Marime Vostok Expedition

Sfaturi, intrebari, cu privire la viitoarele achizitii orologere.
Scrie răspuns
bullt16
Mesaje: 18
Membru din: 01 Feb 2015, 15:45

Marime Vostok Expedition

Mesaj de bullt16 »

Salutare

Am o oferta pentru un vostok expedition automatic ( mecanism japonez 32 rubine ) la 550 lei merita?

Problema mea este ca am o incheietura cu o circumferinta de 19 cm iar diametrul cadranului este de 47 mm iar grosimea carcasei este de 17.5 mm. Oare nu va "nesimtit" de butucanos la mana...este un ceas sport nu ma deranjeaza sa fie mai mare, sper doar sa nu fie prea mult.

Astept un sfat...multumesc anticipat.
Avatar utilizator
heimdalg
Mesaje: 1975
Membru din: 26 Iun 2013, 17:27

Re: Marime Vostok Expedition

Mesaj de heimdalg »

Parerea mea ca nu. De ce as cumpara un ceas lituaniano-japonez denumit Est?
Eu unul as opta fie pentru un ceas japonez, fie pentru un ceas rusesc.
bullt16
Mesaje: 18
Membru din: 01 Feb 2015, 15:45

Re: Marime Vostok Expedition

Mesaj de bullt16 »

Inteleg.... dar lamureste-ma la partea cu marimea.
bullt16
Mesaje: 18
Membru din: 01 Feb 2015, 15:45

Re: Marime Vostok Expedition

Mesaj de bullt16 »

2432 Vostok Rusia - mecanismul...

Si totusi...partea cu dimensiunile nimeni nu ma lamureste...
Avatar utilizator
Gabi1
Mesaje: 4340
Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Localitate: BUCURESTI

Re: Marime Vostok Expedition

Mesaj de Gabi1 »

bullt16 scrie:2432 Vostok Rusia - mecanismul...

Si totusi...partea cu dimensiunile nimeni nu ma lamureste...
Incearca cu un dop/capac de la un pet de 5l si iti faci o idee.
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
bullt16
Mesaje: 18
Membru din: 01 Feb 2015, 15:45

Re: Marime Vostok Expedition

Mesaj de bullt16 »

Pare okey...la prima vedere cum ai spus tu...

Dar pentru o incheietura cu circumferinta de 19 cm ce ceas cu diametru maxim da bine? Exista vreo regula ca la manerele de la rachetele de tenis :))?
Avatar utilizator
heimdalg
Mesaje: 1975
Membru din: 26 Iun 2013, 17:27

Re: Marime Vostok Expedition

Mesaj de heimdalg »

Nu. Fiecare poarta ce ii place.
La rachetele de tenis dimensiunea manerului e o necesitate.
Nu se pot compara.
Unii poarta si Vodolaz de 72 mm diametru. Oare trebuie sa le cerem sa poarte si costumul aferent?
Imagine
Ce vreau sa va spu este ca totul consta in gust si moda.
Avatar utilizator
heimdalg
Mesaje: 1975
Membru din: 26 Iun 2013, 17:27

Re: Marime Vostok Expedition

Mesaj de heimdalg »

Iar moda in materie de ceasuri in ultimul timp zice "bigger is better".
Nu ca personal as fi de acord cu asta, dar asta e.
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: Marime Vostok Expedition

Mesaj de Alexvintage »

Moda trece, ceasurile raman.
bullt16
Mesaje: 18
Membru din: 01 Feb 2015, 15:45

Re: Marime Vostok Expedition

Mesaj de bullt16 »

Descrierea cesului a fost gresita are diametrul de 43 mm

Arata excelent la mana pentru un ceas sport...

In schimb vreau sa schimb cureaua...de la ora10 daca o achizitionez ei o schimba contracost sau gratis?
Scrie răspuns