Ceasuri de buzunar facute pentru Romania

Ceasuri de Buzunar

Moderator: Achraf

Scrie răspuns
eugenbt
Mesaje: 708
Membru din: 02 Oct 2010, 21:43
Localitate: Botosani

Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania

Mesaj de eugenbt »

"Cu permisunea ta am sa includ Tellus-ul "Granicer" in lista de aici:
http://ceasuripentruromania.ro/ceasuri. ... article=54"

Nici o problema, sunt bucuros ca pot ajuta cat de cat la realizarea acestei baze de date. Felicitari inca o data pentru efortul depus. Cu stima, eugen

P.S. Voi incerca zilele acestea sa postez si un GCN, primul ceas de buzunar achizitionat, care mi-a inoculat microbul.
eugenbt
Mesaje: 708
Membru din: 02 Oct 2010, 21:43
Localitate: Botosani

Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania

Mesaj de eugenbt »

http://www.mateuroiswatchesplace.com/wa ... cket-watch
se pare ca Tavannesul apartine Liniilor Ferate Turcesti.
doru rudeanu
Mesaje: 104
Membru din: 17 Iun 2014, 08:59
Localitate: Iasi

Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania

Mesaj de doru rudeanu »

Prin cutiile cu piese de ceasuri de buzunar,ramase de la tatal meu,am gasit o parte de mecanism Omega care are din pacate sters,zgariat numele de pe cadran.
Pare a fi sters intentionat cu un varf de surubelnita...
Inscriptia ramasa AD.A. .... BUCURESCI
Seria mecanism 2272786 corespunde anului de fabricatie 1903.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
cumanul
Mesaje: 102
Membru din: 01 Apr 2011, 02:24
Localitate: Brasov - Romania
Contact:

Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania

Mesaj de cumanul »

Interesanta informatie! Adolf A. Paves | Bucuresci -"private label" de la Omega.
A avut pravalia in strada Buzesti la nr. 1 si a inceput sa activeze in bransa undeva pe la 1900.
Am mai prezentat pe aici si un Hebdomas "semnat" Paves. Mai exista si ceasuri de masa "tip CFR"!
- - -
Imagine
"Numele este cuman! Dar numai numele?" | Nicolae Iorga, 1927
Ceasuri pentru Romania (CptR) | www.ceasuripentruromania.ro
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania

Mesaj de gherghin nicolae »

E interesant si pentru ca are foarte putine rubine.
Doua la furca anker, la paleti , probabil inca doua avea la balans ...
Doar 4 rubine sa fi avut acest Omega ?
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
doru rudeanu
Mesaje: 104
Membru din: 17 Iun 2014, 08:59
Localitate: Iasi

Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania

Mesaj de doru rudeanu »

Pentru a ne edifica asupra rubinelor, voi demonta podul ceasului si voi mai posta o poza.
doru rudeanu
Mesaje: 104
Membru din: 17 Iun 2014, 08:59
Localitate: Iasi

Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania

Mesaj de doru rudeanu »

Imagine
Imagine
Imagine
doru rudeanu
Mesaje: 104
Membru din: 17 Iun 2014, 08:59
Localitate: Iasi

Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania

Mesaj de doru rudeanu »

Posibil sa mai fi avut inca un rubin pe rola de impuls de pe axul balansierului.
Deci ,posibil 5 rubine.
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania

Mesaj de gherghin nicolae »

Da, sigur . Pe ala l-am uitat . Sigur a avut.
Minimul este 5 rubine . Apoi urmeaza 7 ...
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Avatar utilizator
timetwister
Mesaje: 531
Membru din: 08 Feb 2014, 18:01

Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania

Mesaj de timetwister »

Calitatea A are 7 rubine. Acesta este unul dintre ele. 4 se regasesc la balans.

Cu respect
doru rudeanu
Mesaje: 104
Membru din: 17 Iun 2014, 08:59
Localitate: Iasi

Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania

Mesaj de doru rudeanu »

O parte mecanism ceas de buzunar ,diametru 39,80 mm ,gravat ,

N. Ostapovici ,Jassy

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
amedeus
Mesaje: 383
Membru din: 16 Aug 2012, 17:08
Localitate: Bucuresti

Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania

Mesaj de amedeus »

O achizitie realizata zilele trecute.Din pacate nu mai are capacul spate, iar indicatoarele sunt...cum sunt :)

Dar cred ca se poate reconditiona.


Imagine

Imagine
Hebdomas
Mesaje: 62
Membru din: 08 Dec 2012, 00:19

Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania

Mesaj de Hebdomas »

Buna ziua.

La multi ani!

Am cumparat si eu un ceas, ce a fost folosit de Armata Romana. E un cronograf Tavaness, ale carui piese au fost folosite pentru "vindecarea" unui frate de-al lui.

Nu stiu daca voi gasi toate piesele de care are nevoie, dar cu rabdare, poate, poate.

Ceasul are numarul 1882.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

O zi placuta.
nicola56
Mesaje: 1341
Membru din: 22 Apr 2014, 14:09

Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania

Mesaj de nicola56 »

Foto ceas .



Imagine
Imagine
Imagine
amedeus
Mesaje: 383
Membru din: 16 Aug 2012, 17:08
Localitate: Bucuresti

Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania

Mesaj de amedeus »

Longines CFR , calibru 20.52 :

Imagine

Imagine

Imagine
Scrie răspuns