Winderul o necesitate?

exquisitehobby
Mesaje: 17
Membru din: 11 Mai 2013, 22:20

Winderul o necesitate?

Mesaj de exquisitehobby »

Buna ziua dragi colegi. Deoarece imi plac ceasurile automate ,am zis sa deschid un topic pe un subiect ce ma intereseaza in acest moment : Winder-ul.

S-a mai discutat pe tema asta probabil aici ,dar eu nu am gasit raspunsurile care ma interesau.

Stiu ca sunt cutii de ,,intors'' ceasuri de diferite feluri , cu mecanisme bune si foarte performante , incepand de la 100 ron si terminand cu 6000 si mai bine pt o Orbita . Depinde si pentru cate ceasuri sunt, dar nu asta-i problema .

Intamplarea a facut ca ceasurile pe care le detin sa fie cu mecanisme automate si din 2008 -2009 stau in cutiile lor . De cel putin o data pe saptamana le mai intorc sa nu li se usuce uleiul prea tare si le port prin rotatie. Ceasurile au mecanisme bune si sunt destul de noi .Probabil ca nu se destabilizeaza daca nu sunt intoarse non stop. Pana acum nu am sesizat vreo neregula la ele.

Intrebarea mea ar fi urmatoarea: daca ceasurile automate ar functiona pe winder non-stop (programate sa se si mai opreasca evident) , mecanismele lor nu s-ar uza mai mult decat daca se odihnesc in cutia producatorului ? Asta ma cam ingrijoreaza. E bine sa mearga , dar este oare bine si pe termen lung ? Am 2 ceasuri bune pe care le port la diverse ocazii nu in fiecare zi si pt ele ma gandeam sa achizitionez o cutiuta. Pe de alta parte daca nu le port si ele merg, tb sa le duc oare la service mai des ? Unui ceas automat i-ar trebui o revizie cam la 3-5 ani daca merge zi de zi ? Dar daca ar sta 5 zile din 7,l-as duce mai devreme ?

Multumesc anticipat pt sfaturi .
alin-stefan
Mesaje: 710
Membru din: 29 Noi 2009, 14:21

Re: Winderul o necesitate?

Mesaj de alin-stefan »

Parerea mea este ca uzura ar fi neglijabila la ceasurile care functioneaza non-stop daca s-ar face la timp servisarile.
dbonddental
Mesaje: 1558
Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Localitate: Ro

Re: Winderul o necesitate?

Mesaj de dbonddental »

In conditiile celei mai bune servisari si a celor mai bune uleiuri folosite, uzura mecanica EXISTA dar gradul ei poate fi infim, in conditiile ideale prezentate mai sus, ori semnificativa daca servisarea nu se face la timp.
exquisitehobby
Mesaje: 17
Membru din: 11 Mai 2013, 22:20

Re: Winderul o necesitate?

Mesaj de exquisitehobby »

Cred ca depinde care-i timpul de service . Am auzit ca si ceasul tb sa dea niste semne , cum ar fi faptul ca nu mai functioneaza cand sta 48 de ore ci doar 40, etc . Stiam ca la Omega , pt mecanismele co-axiale revizia ar fi intre 5-6 ani . LeCoultre de ex spune ca pt un mecanism automat revizia se face intre 2 si 3 ani . Problema e ca la ultimii, o revizie completa este vreo 700 euro . Winderele pot oare ajuta ca un ceas automatic sa-si mentina mecanismul in stare buna ? Uleiul oricum isi pierde proprietatile dupa ceva timp chiar daca sta , chiar daca merge. E intr-un fel cam ca la masini cred.
dbonddental
Mesaje: 1558
Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Localitate: Ro

Re: Winderul o necesitate?

Mesaj de dbonddental »

exquisitehobby scrie: Problema e ca la ultimii, o revizie completa este vreo 700 euro .
Din fericire la aceasta problema exista o solutie. Se numeste simplu : Claudiu.
exquisitehobby
Mesaje: 17
Membru din: 11 Mai 2013, 22:20

Re: Winderul o necesitate?

Mesaj de exquisitehobby »

Tor respectul pt dl Claudiu, dar eu prefer sa trimit un Reverso in Elvetia . Sunt foarte atent la orice zgarietura si mai ales ceasul trebuie si polisat .Are o carcasa predispusa la zgarieturi din pacate :( . Este un model nou, iar daca era mostenit de la bunicul, rezolvam poate local :) . Ca e anul asta sau la anul , tot va trebui trimis, pt ca e luat din 2008 ,dar a mers foarte putin. Ma gandesc sa -mi iau un winder pt 3 ceasuri sa le tin in forma . Gasisem aici ceva interesant :http://www.watch-tool.de/html/beco_tech ... ?id=8003ht. Sper sa fie si bune cutiile .
impala2328
Mesaje: 2349
Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Localitate: Sibiu Transilvania

Re: Winderul o necesitate?

