Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Asteptam poze si impresii. 
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Elefantul nu e distribuitor autorizat, deci ramai la mana comerciantului daca ai nevoie de garantie.
- drewminator
- Mesaje: 30
- Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Nu sunt interesant de faptul ca nu este adus pe canal oficial produsul si ca nu ma pot duce la service autorizat(Daca exista unul pentru orient la noi). Chiar e un avantaj, pentru ca daca se depasesc cele 15 zile de solutionare, pot cere banii inapoi.Clipper scrie:Elefantul nu e distribuitor autorizat, deci ramai la mana comerciantului daca ai nevoie de garantie.
Vezi aici de ce nu ma agit legat de asta: http://www.ceasornicar.ro/forum/viewtop ... 98#p278698
Revin cu poze. Din ce am inteles, sunt lenti in perioada asta. Rabdarea nu e tocmai punctul meu forte cand imi doresc ceva.
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Descrierile ceasuriolor pe elefant sunt gresite de multe ori. Urmariti codul exact al ceasului si comandati de acolo daca este mai ieftin. Atentie! Pretul variaza de la zi la zi. Poate creste sau scadea chiar si cu 15% in cateva zile.
- drewminator
- Mesaje: 30
- Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Pai probabil au un feed automat, iar importul datelor se face automat. Si datele se pun cu ‘autofill’. La fel si cu pretul, probabil se actualizeaza la nivel de ore in functie de feed-ul furnizorului.
Vedem ce or sa imi aduca..
Vedem ce or sa imi aduca..
- drewminator
- Mesaje: 30
- Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Este si pe emag, chiar mai ieftin. https://www.emag.ro/orient-ceas-automat ... DXRV0CBBM/
Cred ca-l iau de la ei pentru politica de retur.
Cred ca-l iau de la ei pentru politica de retur.
- drewminator
- Mesaje: 30
- Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
A venit de la emag. Elefant nu s-a miscat.
Ce mi se pare ciudat. Geamul se murdareste instant. Daca pun degetul pe geam, ramane amprenta mai ceva ca-n filme(luare de amprente). Tisslul si Atlanticul nu au problema asta. Am dat un mail catre Orient sa vedem ce spun.
Poze mai jos.
https://ibb.co/k0vjhkH
https://ibb.co/WVWsrxY
https://ibb.co/k4NXq9T
_______
later edit
Emag mi-a raspuns solicitarii si mi-au zis ca da, este safir. Urmeaza sa actualizeze si site-ul.
Ce mi se pare ciudat. Geamul se murdareste instant. Daca pun degetul pe geam, ramane amprenta mai ceva ca-n filme(luare de amprente). Tisslul si Atlanticul nu au problema asta. Am dat un mail catre Orient sa vedem ce spun.
Poze mai jos.
https://ibb.co/k0vjhkH
https://ibb.co/WVWsrxY
https://ibb.co/k4NXq9T
_______
later edit
Emag mi-a raspuns solicitarii si mi-au zis ca da, este safir. Urmeaza sa actualizeze si site-ul.
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Sa-l porti sanatos!
Ultima oară modificat 09 Dec 2019, 14:58 de către Dragos M, modificat 1 dată în total.
- drewminator
- Mesaje: 30
- Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Mersi! Si un video.
Revin, aparent site-ul de upload rupe calitatea-n 2.
Later edit, prea mare bataie de cap. Nu mai pun video.
Oricum sper sa fie ok in timp.
La ce interval ar trebui mers la ceasornicar pentru uns si verificari? ~5 ani?
Revin, aparent site-ul de upload rupe calitatea-n 2.
Later edit, prea mare bataie de cap. Nu mai pun video.
Oricum sper sa fie ok in timp.
La ce interval ar trebui mers la ceasornicar pentru uns si verificari? ~5 ani?
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Culoarea neagra a cadranului scoate in evidenta amprentele/grasimea de pe deget mult mai bine decat un cadran alb.drewminator scrie:A venit de la emag. Elefant nu s-a miscat.
Ce mi se pare ciudat. Geamul se murdareste instant. Daca pun degetul pe geam, ramane amprenta mai ceva ca-n filme(luare de amprente). Tisslul si Atlanticul nu au problema asta. Am dat un mail catre Orient sa vedem ce spun.
_______
later edit
Emag mi-a raspuns solicitarii si mi-au zis ca da, este safir. Urmeaza sa actualizeze si site-ul.
