Opinii achizitie Hamilton Jazzmaster Seaview H37785685

Sfaturi, intrebari, cu privire la viitoarele achizitii orologere.
mirceapop
Mesaje: 38
Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Localitate: Constanta

Opinii achizitie Hamilton Jazzmaster Seaview H37785685

Mesaj de mirceapop »

Salutare,

Intentionez sa achizitionez ceasul de mai sus (indicativ H37785685).

Automatic ETA 2824-2, 30atm, etc.

As aprecia foarte mult opiniile/sfaturile voastre.

Multumesc!
mirceapop
Mesaje: 38
Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Localitate: Constanta

Re: Opinii achizitie Hamilton Jazzmaster Seaview H37785685

Mesaj de mirceapop »

Am gasit un link in care apare destul de ok:

https://www.jomashop.com/hamilton-watch-h37785685.html
Avatar utilizator
Claudiu
Forum Owner
Mesaje: 12385
Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Localitate: ARAD
Contact:

Re: Opinii achizitie Hamilton Jazzmaster Seaview H37785685

Mesaj de Claudiu »

Din punctul meu de vedere este super ok fiind cu 2824, si nu cu noile H-uri.
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
Avatar utilizator
Clipper
Mesaje: 3273
Membru din: 21 Sep 2009, 19:28

Re: Opinii achizitie Hamilton Jazzmaster Seaview H37785685

Mesaj de Clipper »

mirceapop scrie:Am gasit un link in care apare destul de ok:

https://www.jomashop.com/hamilton-watch-h37785685.html
Sunt si links unde nu apare okay? :)
mirceapop
Mesaje: 38
Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Localitate: Constanta

Re: Opinii achizitie Hamilton Jazzmaster Seaview H37785685

Mesaj de mirceapop »

Claudiu scrie:Din punctul meu de vedere este super ok fiind cu 2824, si nu cu noile H-uri.
Multumesc!
mirceapop
Mesaje: 38
Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Localitate: Constanta

Re: Opinii achizitie Hamilton Jazzmaster Seaview H37785685

Mesaj de mirceapop »

Clipper scrie:
mirceapop scrie:Am gasit un link in care apare destul de ok:

https://www.jomashop.com/hamilton-watch-h37785685.html
Sunt si links unde nu apare okay? :)
Touche! :))))
Ma refeream la faptul ca imaginea are rezolutie buna :)
mirceapop
Mesaje: 38
Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Localitate: Constanta

Re: Opinii achizitie Hamilton Jazzmaster Seaview H37785685

Mesaj de mirceapop »

Avatar utilizator
Clipper
Mesaje: 3273
Membru din: 21 Sep 2009, 19:28

Re: Opinii achizitie Hamilton Jazzmaster Seaview H37785685

Mesaj de Clipper »

Trebuie cautate si niste imagini cu ceasul folosit, fiind acoperit cu PVD la primele zgarieturi va fi expus otelul de sub placare, pentru un ceas tip diver mie mi se pare o aberatie sa il faci cu PVD.
mirceapop
Mesaje: 38
Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Localitate: Constanta

Re: Opinii achizitie Hamilton Jazzmaster Seaview H37785685

Mesaj de mirceapop »

Clipper scrie:Trebuie cautate si niste imagini cu ceasul folosit, fiind acoperit cu PVD la primele zgarieturi va fi expus otelul de sub placare, pentru un ceas tip diver mie mi se pare o aberatie sa il faci cu PVD.
Corecta observatie, si eu ma gandeam la asta.
Oare “sare” asa usor stratul ala?
Ca daca da, e nasol de tot...
Avatar utilizator
catalin.v
Mesaje: 3107
Membru din: 02 Ian 2008, 17:51

Re: Opinii achizitie Hamilton Jazzmaster Seaview H37785685

Mesaj de catalin.v »

Sunt multe ceasuri acoperite cu PVD, de fapt este un trend, si poti gasi proprietari care sunt multumiti in review-urile lor.
Links unde nu apare ok? in review-uri oneste, nu cele de prezentare care sunt cel mai probabil platite, ci acelea ale celor care chiar le poarta. Pe forumuri. Si deasemenea se poate trage un ochi la alte marci acoperite la fel.
Ne gandim ca o acoperire are un potential de zgariere. Recomand putina informatie https://www.wryst-timepieces.com/en/blo ... s-b170.htm
Totusi dimensiunea nu este prea mare?
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"
mirceapop
Mesaje: 38
Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Localitate: Constanta

