Elysee versus Orient
Elysee versus Orient
Salut
As dori citeva pareri si sfaturi referitoare la cele 2 modele lin link-urile de mai jos .Este vorba de un Elysee cu indicator rezerva de mers si un Orient cu aceleasi functii
In afara de design si aspect care este diferit si este o chestiune subiectiva de gust , din punct de vedere functional ,constructiv si al mecanismului care vi se pare mai reusit ?
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-ely ... 50543.html
https://www.watchshop.ro/ceasuri-barbat ... -ex0q001d/
Multumesc anticipat
As dori citeva pareri si sfaturi referitoare la cele 2 modele lin link-urile de mai jos .Este vorba de un Elysee cu indicator rezerva de mers si un Orient cu aceleasi functii
In afara de design si aspect care este diferit si este o chestiune subiectiva de gust , din punct de vedere functional ,constructiv si al mecanismului care vi se pare mai reusit ?
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-ely ... 50543.html
https://www.watchshop.ro/ceasuri-barbat ... -ex0q001d/
Multumesc anticipat
Re: Elysee versus Orient
Prefer Elysee datorita mecanismului. Consider Myiota peste Orient.

Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
Re: Elysee versus Orient
Multumesc pentru raspuns
Si eu tot le Elysee tind sa optez , in primul rind pentru design iar acum dupa ce am aflat parerea unui expert cu atit mai mult. Ar fi o mica retinere in privinta rezervei de mers care la Elysee (26 h) e mai mica decit cea a Orientului (46 h) . Dar asta e niciodata nu poti sa le ai pe toate
Si eu tot le Elysee tind sa optez , in primul rind pentru design iar acum dupa ce am aflat parerea unui expert cu atit mai mult. Ar fi o mica retinere in privinta rezervei de mers care la Elysee (26 h) e mai mica decit cea a Orientului (46 h) . Dar asta e niciodata nu poti sa le ai pe toate
Re: Elysee versus Orient
8219 are rezerva de putere ~42 ore.
Modelul Elysee vizat nu are indicator de rezerva de mers, in ceea ce scrie B&B ca are acolo are de fapt afisajul orei in format 24h, probabil util daca ramai blocat prin vreo pestera si nu reusesti sa vezi daca e zi sau noapte.
Modelul Elysee vizat nu are indicator de rezerva de mers, in ceea ce scrie B&B ca are acolo are de fapt afisajul orei in format 24h, probabil util daca ramai blocat prin vreo pestera si nu reusesti sa vezi daca e zi sau noapte.
-
valentin1234
- Mesaje: 3147
- Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
- Localitate: Dublin
Re: Elysee versus Orient
Are Power Reserve Elysee, ce tot vorbesti acolo Clippere?!? 
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
Re: Elysee versus Orient
În ce constă nedumerirea?
-
valentin1234
- Mesaje: 3147
- Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
- Localitate: Dublin
Re: Elysee versus Orient
Asa este, ai dreptate, m-am uitat din avion.....ai dreaku chinezii de la Elysee au desenat subcadranul de 24h sa para ca esteClipper scrie:În ce constă nedumerirea?
PR
Spor!
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
Re: Elysee versus Orient
Eu cred ca nici ei nu au stiu ce vor, 12 ore nu sunt desenate, deci fie iti dai seama la ochi unde pica varful nevopsit al limbii fie calculezi in functie de unde este pozitionat varful rosu al limbii, in caz ca ai dubii daca e zi sau noapte. Cine vede ca e in doua tonuri limba aceea cred ca observa si ca e una singura doar, deci clar ceva suspect si daca s-au gandit sa fie si rezerva de mers falsa.
Re: Elysee versus Orient
As lua in secunda urmatoare un Orient cu PR, cu-atat mai mult cu cat cadranul nu este sufocat de subcadrane inutile. Aavand in vedere safirul, hack si intoarcerea manuala la noul calibru F69, plus aspectul clasic-elegant, plus reducerea actuala... pfff!
