Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
-
sclifositu
- Mesaje: 171
- Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Nu am stiut acest truc
good to know pe viitor. Totusi, un bijutier vede si cat de dur este astfel iti faci o idee si despre calitate. In plus, foarte multe vin doar cu coating si atunci metoda "babeasca" poate da gresi. Recomand totusi o verificare profesionista.
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Si cum verifica bijutierul nu lasa urma pe cristal
? plus costul care se mai adauga si care n-o fi de o inghetata... dar nah, fiecare cum si le stie si permite 
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"
-
sclifositu
- Mesaje: 171
- Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Stiu ca am verificat o data la o bijuterie nu la ceas, suma platita a fost infima, dar daca te uiti pe youtube este un tester care verifica, si cel mai probabil nu lasa urme.
https://youtu.be/HjkkGKyqVts
Apropo de metoda traditionala, am incercat din curiozitate pe noua mea achizitie si pe un ceas cu cristal mineral. Pe Seiko picatura de apa se plimba pe sticla fara sa lase nici o urma desi este specificat ca ar fi hardlex nu safir. Pe cristal mineral picatura lasa urma, se imprastie cand misc ceasul. Este posibil totusi sa fie hardlexul celor de la Seiko un cristal mineral coated cu un strat de safir pentru o mai buna duritate sau un safir conceput de o duritate mai slaba decat safirul clasic.

https://youtu.be/HjkkGKyqVts
Apropo de metoda traditionala, am incercat din curiozitate pe noua mea achizitie si pe un ceas cu cristal mineral. Pe Seiko picatura de apa se plimba pe sticla fara sa lase nici o urma desi este specificat ca ar fi hardlex nu safir. Pe cristal mineral picatura lasa urma, se imprastie cand misc ceasul. Este posibil totusi sa fie hardlexul celor de la Seiko un cristal mineral coated cu un strat de safir pentru o mai buna duritate sau un safir conceput de o duritate mai slaba decat safirul clasic.

-
valentin1234
- Mesaje: 3147
- Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
- Localitate: Dublin
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Mortala discutia astasclifositu scrie:Stiu ca am verificat o data la o bijuterie nu la ceas, suma platita a fost infima, dar daca te uiti pe youtube este un tester care verifica, si cel mai probabil nu lasa urme.
https://youtu.be/HjkkGKyqVts
Apropo de metoda traditionala, am incercat din curiozitate pe noua mea achizitie si pe un ceas cu cristal mineral. Pe Seiko picatura de apa se plimba pe sticla fara sa lase nici o urma desi este specificat ca ar fi hardlex nu safir. Pe cristal mineral picatura lasa urma, se imprastie cand misc ceasul. Este posibil totusi sa fie hardlexul celor de la Seiko un cristal mineral coated cu un strat de safir pentru o mai buna duritate sau un safir conceput de o duritate mai slaba decat safirul clasic.
Somnul ratiunii naste.....sclifoseli.......
Multumim pentru clarificari, totusi
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
-
sclifositu
- Mesaje: 171
- Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Nu stiu de ce este asa mortala discutia dar fiecare cu stolul lui daca tot vorbim in epitete. Pentru unii dintre noi mai ales novice sunt informatii utile. Am invatat o metoda "babeasca" de verificat autenticitatea unui cristal safir si in plus asta e topicul nu?!
- calin gabi
- Mesaje: 3019
- Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
- Localitate: Pitesti
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Tu citesti ce debitezi ( Este posibil totusi sa fie hardlexul celor de la Seiko un cristal mineral coated cu un strat de safir pentru o mai buna duritate sau un safir conceput de o duritate mai slaba decat safirul clasic.)
Safirul nu e vopsea sa se aplice pe alta sticla mai slab calitativ, Safirul e safir din turnare si atat, e acelasi safir cu aceeasi duritate si pe Doxa si pe Longines, doar grosimea, prelucrarea si tratamentul de UV sau antireflex le deosebeste in rest nimic. Un safir tratat e la 100euro ce ai tu pe ceas e altceva. Daca iti dau cu solutie antiploaie pe sticla de bere la fel fuge picatura de apa.
Safirul nu e vopsea sa se aplice pe alta sticla mai slab calitativ, Safirul e safir din turnare si atat, e acelasi safir cu aceeasi duritate si pe Doxa si pe Longines, doar grosimea, prelucrarea si tratamentul de UV sau antireflex le deosebeste in rest nimic. Un safir tratat e la 100euro ce ai tu pe ceas e altceva. Daca iti dau cu solutie antiploaie pe sticla de bere la fel fuge picatura de apa.