Re: Opinii achizitie Hamilton Jazzmaster Seaview H37785685

Mesaj de mirceapop »

catalin.v scrie:Sunt multe ceasuri acoperite cu PVD, de fapt este un trend, si poti gasi proprietari care sunt multumiti in review-urile lor.
Links unde nu apare ok? in review-uri oneste, nu cele de prezentare care sunt cel mai probabil platite, ci acelea ale celor care chiar le poarta. Pe forumuri. Si deasemenea se poate trage un ochi la alte marci acoperite la fel.
Ne gandim ca o acoperire are un potential de zgariere. Recomand putina informatie https://www.wryst-timepieces.com/en/blo ... s-b170.htm
Totusi dimensiunea nu este prea mare?
Foarte corecte observatiile tale, multumesc.
Am citit putin despre PVD si probabilitatea zgarierii… evident ea exista, si de obicei ce e posibil sa se intample se va intampla… chiar nu stiu ce sa zic.
Pe de alta parte nu planuiesc sa il iau pe viata, asa ca poate as indura o zgarietura… dar, din nou, acum e usor de zis asta.

Cat despre dimensiune, 45 nu cred ca e mare, dar trebuie sa il vad… il astept saptamana viitoare sa mi-l aduca, sunt foarte curios.

Ramane treaba cu PVD care ma cam incurca :(
mirceapop
Mesaje: 38
Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Localitate: Constanta

Re: Opinii achizitie Hamilton Jazzmaster Seaview H37785685

Mesaj de mirceapop »

Dar noroc cu voi ca ati zis de PVD si zgaraiere, ca nu m-as fi gandit…
Avatar utilizator
catalin.v
Mesaje: 3107
Membru din: 02 Ian 2008, 17:51

Re: Opinii achizitie Hamilton Jazzmaster Seaview H37785685

Mesaj de catalin.v »

In frica zgaraierii... atatea ceasuri diver cu bezel vopsit, nu ceramic (care e foarte rezistent) au fost indragite si cumparate desi bezelul lor putea sa genereze aceeasi teama ca a dumitale. Concret, eu am un Mako cu bezel vopsit, a prins niste zgaraieturi insa nu sunt catastrofale - in opinia mea. Tine si de atentia posesorului daca este oarecum grijuliu si totodata in ce mediu il poarta. Daca lucreaza in demolari manuale, sparge caramizi cu el la mana e una, daca are job de birou e alta.
Eu nu as renunta la el doar pe ideea pvd-ului. Unii au avut mari retineri sa recomande ceasuri placate cu aur tot pe ideea ca in timp se duce poleiala si vor arata rau.
Cred ca este loc de reflectat. Si de probat, mai ales.
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"
mirceapop
Mesaje: 38
Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Localitate: Constanta

Re: Opinii achizitie Hamilton Jazzmaster Seaview H37785685

Mesaj de mirceapop »

catalin.v scrie:In frica zgaraierii... atatea ceasuri diver cu bezel vopsit, nu ceramic (care e foarte rezistent) au fost indragite si cumparate desi bezelul lor putea sa genereze aceeasi teama ca a dumitale. Concret, eu am un Mako cu bezel vopsit, a prins niste zgaraieturi insa nu sunt catastrofale - in opinia mea. Tine si de atentia posesorului daca este oarecum grijuliu si totodata in ce mediu il poarta. Daca lucreaza in demolari manuale, sparge caramizi cu el la mana e una, daca are job de birou e alta.
Eu nu as renunta la el doar pe ideea pvd-ului. Unii au avut mari retineri sa recomande ceasuri placate cu aur tot pe ideea ca in timp se duce poleiala si vor arata rau.
Cred ca este loc de reflectat. Si de probat, mai ales.
Nu renunt, clar, mai intai sa il vad, probez… daca pica cu tronc, duca-se PVD-ul :)
mirceapop
Mesaje: 38
Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Localitate: Constanta

Re: Opinii achizitie Hamilton Jazzmaster Seaview H37785685

Mesaj de mirceapop »

Clar compar mere cu pere, dar daca nu va intreb lesin.

Ceasul din titlu (care, repet, imi place macim si pare a fi de f buna calitate) vs acesta:
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-lon ... 44491.html

Automatic vs quartz, cca 1000 de lei in plus la Longines (Hamilton este redus 50%).
Scrie răspuns