Ceasuri de buzunar facute pentru Romania
Moderator: Achraf
Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania
"Cu permisunea ta am sa includ Tellus-ul "Granicer" in lista de aici:
http://ceasuripentruromania.ro/ceasuri. ... article=54"
Nici o problema, sunt bucuros ca pot ajuta cat de cat la realizarea acestei baze de date. Felicitari inca o data pentru efortul depus. Cu stima, eugen
P.S. Voi incerca zilele acestea sa postez si un GCN, primul ceas de buzunar achizitionat, care mi-a inoculat microbul.
http://ceasuripentruromania.ro/ceasuri. ... article=54"
Nici o problema, sunt bucuros ca pot ajuta cat de cat la realizarea acestei baze de date. Felicitari inca o data pentru efortul depus. Cu stima, eugen
P.S. Voi incerca zilele acestea sa postez si un GCN, primul ceas de buzunar achizitionat, care mi-a inoculat microbul.
Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania
http://www.mateuroiswatchesplace.com/wa ... cket-watch
se pare ca Tavannesul apartine Liniilor Ferate Turcesti.
se pare ca Tavannesul apartine Liniilor Ferate Turcesti.
-
doru rudeanu
- Mesaje: 104
- Membru din: 17 Iun 2014, 08:59
- Localitate: Iasi
Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania
Prin cutiile cu piese de ceasuri de buzunar,ramase de la tatal meu,am gasit o parte de mecanism Omega care are din pacate sters,zgariat numele de pe cadran.
Pare a fi sters intentionat cu un varf de surubelnita...
Inscriptia ramasa AD.A. .... BUCURESCI
Seria mecanism 2272786 corespunde anului de fabricatie 1903.




Pare a fi sters intentionat cu un varf de surubelnita...
Inscriptia ramasa AD.A. .... BUCURESCI
Seria mecanism 2272786 corespunde anului de fabricatie 1903.




E-mail : doru_rudeanu@yahoo.com
Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania
Interesanta informatie! Adolf A. Paves | Bucuresci -"private label" de la Omega.
A avut pravalia in strada Buzesti la nr. 1 si a inceput sa activeze in bransa undeva pe la 1900.
Am mai prezentat pe aici si un Hebdomas "semnat" Paves. Mai exista si ceasuri de masa "tip CFR"!
- - -

A avut pravalia in strada Buzesti la nr. 1 si a inceput sa activeze in bransa undeva pe la 1900.
Am mai prezentat pe aici si un Hebdomas "semnat" Paves. Mai exista si ceasuri de masa "tip CFR"!
- - -

"Numele este cuman! Dar numai numele?" | Nicolae Iorga, 1927
Ceasuri pentru Romania (CptR) | www.ceasuripentruromania.ro
Ceasuri pentru Romania (CptR) | www.ceasuripentruromania.ro
- gherghin nicolae
- Moderator
- Mesaje: 6401
- Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
- Localitate: petrosani
Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania
E interesant si pentru ca are foarte putine rubine.
Doua la furca anker, la paleti , probabil inca doua avea la balans ...
Doar 4 rubine sa fi avut acest Omega ?
Doua la furca anker, la paleti , probabil inca doua avea la balans ...
Doar 4 rubine sa fi avut acest Omega ?
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
-
doru rudeanu
- Mesaje: 104
- Membru din: 17 Iun 2014, 08:59
- Localitate: Iasi
Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania
Pentru a ne edifica asupra rubinelor, voi demonta podul ceasului si voi mai posta o poza.
E-mail : doru_rudeanu@yahoo.com
-
doru rudeanu
- Mesaje: 104
- Membru din: 17 Iun 2014, 08:59
- Localitate: Iasi
-
doru rudeanu
- Mesaje: 104
- Membru din: 17 Iun 2014, 08:59
- Localitate: Iasi
Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania
Posibil sa mai fi avut inca un rubin pe rola de impuls de pe axul balansierului.
Deci ,posibil 5 rubine.
Deci ,posibil 5 rubine.
E-mail : doru_rudeanu@yahoo.com
- gherghin nicolae
- Moderator
- Mesaje: 6401
- Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
- Localitate: petrosani
Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania
Da, sigur . Pe ala l-am uitat . Sigur a avut.
Minimul este 5 rubine . Apoi urmeaza 7 ...
Minimul este 5 rubine . Apoi urmeaza 7 ...
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
- timetwister
- Mesaje: 531
- Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania
Calitatea A are 7 rubine. Acesta este unul dintre ele. 4 se regasesc la balans.
Cu respect
Cu respect
-
doru rudeanu
- Mesaje: 104
- Membru din: 17 Iun 2014, 08:59
- Localitate: Iasi
Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania
O parte mecanism ceas de buzunar ,diametru 39,80 mm ,gravat ,
N. Ostapovici ,Jassy




N. Ostapovici ,Jassy




E-mail : doru_rudeanu@yahoo.com
Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania
O achizitie realizata zilele trecute.Din pacate nu mai are capacul spate, iar indicatoarele sunt...cum sunt 
Dar cred ca se poate reconditiona.


Dar cred ca se poate reconditiona.


Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania
Buna ziua.
La multi ani!
Am cumparat si eu un ceas, ce a fost folosit de Armata Romana. E un cronograf Tavaness, ale carui piese au fost folosite pentru "vindecarea" unui frate de-al lui.
Nu stiu daca voi gasi toate piesele de care are nevoie, dar cu rabdare, poate, poate.
Ceasul are numarul 1882.





O zi placuta.
La multi ani!
Am cumparat si eu un ceas, ce a fost folosit de Armata Romana. E un cronograf Tavaness, ale carui piese au fost folosite pentru "vindecarea" unui frate de-al lui.
Nu stiu daca voi gasi toate piesele de care are nevoie, dar cu rabdare, poate, poate.
Ceasul are numarul 1882.





O zi placuta.
Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania
Foto ceas .






Re: Ceasuri de buzunar facute pentru Romania
Longines CFR , calibru 20.52 :











