Identificare Rolex

Aici vor fi postate toate cererile de identificare. Nu se fac evaluari.
Scrie răspuns
mephystoescobar
Mesaje: 24
Membru din: 28 Feb 2013, 00:10

Identificare Rolex

Mesaj de mephystoescobar »

Urmaresc de mult site-ul vostru fiind un pasionat de ceasuri. Pana acum am cumparat numai ceasuri de pana in 500euro de tipul Citizen, Tissot, etc, dar de ceva timp mi s-a pus pe inima un Rolex Datejust. As vrea sa stiu pararea vostra despre acest ceas, daca este original sau fake, in ce stare vi se pare ca este, si cam ce valoare are.
Este vorba de Rolex Oyster Perpetual Date ref.: 15223 otel si aur, de 34 mm, anul de fabricatie 1992. Nu stium cum sa fac sa postez pozele din calculator, daca ma poate ajuta cineva...
Va multumesc anticipat.
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Identificare Rolex

Mesaj de gherghin nicolae »

Nu pot.
Incercati metoda folosita si de noi , restul utilizatorilor .
Eu unul ...nici macar nu deschid alt tip de directionari !!!
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
priest
Mesaje: 540
Membru din: 13 Iun 2012, 13:20
Localitate: Bucuresti

Re: Identificare Rolex

Mesaj de priest »

Dupa ce ati prezentat pare autentic. Ar trebui vazut si mecanismul care este 3130. Ca valoare, in jur de 2.500 Euro...parerea mea.
mephystoescobar
Mesaje: 24
Membru din: 28 Feb 2013, 00:10

Re: Identificare Rolex

Mesaj de mephystoescobar »

Exact 2500 euro este pretul, imi place foarte mult, l-am gasit intr-un magazin care vine numai ceasuri in Italia, ofera garantie de 18 luni. Sunt indecis....stiu ca este ciudat dar am de ales intre acest rolex, omega speedmaster professional moonwatch 3570.50.00 si Omega Seamaster 300m Chronometer ref.: 212.30.41.20.01.003, cele din urma sunt noi cu garantie 2 ani.

Chiar nu stiu care isi merita mai bine acesti 2500 euro....mie imi plac la nebunie toate 3.

Multumesc ptr timpul acordat.
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Identificare Rolex

Mesaj de gherghin nicolae »

Categoric Rolex-ul.
Este cu o clasa peste cele care le-ati enumerat mai sus .
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
priest
Mesaje: 540
Membru din: 13 Iun 2012, 13:20
Localitate: Bucuresti

Re: Identificare Rolex

Mesaj de priest »

gherghin nicolae scrie:Categoric Rolex-ul.
Este cu o clasa peste cele care le-ati enumerat mai sus .
Asta este si parerea mea.
mephystoescobar
Mesaje: 24
Membru din: 28 Feb 2013, 00:10

Re: Identificare Rolex

Mesaj de mephystoescobar »

Chiar daca omega sunt noi iar rolexul este din 1992? Cum nu ma pricep la ceasuri prea mult, imi este frica sa nu aiba probleme. De ce as alege rolexul daca toate trei sunt la celasi pret. Si inca ceva: omega sunt la reducere, pretul lor normal este undeva in jur de 3400 euro, cel putin asa spun cei din magazin. Multumesc
Razvee
Mesaje: 2069
Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Localitate: Bucuresti

Re: Identificare Rolex

Mesaj de Razvee »

Hai să pun și eu gaz pe foc.

Mie Rolexul respectiv nu-mi place și nu-mi spune mare lucru. Design relativ banal, pe auriu, preț cam mare la 2500 de euro, am văzut chiar mai noi de atât Rolexuri vândute pe la 2000.

În schimb, pentru un ceas nou, cu acte și tot ce trebuie, Omega moon watch mi se pare extrem de tentant.
mephystoescobar
Mesaje: 24
Membru din: 28 Feb 2013, 00:10

Re: Identificare Rolex

Mesaj de mephystoescobar »

Dar este adevarat ceea ce spun cei din magazin ca omega speedmaster professional moonwatch pretul lui normal este de 3400 euro? Mi se pare putin cam umflat.
priest
Mesaje: 540
Membru din: 13 Iun 2012, 13:20
Localitate: Bucuresti

Re: Identificare Rolex

Mesaj de priest »

mephystoescobar scrie:Chiar daca omega sunt noi iar rolexul este din 1992? Cum nu ma pricep la ceasuri prea mult, imi este frica sa nu aiba probleme. De ce as alege rolexul daca toate trei sunt la celasi pret. Si inca ceva: omega sunt la reducere, pretul lor normal este undeva in jur de 3400 euro, cel putin asa spun cei din magazin. Multumesc
Am spus parerea mea. Restul, este alegerea dumneavoastra.
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Identificare Rolex

Mesaj de gherghin nicolae »

Ceasurile noi , au mecanisme redenumite , in fapt sint ETA . Nu am cautat referinta pe net insa cam asta se gaseste .
Asa ca , daca nu studiati putin , ca sa va pricepeti , mai bine nu cumparati .
Este similara comparatia cu un Rolls Royce fata de Fiat . Binenteles un Fiat nou nout !!!
Acum intelegeti ?
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
priest
Mesaje: 540
Membru din: 13 Iun 2012, 13:20
Localitate: Bucuresti

Re: Identificare Rolex

Mesaj de priest »

gherghin nicolae scrie:Ceasurile noi , au mecanisme redenumite , in fapt sint ETA . Nu am cautat referinta pe net insa cam asta se gaseste .
Asa ca , daca nu studiati putin , ca sa va pricepeti , mai bine nu cumparati .
Este similara comparatia cu un Rolls Royce fata de Fiat . Binenteles un Fiat nou nout !!!
Acum intelegeti ?
Bine punctat!
Scrie răspuns