Mesaj de impala2328 »

am avut un beco carbon cu 2 capete
mi-a luat ceva timp pana sa-l comand,vroiam ceva nemtesc,etc...
pe mine m-a dezamagit,nu era silentios...
oricum o iei (pana la un anumit nivel ) tot prin china sunt facute...nu am date concrete sa afirm asta,dar la 250 euro trebuia sa ,,sune,, altfel...
daca stai bine cu banii incearca ceva in cutie de lemn cat mai masiva,s-ar putea sa faca diferenta :!:
Imagine
Avatar utilizator
Claudiu
Forum Owner
Mesaje: 12385
Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Localitate: ARAD
Contact:

Re: Winderul o necesitate?

Mesaj de Claudiu »

S-a mai discuttat despre windere si utilitatea lor.Din punctul meu de vedere este util atata timp cat ai cateva ceasuri pe care le schimbi la intervale mici de timp.3-4 zile,astfel eviti reglarea lor prea des.Cat despre revizii,acestea trebuie facute la intervale regulate de timp,3-5 ani,in functie de mecanism,chiar daca ceasul nu da "semne" de slabiciune.In conditiile in care aceste revizii sunt facute,uzura ceasului este infima chiar daca sta pe winder.
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
exquisitehobby
Mesaje: 17
Membru din: 11 Mai 2013, 22:20

Re: Winderul o necesitate?

Mesaj de exquisitehobby »

Va multumesc . O sa imi iau cu vremea unul atunci, pentru ca intr-adevar cam la 4-5 zile le port prin rotatie si le potrivesc cam des
tgd
Mesaje: 580
Membru din: 19 Mai 2013, 00:11

Re: Winderul o necesitate?

Mesaj de tgd »

Claudiu scrie:S-a mai discuttat despre windere si utilitatea lor.Din punctul meu de vedere este util atata timp cat ai cateva ceasuri pe care le schimbi la intervale mici de timp.3-4 zile,astfel eviti reglarea lor prea des.Cat despre revizii,acestea trebuie facute la intervale regulate de timp,3-5 ani,in functie de mecanism,chiar daca ceasul nu da "semne" de slabiciune.In conditiile in care aceste revizii sunt facute,uzura ceasului este infima chiar daca sta pe winder.
Buna Claudiu,

Nu stiu daca am inteles corect ceea ce ati vrut sa scrieti: daca ceasul e tinut pe winder apar pierderi de acuratete (+/-)? Daca da, acestea sunt mai mari decat daca ceasul ar fi purtat prin rotatie (la 2 zile a zicem) si in rest ar sta in cutie?

Multumesc,
George
Avatar utilizator
Claudiu
Forum Owner
Mesaje: 12385
Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Localitate: ARAD
Contact:

Re: Winderul o necesitate?

Mesaj de Claudiu »

Salut tgd si bine ai venit!

Cred ca ai inteles putin gresit..cand am spus de reglaj,m-am referit la faptul ca daca lasi ceasul mai mult decat rezerva lui de mers si se opreste,acesta trebuie reglat din nou la ora,data etc.
Nu ma refeream la un reglaj datorat acuratetii pierdute pe winder. :wink:
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
tgd
Mesaje: 580
Membru din: 19 Mai 2013, 00:11

Re: Winderul o necesitate?

Mesaj de tgd »

Claudiu scrie:Salut tgd si bine ai venit!

Cred ca ai inteles putin gresit..cand am spus de reglaj,m-am referit la faptul ca daca lasi ceasul mai mult decat rezerva lui de mers si se opreste,acesta trebuie reglat din nou la ora,data etc.
Nu ma refeream la un reglaj datorat acuratetii pierdute pe winder. :wink:
Multumesc de clarificare. :)
dango
Mesaje: 123
Membru din: 07 Ian 2012, 13:13
Localitate: Alexandria

Re: Winderul o necesitate?

Mesaj de dango »

Salutare,

Am 3 intrebari ?
Daca un ceas automatic cu ETA 2824-2 sta nepurtat timp de 2 luni, il afecteaza cumva ?
Este indicat sa tragem remontorul atunci cand este incarcat destul, astfel incat sa punem ceasul la pastrare timp de 2 luni ?
Este cumva winderul solutia unui ceas care sta nepurtat mai mult de 2 luni ?

Multumesc,
Stima.
Tel: 0727 707 715
Avatar utilizator
Gabi1
Mesaje: 4340
Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Localitate: BUCURESTI

Re: Winderul o necesitate?

Mesaj de Gabi1 »

1. nu
2.nu
3.nu
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
Avatar utilizator
Claudiu
Forum Owner
Mesaje: 12385
Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Localitate: ARAD
Contact:

Re: Winderul o necesitate?

Mesaj de Claudiu »

Gabi1 scrie:1. nu
2.nu
3.nu

Corect.!
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
Scrie răspuns