Watch winder.

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Workman
Mesaje: 2682
Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Localitate: Bucuresti

Watch winder.

Mesaj de Workman »

"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
valentin1234
Mesaje: 3147
Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Localitate: Dublin

Re: Watch winder.

Mesaj de valentin1234 »

Numai cu Rolex! :(
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
Avatar utilizator
kum
Mesaje: 85
Membru din: 19 Dec 2014, 20:38

Re: Watch winder.

Mesaj de kum »

Salut,
Am si eu o intrebare: din cate vad pe site-urile romanesti si/sau externe, un watch winder pentru 4 ceasuri se gaseste la preturi de minimum 580 ROn (acest model).
Tot sapand, am dat peste modelul acesta, care costa doar 373 RON. Care ar fi explicatia pentru o diferenta asa mare de pret intre cele doua? Ca, din cate citesc, ambele au 2 motorase, programe diferite...

Gresesc daca imi comand modelul mai ieftin?
Avatar utilizator
Bogdan11
Mesaje: 1460
Membru din: 30 Iun 2014, 22:02

Re: Watch winder.

Mesaj de Bogdan11 »

Probabil cele gasite de Dvs. pe site-urile romanesti, sunt cu adaos comercial, plus taxe de import si asa mai departe,de aceea si pretul mare. Despre cele din afara nu ma pot pronunta deoarece nu cunosc situatia.
P.S. Eu ma gandeam la un winder pentru 8 ceasuri automatice, FARA sertarul aditional pentru 10 ceasuri quartz sau mecanice. Costa undeva la 1.000 de lei. Am o oarecare retinere deoarece nu vine cu garantie...si 1.000 de lei sunt bani multi pt mine.
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.
dorin 69
Mesaje: 970
Membru din: 13 Oct 2012, 20:24
Localitate: Bistrita

Re: Watch winder.

Mesaj de dorin 69 »

Buna ziua,
Si eu sant interesat de un watchwinder,dar mi-ar place sa mi-l construiesc eu.
As avea nevoie de la cineva care se pricepe,cum ar fi ideal un program de functionare,adica cat timp sa se roteasca orar,cat timp antiorar,cat sa stea oprit.Restul o sa incerc sa realizez eu(automatizarea si transmisia)
Sper la final sa iasa ceva interesant.Componentele le voi grupa intr-o cutie auxiliara care nu se va vedea,iar ceasurile
intr-o cutie frumoasa de lemn.Il voi alimenta la 220v,pt ca consumul este f.mic.
Momentan am realizat ceva,dar incerc sa gasesc functionarea optima,inainte de montaj.

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Bogdan11
Mesaje: 1460
Membru din: 30 Iun 2014, 22:02

Re: Watch winder.

Mesaj de Bogdan11 »

Bună ziua D-le Dorin. Winder-ele mele sunt setate din fabrică să funcționeze 1 oră continuu cu 3 ore pauză ,iar sensul de rotire îl selectez eu după preferințele ceasurilor. Din câte am mai citit pe internet, aceasta ar fi unul dintre cele mai bune programe. Succes cu proiectul!
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.
dorin 69
Mesaje: 970
Membru din: 13 Oct 2012, 20:24
Localitate: Bistrita

Re: Watch winder.

Mesaj de dorin 69 »

Buna seara.Incet incet,winderul imaginat de mine prinde contur.Nu va fi chiar comparabil(la frumusete)cu cele din comert,
dar treaba si-o va face.L-am conceput pt. doua posturi.Motorasul cu reductor este silentios,nu face zgomot deloc.
Transmisia intre cele doua posturi este prin curea rotunda care poate fi facuta la orice masura.
In faza actuala:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Rotire o perioada intr-un sens,o perioada in celalalt,apoi oprire.Pe urma dupa un timp prestabilit porneste iar.Sigur ca poate sant alte variante mai bune,eu incerc sa-l fac cu ce am ,fara cheltuieli.
O seara buna tuturor.
impala2328
Mesaje: 2349
Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Localitate: Sibiu Transilvania

Re: Watch winder.

Mesaj de impala2328 »

va salut dl.Dorin, foarte interesant proiectul !
urmaresc cu mare interes continuarea...
ps : parca designul cutiei imi este cunoscut :P
Imagine
Avatar utilizator
calin gabi
Mesaje: 3019
Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Localitate: Pitesti

Re: Watch winder.

Mesaj de calin gabi »

Si eu urmaresc ! :shock:
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân
dorin 69
Mesaje: 970
Membru din: 13 Oct 2012, 20:24
Localitate: Bistrita

Re: Watch winder.

Mesaj de dorin 69 »

Multumesc.La final va iesi bne,la montaj sant mici nepotriviri,dar le rezolv.
Cum am spus,incerc sa-l fac cu ce am.Timp nu prea am din pacate.
Avatar utilizator
kum
Mesaje: 85
Membru din: 19 Dec 2014, 20:38

Re: Watch winder.

Mesaj de kum »

Any news? Chiar sunt curios cum va iesi la final.
Scrie răspuns