Nu ma refer la Orientul din link-ul vs Elysee, ca ala e model vechi, ci la Curator.
Nu ma refer la Orientul din link-ul vs Elysee, ca ala e model vechi, ci la Curator.
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"
Re: Elysee versus Orient
Deci pina la urma care ar fi rostul cadranului de ,, rezerva de mers,, falsa?
La prima vedere pare a fi indicator de 24 h ; pe alte site-uri apar poze in care acul gri mai lung indica ora pe sistemul 24h. Teoretic ar trebui sa revina la 0 la ora 12 noaptea dar probabil ca rolul este preluat de acul rosu si tot asa .
https://www.proceasuri.ro/elysee-priamos-77015g
As fi preferat sa fie un indicator de rezerva de mers adevarat , o functie mult mai utila decit ora in format 24 (probabilitatea sa ramin blocat intr-o pestera se exclude)
Totusi ma atrage desig-ul si pretul (la reducere 50%) ; inca reflectez
La prima vedere pare a fi indicator de 24 h ; pe alte site-uri apar poze in care acul gri mai lung indica ora pe sistemul 24h. Teoretic ar trebui sa revina la 0 la ora 12 noaptea dar probabil ca rolul este preluat de acul rosu si tot asa .
https://www.proceasuri.ro/elysee-priamos-77015g
As fi preferat sa fie un indicator de rezerva de mers adevarat , o functie mult mai utila decit ora in format 24 (probabilitatea sa ramin blocat intr-o pestera se exclude)
Totusi ma atrage desig-ul si pretul (la reducere 50%) ; inca reflectez
Re: Elysee versus Orient
Uite o lista cu ceasuri power reserve, in ordine crescatoare a pretului: https://www.bb-shop.ro/module.php?modul ... matic&f7=1
Daca nu-i prea scump, Orientul de aici pare o afacere buna, are in plus si functia GMT si geam safir: https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-ori ... 34626.html
Daca nu-i prea scump, Orientul de aici pare o afacere buna, are in plus si functia GMT si geam safir: https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-ori ... 34626.html
Re: Elysee versus Orient
Multumesc pentru sugestii; inca odata m-am convins ca ce e frumos si atrage atentia este si scump ca toate lucrurile pe lumea asta.
Daca as primi cadou un Baume & Mercier sau Longines as fii cel mai fericit :
Lasind la o parte gluma recunosc Orient ca fiind de departe cel mai bun la raportul pret-calitate
Daca as primi cadou un Baume & Mercier sau Longines as fii cel mai fericit :
Lasind la o parte gluma recunosc Orient ca fiind de departe cel mai bun la raportul pret-calitate
Re: Elysee versus Orient
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-ori ... 56186.html
Mecanism cu hack second ,setare rapida a datei si armare manuala
Mecanism cu hack second ,setare rapida a datei si armare manuala
Re: Elysee versus Orient
Este o functie utila la un mecanism cu armare manuala, la un automatic nu are o importanta mare deoarece reglajul unui automatic este gandit pentru momentele cand arcul este intors la maxim (sau aproape de maxim) si se presupune ca ceasul automatic este purtat si ajunge repede sa se incarce.anutian scrie:As fi preferat sa fie un indicator de rezerva de mers adevarat
Ceasul cu armare manuala ar avea cea mai mare nevoie de indicator de rezerva de putere, ca sa stii la ce grad de incarcare are cea mai buna precizie si sa il mentii in acea zona. Un mecanism cu intoarcere manuala care sa manifeste izocronism pe mai toata durata incarcarii mai mult ca sigur e in zona orologeriei de cel mai inalt nivel, deci nu as gresi daca as afirma ca nu e o optiune in acest caz. In aceste conditii, la un ceas automatic eu nu as vedea prezenta acestei complicatii ca un lucru foarte sus pe lista de criterii de achizitie.





