Rog identificare Edox

Aici vor fi postate toate cererile de identificare. Nu se fac evaluari.
Scrie răspuns
florin29
Mesaje: 27
Membru din: 01 Noi 2012, 23:10

Rog identificare Edox

Mesaj de florin29 »

Bună ziua, am cumpărat acest ceas și sunt un pic sceptic in ceea ce privește autenticitatea lui, deoarece mecanismul se mișcă in carcasă, este drept că lipsesc șuruburile de fixare, dar nici pe mecanism nu este ștanțat firma Edox, mecanismul este de la firma Lorsa P75A.
Vă mulțumesc anticipat.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
armyn16
Mesaje: 79
Membru din: 12 Feb 2016, 20:58

Re: Rog identificare Edox

Mesaj de armyn16 »

Salut Florin, nu-ti face griji. Totul e in regula. Nu toate mecanismele Edox au fost marcate. La urma urmei ei practic foloseau mecanisme cumparate de la alte companii si doar stantau Edox pe ele uneori.

Mecanismul se misca si cand capacul e infiletat cumva ? El are un distantier acolo care ar trebui sa tina mecanismul dar genul ala de distantier nu prea e bun si nici nu stiu daca e cel original al lui.

E normal ca mecanismul sa se miste atunci cand scoti capacul daca ai genul ala de distantier pentru ca nu tine mecanismul in loc. Nu e neaparat sa fi avut suruburi si cleme de prindere. Ele de regula se pun proptite in carcasa sau alt tip de distantier ca sa tina mecanismul in loc.

PS: Lorsa era companie producatoare de mecanisme.
Avatar utilizator
Achraf
Moderator
Mesaje: 8197
Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Contact:

Re: Rog identificare Edox

Mesaj de Achraf »

Florin, nu este ce trebuie ...
Mecanismul Lorsa cred ca este din alt film ...
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Dragos M
Mesaje: 619
Membru din: 26 Noi 2013, 18:04
Localitate: Timisoara

Re: Rog identificare Edox

Mesaj de Dragos M »

Cate rubine scrie pe cadran ca are? (nu se vede de indicatorul orar) Varianta asta de Lorsa P75A ar trebui sa aiba 17.
Si mie mi se pare din alta poveste mecanismul.
Avatar utilizator
Achraf
Moderator
Mesaje: 8197
Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Contact:

Re: Rog identificare Edox

Mesaj de Achraf »

Florin, am avut 20-30 de ceasuri Edox vintage (anii 60-90), + ceva mecanisme.

NICIUNUL nu arata asa ...

Cele mai multe ceasuri pe care le-am vazut echipate cu Lorsa (inclusiv Omega, Doxa etc.) evident ca erau ceasuri fake / franken, cum vrei sa le zici ...
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
florin29
Mesaje: 27
Membru din: 01 Noi 2012, 23:10

Re: Rog identificare Edox

Mesaj de florin29 »

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri, deci pana la urma să înțeleg ca este fake, deși mecanismul funcționează foarte bine acuma abateri de secunde la câteva zile. Na asta e. Și pe cadran și pe mecanism scrie 17 rubine. Mulțumesc oricum pentru interes.
Avatar utilizator
bonheur
Mesaje: 1972
Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Localitate: Bucuresti

Re: Rog identificare Edox

Mesaj de bonheur »

Nu fake ci mai degraba franken.
Scrie răspuns