Prezentari : Sandoz, BS&F, Leroy

Companii, ceasuri de referinta, superlative tehnice | istoric, prezentari, imagini.
Reguli forum
Aceasta sectiune este dedicata exclusiv prezentarilor unor companii, ceasuri de referinta, mecanisme care au facut istorie.
Orice post nou trebuie sa aduca informatii noi sau completari la un articol deja creat. Orice alt tip de post va fi sters fara avertisment.
valentin1234
Mesaje: 3147
Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Localitate: Dublin

Re: cap. 1 : Sandoz, tatal si fiul...urmeaza...

Mesaj de valentin1234 »

Deci.....a ajuns cu bine! :D :D :D

Felicitari si pentru "micut" si pentru Omega postat la "ultima achizitie"!

Si......nu in ultimul rand, multumiri pentru prezentare! Esti un adevarat exemplu - pentru mine cel putin :D
La mai multe, Adrian!!!!!
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
impala2328
Mesaje: 2349
Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Localitate: Sibiu Transilvania

Re: cap. 1 : Sandoz, tatal si fiul...urmeaza...

Mesaj de impala2328 »

Valentin,
da, a ajuns cu bine !
multumesc frumos !
Imagine
Avatar utilizator
timetwister
Mesaje: 531
Membru din: 08 Feb 2014, 18:01

Re: cap. 1 : Sandoz, tatal si fiul...urmeaza...

Mesaj de timetwister »

Pentru un carriage, este o piesa superba de la un nume mare in orologerie, mentionat in mai toate lucrarile importante... dar pentru a-i sublinia ori intelege importanta, probabil ca cititorul ar trebui sa se afle in apropierea ei.
Carriage-urile semnate traverseaza un moment bun, preturile s-au intarit, dar, cu putina educatie si perseverenta mai apar si "cadouri".

O alta piesa importanta, cu marcaj de producator transversal:
http://www.dognyauction.ch/lots/view/de ... ilter:2736

Cu respect
impala2328
Mesaje: 2349
Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Localitate: Sibiu Transilvania

Re: cap. 1 : Sandoz, tatal si fiul...urmeaza...

Mesaj de impala2328 »

Revin cu o prezentare despre o companie mai putin cunoscuta la noi, care se numeste Black Starr & Frost.
Iconic pe piata nord americana, in anii de varf brandul era de acelasi nivel calitativ cu Tiffany sau Cartier…
Din punct de vedere istoric, Black Starr & Frost se lauda ca fiind cea mai veche companie de producere/comercializare bijuterii din SUA. Datorita rafinamentului si calitatii bijuteriilor create, au fost in prim planul atentiei de-a lungul timpului. Avand o politica de preturi exorbitante, doar celebritatile si in general doar oamenii cu posibilitati mari treceau pragul pravaliei pentru a face o achizitie.
Totul incepe la 1801 cand Isaac Marquand infiinteaza firma in Savannah / Georgia.
Preluand o alte firma, in 1810 se muta la New York si deschide primul magazin in Broadway sub titulatura Marquand & Paulding.
Ca urmare a dezvoltarii, in 1860 apar noi parteneri in firma, denumirea se schimba in Ball, Black & Company. Brandul este tot mai puternic si in perioada 1860-1870, este recunoscut ca facand parte din elita bijutierilor din New York, avand produse create pentru familiile regale din Europa sau pentru diversi demnitari, oameni politici si bogatasi ai vremurilor.
In 1876 apar noi nume intre proprietarii brandului. Isi fac aparitia Cortland Starr si Aaron Frost. Numele societatii se schimba si devine Black Starr & Frost. In anii urmatori au deschis primul magazin de piese de lux de pe Fifth Avenue. Fac mentiunea ca acest magazin a fost primul de acest gen de pe toata strada respectiva. Ulterior, Fifth Avenue a devenit raiul magazinelor de lux, toate numele mari ale vremii fiind prezente pe renumitul bulevard.
In 1920, apare un nume nou in titulatura brandului, Black Starr & Gorham.
In 1929, denumirea se schimba iarasi in Black Starr & Frost-Gorham Inc.
Ca o concluzie personala, anii de varf pentru BSF au fost 1870-1929. Marele crah si apoi intrarea SUA in ww2 au adus o restrangere a activitatii brandului dar firma a reusit sa supravietuiasca. Activeaza si astazi sub denumirea Black Starr & Frost, avand magazine de lux raspandite pe tot teritoriul SUA.
Intre altele, au comercializat si produse de orologerie. Importau piese de calitate de la marile case elvetiene si le comercializau sub titulatura Black Starr & Frost.
Va prezint trei ceasuri ce se regasesc in colectia subsemnatului. Toate trei sunt semnate pe cadran de catre retailer.
Primele doua au calibre Omega 30 / 8 zile. Mecanismele sunt frumos decorate, gen exporturi destinate unei piete exigente. Ambele au cutii de prezentare originale, din piele vopsita in culoarea rosie, capitonate in interior cu un plush din catifea rosie. Ceasurile sunt destul de masive, diametru fiecaruia fiind de cca.79 mm si greutatea de cca. 380 grame. Unul are cadranul cu cifre arabe iar celalalt cu cifre romane, cadrane din email semnate amandoua. Mi-au trebuit ani de cautari pentru a le gasi si a le pune alaturea. Dar rezultatul este frumos, fac o echipa formidabila si chiar as putea spune ca sunt ca doi frati. Despartirea lor ar fi o blasfemie, deci vor odihni mult impreuna…
Urmatorul este un Longines echipat cu calibrul 19.41 Are un mecanism la 8 zile, microregulator + functia power reserve. Langa logo ul producatorului se poate vedea si cel al retailer ului. Din punctul meu de vedere, asocierea este perfecta.
poze :

