Citizen Eco Drive Promaster 300m
Citizen Eco Drive Promaster 300m
Buna ziua...As vrea sa cumpar ceasul din imagini...Dar,oare e original?Se fac copii dupa modelul acesta?Vanzatorul nu se pricepe,dar spune ca-i original(i-a spus un ceasornicar)...Nu-l acuz de rea credinta,dar din necunoastere si neavand nici un act al ceasului,posibil sa se insele...M-ati putea ajuta?Imi place tare mult ceasul si as vrea sa-l am..Multumesc...
http://imageshack.com/a/img673/7004/NKOPnV.jpg
http://imageshack.com/a/img673/8641/w53jPB.jpg
http://imageshack.com/a/img908/9091/MPBWpe.jpg
http://imageshack.com/a/img673/7004/NKOPnV.jpg
http://imageshack.com/a/img673/8641/w53jPB.jpg
http://imageshack.com/a/img908/9091/MPBWpe.jpg
Re: Citizen Eco Drive Promaster 300m
Parerea mea : ceasul este autentic insa pare ca cineva nu foarte priceput l-a desfacut si de aici mi-as pune niste intrebari...
Re: Citizen Eco Drive Promaster 300m
Din cate stiu,a fost schimbat acumulatorul...la ceasornicar...Ce fel de intrebari?
Re: Citizen Eco Drive Promaster 300m
Intrebari de genul : daca cine a desfacut ceasul a "reusit" sa lase astfel de urme (daca este intradevar vorba despre schimbul acumulatorului, banuiesc ca ar trebui sa fie vorba doar despre o singura operatiune de desfacere-inchidere a ceasului, nu vad de ce s-ar fi schimbat acumulatorul in mai multe randuri, avand in vedere durata medie de viata a unui acumulator), oare ce scule si "skil" a avut respectivul pentru restul operatiunilor din mecanismul ceasului ?
Nu am folosit termenul "ceasornicar" in mod intentionat, nu vreau sa jignesc aceasta frumoasa breasla pe care o stimez in mod deoasebit.
Sper sa ma insel insa din imagine reiese ca si cele 4 suruburi ar fi fost cumva fortate, posibil ca operatiunea sa fi fost facuta de vreun nene care schimba baterii la ceasuri, incarca brichete etc.
Nu am folosit termenul "ceasornicar" in mod intentionat, nu vreau sa jignesc aceasta frumoasa breasla pe care o stimez in mod deoasebit.
Sper sa ma insel insa din imagine reiese ca si cele 4 suruburi ar fi fost cumva fortate, posibil ca operatiunea sa fi fost facuta de vreun nene care schimba baterii la ceasuri, incarca brichete etc.
Re: Citizen Eco Drive Promaster 300m
CristiRD,multumesc pt pareri....Inclin si eu sa cred ca era un tip care incarca brichete si schimba baterii la ceasurile de duzina...
Actualul detinator,spune ca a fost la ceasornicar...Daca e original si e functional,etans,cred ca n-ar fi nici o problema cu aspectul suruburilor,oricum,nu se vad.... 
Re: Citizen Eco Drive Promaster 300m
Nici anumite doamne/domni nu poarta lenjerie intima pe considerentul ca oricum nu se vede.cred ca n-ar fi nici o problema cu aspectul suruburilor,oricum,nu se vad....
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
Re: Citizen Eco Drive Promaster 300m
Valadi, a fost doar parerea unuia care a patit-o si el la randul lui, fara a fi vreun specialist in mecanica fina sau ceasornicar de meserie.
In trecut am achizitionat si eu un ceas al carui capac fusese desfacut cu scule nepotrivite, tot un capac pe filet insa foarte zgariat, cel din imaginile prezentate de tine nu are zgarieturi, este doar lucrarea unui nepriceput.
Revenind la ceasul meu, tot un model cu acumulator...surpriza mare a fost cand inauntru am gasit o baterie CR2016 in loc de acumulatorul ML2016 !!
M-am felicitat pentru initiativa de a desface ceasul indata ce am intrat in posesia lui, expunerea prelungita la soare cu bateria respectiva ar fi putut compromite ceasul definitiv.
In trecut am achizitionat si eu un ceas al carui capac fusese desfacut cu scule nepotrivite, tot un capac pe filet insa foarte zgariat, cel din imaginile prezentate de tine nu are zgarieturi, este doar lucrarea unui nepriceput.
Revenind la ceasul meu, tot un model cu acumulator...surpriza mare a fost cand inauntru am gasit o baterie CR2016 in loc de acumulatorul ML2016 !!
M-am felicitat pentru initiativa de a desface ceasul indata ce am intrat in posesia lui, expunerea prelungita la soare cu bateria respectiva ar fi putut compromite ceasul definitiv.
Re: Citizen Eco Drive Promaster 300m
CristiRD,ce ma sfatuiesti sa fac?Sa renunt la ceas,sau sa-l iau si dupa aceea sa fac o vizita la ceasornicar,sa-l desfaca sa vedem ce e pe acolo? 
Re: Citizen Eco Drive Promaster 300m
Greu de dat un sfat rezonabil pentru ca nu sunt in locul tau sa am toate datele 
Eu unul, daca imi doresc un model de ceas neaparat iar pretul este unul care ma avantajeaza, imi asum riscul...am facut-o si probabil o voi mai face. Pana la urma asta facem toti cand cumparam ceasuri sau alte obiecte folosite, care nu beneficiaza de garantie, posibilitate de returnare etc.
Insa asa cum am spus initial, daca starea ceasului este una care ridica unele intrebari...mi le pun...si nu doar mie ci si vanzatorului, incerc sa elimin cat mai multe dintre "necunoscute"
)
Spor la achizitii !
Eu unul, daca imi doresc un model de ceas neaparat iar pretul este unul care ma avantajeaza, imi asum riscul...am facut-o si probabil o voi mai face. Pana la urma asta facem toti cand cumparam ceasuri sau alte obiecte folosite, care nu beneficiaza de garantie, posibilitate de returnare etc.
Insa asa cum am spus initial, daca starea ceasului este una care ridica unele intrebari...mi le pun...si nu doar mie ci si vanzatorului, incerc sa elimin cat mai multe dintre "necunoscute"
Spor la achizitii !
Re: Citizen Eco Drive Promaster 300m
Multumesc,CristiRD....O sa ma mai gandesc!!O zi buna iti doresc...