Nu cred ca vei primi un raaspuns tehnic din partea Orient in privinta asta... ce sa zica? spala-te mereu pe maini...? E normal sa ramana urme, nu stiu daca sunt mai vizibile pe mineral decat pe safir. Apropo: scrie undeva/oriunde pe ceas sau mecanism ca este safir, sau spui asta doar din descrierea produsului? am inteles ca Emag ti-a zis ca este safir, dar scrie pe ceas asa ceva?
Cred ca pe undeva conteaza si materialul sticlei.
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"
- drewminator
- Mesaje: 30
- Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Probabil e legat de codul produsului, undeva evident nu scrie asta.
Legat de Orient, nu le-am cerut info despre amprente. Ar fi fost absurd. Doar voiam sa confirme ca e safir dupa codul de produs. Pentru ca ar fi normal sa aiba o data base cu tot ce au vandut.. e ca un serial number teoretic de la produse si cnp de la oameni.
Vedem acum..
Legat de Orient, nu le-am cerut info despre amprente. Ar fi fost absurd. Doar voiam sa confirme ca e safir dupa codul de produs. Pentru ca ar fi normal sa aiba o data base cu tot ce au vandut.. e ca un serial number teoretic de la produse si cnp de la oameni.
Vedem acum..
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Daca e modelul din poza, este safir.Orient oferea inainte un model ca al tau, adica carcasa identica cu safir dar cu alt mecanism.drewminator scrie:Probabil e legat de codul produsului, undeva evident nu scrie asta.
Legat de Orient, nu le-am cerut info despre amprente. Ar fi fost absurd. Doar voiam sa confirme ca e safir dupa codul de produs. Pentru ca ar fi normal sa aiba o data base cu tot ce au vandut.. e ca un serial number teoretic de la produse si cnp de la oameni.
Vedem acum..
https://www.watchshop.ro/ceasuri-barbat ... -db05001t/
Orient mai face ceasuri cu inima la vedere cu acelasi mecanism ca al tau ,dar mai ieftine si mai mari in diametru, cele din seria bambino.Pretul la al tau se justifica doar datorita safirului.
Daca vrei sa verifici safirul, o metoda mai arhaica ar fi cu metoda stropul de apa, care pe cristal se imprastie ,iar pe safir ramane compact.
Alta metoda mai stiintifica ar fi cu un aparat dedicat .
https://www.emag.ro/tester-de-bijuterii ... 9KEALw_wcB
- drewminator
- Mesaje: 30
- Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Nu stiam de faza cu apa, aparent asa este. Pare a fi safir. Ramane de vazut cum se comporta in timp. Dar oricum sunt multumit de el. Vad ca are eroare. +10-15 secunde aprox. la 1 zi. Ceea ce mi se pare rezonabil.
-
sclifositu
- Mesaje: 171
- Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Un ceas foarte frumos, sa il porti sanatos! Cat despre sticla, initial as fi zis ca nu este safir din doua motive, ceasurile orient cu safir au de obicei un marcaj pe cadran care indica asta si/sau este marcat pe capac faptul ca sticla este safir. Adica trebuie sa punctezi asta cand pui safir pe un ceas mai ales ca, de obicei, se reflecta in pret. Si 2, pretul, nu ma asteptam ca un automatic sub 200 dolari sa vina cu safir. Totusi, pe site-ul producatorului se specifica ca ar fi deci trebuie sa luam de buna ce zice acolo pentru ca nu vorbim de o companie de mana a doua care sa faca astfel de greseli. Din fericire este foare usor de verificat, mergi la un bijutier in oras, si cu un aparat special se verifica in 2 secunde duritatea si daca e safir. Cam orice bijutier ar trebui sa poata verifica. Atentie, nu magazin de bijuterii, atelier de bijuterii. Succes!
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Din fericire se poate verifica mult mai usor acasa, bine-mersi. Pui o picatura de apa pe cristal cu o pipeta/seringa/ce te duce mintea si vezi cum se comporta: daca picatura se imprastie ca o balega de vaca, nu este safir; daca sta ca o picatura de roua - este safir.sclifositu scrie:...Din fericire este foare usor de verificat, mergi la un bijutier in oras, si cu un aparat special se verifica in 2 secunde duritatea si daca e safir. Cam orice bijutier ar trebui sa poata verifica. Atentie, nu magazin de bijuterii, atelier de bijuterii. Succes!
Simplu si eficient.
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"