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Ultima oară modificat 14 Aug 2015, 08:03 de către impala2328, modificat de 2 ori în total.
Imagine
Avatar utilizator
Claudiu
Forum Owner
Mesaje: 12385
Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Localitate: ARAD
Contact:

Re: Prezentari diverse : Sandoz, Black Starr & Frost

Mesaj de Claudiu »

Impala,frumos ceas,frumoasa prezentare! :wink: :wink:
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
Avatar utilizator
calin gabi
Mesaje: 3019
Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Localitate: Pitesti

Re: Prezentari diverse : Sandoz, Black Starr & Frost

Mesaj de calin gabi »

Felicitari pentru deosebita piesa ! Multumim pentru randurile frumoase din prezentare, o placere, relaxare totala.
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân
Avatar utilizator
CristiT
Mesaje: 1066
Membru din: 30 Oct 2012, 23:08
Localitate: Bucuresti

Re: Prezentari diverse : Sandoz, Black Starr & Frost

Mesaj de CristiT »

Superb!
Multumim frumos!
dbonddental
Mesaje: 1558
Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Localitate: Ro

Re: Prezentari diverse : Sandoz, Black Starr & Frost

Mesaj de dbonddental »

Nice! :shock:
impala2328
Mesaje: 2349
Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Localitate: Sibiu Transilvania

Re: Prezentari diverse : Sandoz, Black Starr & Frost

Mesaj de impala2328 »

va multumesc :P
Imagine
impala2328
Mesaje: 2349
Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Localitate: Sibiu Transilvania

Re: Prezentari : Sandoz, BS&F, Leroy

Mesaj de impala2328 »

N-am mai facut demult o prezentare...
Am 4 piese care, zic eu, ar merita !
Mai ales datorita faptului ca au fost executate de o casa importanta, Leroy

O prezentare foarte buna a istoriei manufacturii a facut-o concitadinul meu, dd-darius
Merita citita, Leroy are o istorie fabuloasa !
link :
http://www.ceasornicar.ro/forum/viewtop ... oy#p243840

Fiindca nu pot fi spuse multe in plus fata de cele scrise de dd-darius, prezint pozele...

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
calin gabi
Mesaje: 3019
Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Localitate: Pitesti

Re: Prezentari : Sandoz, BS&F, Leroy

Mesaj de calin gabi »

Lucratura de mare finete, sunt adevarate opere, accesoriile is pe masura. :lol:
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân
Nicu
Mesaje: 1138
Membru din: 28 Sep 2008, 19:17

Re: Prezentari : Sandoz, BS&F, Leroy

Mesaj de Nicu »

Alooo, domnu' Impala, daca mai vii cu dintr-astea, eu imi iau jucariile si am plecat ( adica ma las de ceasuri ).

Vorbind serios, tot respectul! Pe timpuri, m-am uitat si eu la ceasuri de buzunar americane, dar mi-a trecut...


Bafta la achizitiile viitoare !


Nicu
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin
impala2328
Mesaje: 2349
Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Localitate: Sibiu Transilvania

Re: Prezentari : Sandoz, BS&F, Leroy

Mesaj de impala2328 »

multumesc,
sper ca intr-o zi sa ma pot (macar :lol: ) apropia de-un carriage repeater Leroy...
Imagine
Avatar utilizator
mnm
Mesaje: 1565
Membru din: 29 Iun 2008, 16:23
Localitate: Bucuresti

Re: Prezentari : Sandoz, BS&F, Leroy

Mesaj de mnm »

Extrem de frumoase piese impala2328 !
Homo suus fortuna faber est.
Scrie răspuns