Cyma

Ceasuri Diverse
Scrie răspuns
priam
Mesaje: 1131
Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Localitate: Bucuresti

Cyma

Mesaj de priam »

Deoarece nu se inghesuie nimeni, am sa incerc sa sparg eu gheata... :twisted: :twisted: :twisted: (si cei ce m-au vazut stiu ca pot!!! )

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
priam
Mesaje: 1131
Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de priam »

Voi pune doua poze si cu mecanismul, multumesc Claudiu :D .
Ma puteti ajuta cu o posibila datare si eventual calibrul mecanismului? Multumesc!
Imagine
Imagine
montana
Mesaje: 1712
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17

Mesaj de montana »

Foarte frumos ceasul si minunate fotografii!
- - - - - -
Mi-ar placea sa putem identifica specificatiile unui asemenea ceas. Din pacate sunt putine resurse mai ales in lipsa unor mai multe marcaje.
Dupa mine este un ceas din perioada 1910-1920 si care mie imi pare (cadran si indicatoare) cel putin "military style"! Tipul marcajului CYMA de pe mecanism l-am regasit la ceasuri identificate ca fiiind din perioada respectiva.
Nici pe carcasa nu sunt ceva marcaje?
- - - - - -
priam
Mesaje: 1131
Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de priam »

Multumesc mult!
Din pacate nici mecanismul, nici carcasa nu sunt marcate intr-un fel. Am identificat pe internet ceasuri asemanatoare (Acelasi mecanism nemarcat, in carcase de argint sau de aur de 10K), prezentate ca ceasuri militare. Din pacate mai multe nu stiu :( .
Claudiu l-a avut la revizie, am inteles de la el ca era intr-o stare destul de proasta. poate ne spune el mai multe in acest sens!
Scrie răspuns