dureaza 10 secunde, cu o moneda se deschide capacul din spare si gata se schimba bateria deci nu e nevoie sa desfaci ceasul.
precizia este foarte buna, tin foarte bine la tavaleala.
Imagine

_________________
Ceasuri Moderne si Vintage pe YT
https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SUUNTO
MesajScris: 09 Feb 2012, 16:04 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2012, 01:24
Mesaje: 38
Localitate: Amsterdam
la partea de diving cred ca sunt 10 tepte peste casio.

_________________
"Where there is a shell, there is a way"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SUUNTO
MesajScris: 10 Feb 2012, 22:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Iun 2010, 11:29
Mesaje: 113
Localitate: Constanta
ba deloc, ambele sunt wr 30m, un minus as spune.

_________________
Ceasuri Moderne si Vintage pe YT
https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SUUNTO
MesajScris: 10 Feb 2012, 23:16 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2012, 01:24
Mesaje: 38
Localitate: Amsterdam
casio nu stie sa spuna adancimea !
suunto da.

_________________
"Where there is a shell, there is a way"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România