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân
-
sclifositu
- Mesaje: 171
- Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
@calin eu zic sa te documentezi inainte sa afirmi ca cineva debiteaza, asa ar fi etic mai ales daca te dai "mare cunoscator" asta ca sa nu te pui tu in situatia in care tu sa fi cel care debitezi. Eu am precizat ca sunt novice dar am atat habar sa stiu ca exiata cristal mineral cu safir coating pe multe ceasuri.Hardlex e produsa de Seiko la fel ca si Sapphlex pe care o produce de ani buni si spre marea ta uimire este chiar cristal mineral cu un strat de safir aplicat peste doar ca Seiko i-a dat si nume.
PS: "Sapphlex glass is a combination of SEIKO's superior Sapphire and Hardlex glass. The base of the glass is Hardlex and the top is Sapphlex."
sursa: http://www.seikowatches.co.nz/glossary/glass
PS: "Sapphlex glass is a combination of SEIKO's superior Sapphire and Hardlex glass. The base of the glass is Hardlex and the top is Sapphlex."
sursa: http://www.seikowatches.co.nz/glossary/glass
- calin gabi
- Mesaje: 3019
- Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
- Localitate: Pitesti
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Stimabile, este safir aplicat peste sticla, ca la parbriz mai multe foi, asta e alta treaba, din ce ai spus tu se intelege altceva. Al tau nu are caracteristica de ceas sport, dar fiecare cum percepe. Nu ma dau cunoscator e doar o parere destul de documentata.
"Sticla Sapphlex este o combinație între sticla Sapphire și Hardlex superioară SEIKO. Baza sticlei este Hardlex, iar partea superioară este Sapphlex. Se folosește doar la ceasurile sport SEIKO."
"Sticla Sapphlex este o combinație între sticla Sapphire și Hardlex superioară SEIKO. Baza sticlei este Hardlex, iar partea superioară este Sapphlex. Se folosește doar la ceasurile sport SEIKO."
Ultima oară modificat 04 Ian 2020, 22:06 de către calin gabi, modificat 1 dată în total.
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân
-
valentin1234
- Mesaje: 3147
- Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
- Localitate: Dublin
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Sapphlex e o structura de tip sandwich, Sclifo! Iar topicul e despre altceva, citeste titlulsclifositu scrie:Nu stiu de ce este asa mortala discutia dar fiecare cu stolul lui daca tot vorbim in epitete. Pentru unii dintre noi mai ales novice sunt informatii utile. Am invatat o metoda "babeasca" de verificat autenticitatea unui cristal safir si in plus asta e topicul nu?!
In rest, nu te opri.......continua, pasarelele din stolul meu rad cu lacrimi
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
- calin gabi
- Mesaje: 3019
- Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
- Localitate: Pitesti
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Exact!
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân
-
sclifositu
- Mesaje: 171
- Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Daca citeai tot topicul si nu printre randuri, initiatorul a achizitionat ceasul insa are o nedumerire in legatura cu sticla deoarece pe site-ul oficial este specificat ca si safir dar pe ceas lipseste inscriptia. Daca il poti ajuta tu cu un sfat mai util decat al nostru este binevenit si poate invatam si noi, restul, ceva util, daca nu, lasa comentariile rautacioase.valentin1234 scrie:Sapphlex e o structura de tip sandwich, Sclifo! Iar topicul e despre altceva, citeste titlulsclifositu scrie:Nu stiu de ce este asa mortala discutia dar fiecare cu stolul lui daca tot vorbim in epitete. Pentru unii dintre noi mai ales novice sunt informatii utile. Am invatat o metoda "babeasca" de verificat autenticitatea unui cristal safir si in plus asta e topicul nu?!![]()
In rest, nu te opri.......continua, pasarelele din stolul meu rad cu lacrimi![]()
![]()
Cred ca doar dvs ati inteles altceva, exact asta am spus si eu dar probabil cum m-am exprimat cu un termen in engleza pe care ma vad dator sa il traduc pentru a nu crea incertitudine, coating=strat, invelis.calin gabi scrie:Stimabile, este safir aplicat peste sticla, ca la parbriz mai multe foi, asta e alta treaba, din ce ai spus tu se intelege altceva. Al tau nu are caracteristica de ceas sport, dar fiecare cum percepe. Nu ma dau cunoscator e doar o parere destul de documentata.
"Sticla Sapphlex este o combinație între sticla Sapphire și Hardlex superioară SEIKO. Baza sticlei este Hardlex, iar partea superioară este Sapphlex. Se folosește doar la ceasurile sport SEIKO."
In legatura cu folosirea acestui tip de sricla de seiko doar pe ceasuri sport este foarte probabil, nu am zis ca ceasul meu are asa ceva pentru ca se specifica clar ca este hardlex, am zis ca este posibil (o supozitie personala) ca si hardlexul fiind produs tot de seiko, sa aibe un strat de cativa microni de safir precum sapphlex. Daca recitesti mesajul ai sa vezi ca am fost destul de explicit de prima data.
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Mai oameni buni, ce v-a casunat mai? Vi se pare ca sunt prea multe discutii pe forum... si v-a apucat dorul epurarii?
M-am reapucat de cateva zile sa recitesc un forum francez. Te crucesti cat de activi sunt multi de-acolo, foarte... dar foarte multi useri cu postari ce trec bine de 10.000. Subiectele mult mai diversificate si credeti-ma ca nu toate ating varfurile inteligentei. Nu zic ca se vorbeste la oha, dar sunt postari simple, cu siguranta mai putin ''interesante'' decat in topicul de fata.
Valentin, Calin... vi se pare cumva ca starea forumului este hiperactiva? De multa vreme vad ca se face leoarba la vorba cam numai pe ceasuri high, nici acolo mare adunatura de useri. V-ati sticat la cap... sau ati baut cafeaua acrita cu bors...?!
Dati-o'n balarii ca chiar m-ati enervat, scortosilor
!
Aaaa...si chiar este deranjant si nepotrivit voua sa va legati de username-ul ales...cururi de maimuta ce sunteti
M-am reapucat de cateva zile sa recitesc un forum francez. Te crucesti cat de activi sunt multi de-acolo, foarte... dar foarte multi useri cu postari ce trec bine de 10.000. Subiectele mult mai diversificate si credeti-ma ca nu toate ating varfurile inteligentei. Nu zic ca se vorbeste la oha, dar sunt postari simple, cu siguranta mai putin ''interesante'' decat in topicul de fata.
Valentin, Calin... vi se pare cumva ca starea forumului este hiperactiva? De multa vreme vad ca se face leoarba la vorba cam numai pe ceasuri high, nici acolo mare adunatura de useri. V-ati sticat la cap... sau ati baut cafeaua acrita cu bors...?!
Dati-o'n balarii ca chiar m-ati enervat, scortosilor
Aaaa...si chiar este deranjant si nepotrivit voua sa va legati de username-ul ales...cururi de maimuta ce sunteti
Ultima oară modificat 04 Ian 2020, 22:31 de către catalin.v, modificat 1 dată în total.
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"
-
sclifositu
- Mesaje: 171
- Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Asta apropo de afirmatii dle. Calin. Si cu asta am sa inchei ca nu are rost sa continuam discutia pentru ca suntem chiar off topic de data asta.calin gabi scrie:"Safirul nu e vopsea sa se aplice pe alta sticla mai slab calitativ, Safirul e safir din turnare si atat..."
"Stimabile, este safir aplicat peste sticla..."
-
sclifositu
- Mesaje: 171
- Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Foarte bine punctat, din pacate cam asta se intampla. Chiar am invatat chestii utile de pe acest forum si am avut suportul multor colegi si ar fi pacat sa il ducem catre extreme.catalin.v scrie:Mai oameni buni, ce v-a casunat mai? Vi se pare ca sunt prea multe discutii pe forum... si v-a apucat dorul epurarii?
M-am reapucat de cateva zile sa recitesc un forum francez. Te crucesti cat de activi sunt multi de-acolo, foarte... dar foarte multi useri cu postari ce trec bine de 10.000. Subiectele mult mai diversificate si credeti-ma ca nu toate ating varfurile inteligentei. Nu zic ca se vorbeste la oha, dar sunt postari simple, cu siguranta mai putin ''interesante'' decat in topicul de fata.
Valentin, Calin... vi se pare cumva ca starea forumului este hiperactiva? De multa vreme vad ca se face leoarba la vorba cam numai pe ceasuri high, nici acolo mare adunatura de useri. V-ati sticat la cap... sau ati baut cafeaua acrita cu bors...?!
Dati-o'n balarii ca chiar m-ati enervat, scortosilor!
-
valentin1234
- Mesaje: 3147
- Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
- Localitate: Dublin
Re: Achizitionare ORIENT STANDARD AUTOMATIC FAG03001B0
Sfat util: cel mai simplu.....si ieftin.....si rapid....e sa dai un mail la producator. Metodele empirice cu picatura....de exemplu..nu sunt infailibile si de multe ori creaza confuzieDaca citeai tot topicul si nu printre randuri, initiatorul a achizitionat ceasul insa are o nedumerire in legatura cu sticla deoarece pe site-ul oficial este specificat ca si safir dar pe ceas lipseste inscriptia. Daca il poti ajuta tu cu un sfat mai util decat al nostru este binevenit si poate invatam si noi, restul, ceva util, daca nu, lasa comentariile rautacioase.
Ceasul tau nu are hardlex ci spandex, durificat cu un strat micronic/micrometric de paiete.....de unde si stralucirease specifica clar ca este hardlex, am zis ca este posibil (o supozitie personala) ca si hardlexul fiind produs tot de seiko, sa aibe un strat de cativa microni de safir precum sapphlex.
@Catalin:
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
