Hamilton Mecanic - Khaki Aviation Pilot Pioneer

Sfaturi, intrebari, cu privire la viitoarele achizitii orologere.
mirceapop
Mesaje: 38
Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Localitate: Constanta

Hamilton Mecanic - Khaki Aviation Pilot Pioneer

Mesaj de mirceapop »

Salutare si la multi ani pe 2022!

Fan declarat Hamilton, l-am gasit pe frumosul asta:
https://www.hamiltonwatch.com/en-my/h76 ... oneer.html

Ce parere aveti despre dansul? :)

Am un Jazzmaster Seaview cu 2824-2 si tare as cocheta cu un viitor ceas mecanic.
mirceapop
Mesaje: 38
Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Localitate: Constanta

Re: Hamilton Mecanic - Khaki Aviation Pilot Pioneer

Mesaj de mirceapop »

Imagine
valentin1234
Mesaje: 3147
Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Localitate: Dublin

Re: Hamilton Mecanic - Khaki Aviation Pilot Pioneer

Mesaj de valentin1234 »

L-am vazut in realitate si mi s-a parut extrem de reusit, in ciuda bezelului care teoretic
nu prea are ce cauta acolo. Tot datorita bezelului, la mana ceasul pare de 40-41....ceea
ce eu unul am apreciat.....la un Unitas.....

Exista pe forum un topic dedicat ceasurilor de bronz si ti-as recomanda sa-i dai o "citire"..
daca nu ai facut-o deja.....poate ajuta in contextul materialului carcasei.......

Pretul de lista insa mi se pare scarbos de mare, cel real fiind cu indulgenta in jur de 800
de euro.....acuma....tu stii.....preturile la ceasuri au inebunit in general in ultimii ani.....

Spor la cumparaturi!
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
mirceapop
Mesaje: 38
Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Localitate: Constanta

Re: Hamilton Mecanic - Khaki Aviation Pilot Pioneer

Mesaj de mirceapop »

Imagine

Mda, scumputz, iar la noi este doar varianta silver (care insa nu mai are problema potentiala a PVD coating la care probabil te referi).

Maine sper sa il probez, sunt tare curios.

Pe de alta parte cochetam cu un Hydroconquest care insa la banii astia e quartz, so...

Poate apare vreun SALE :D
mirceapop
Mesaje: 38
Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Localitate: Constanta

Re: Hamilton Mecanic - Khaki Aviation Pilot Pioneer

Mesaj de mirceapop »

Nu vazisem topicul dedicat ceasurilor de bronz - il iau la puricat, multam.
mirceapop
Mesaje: 38
Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Localitate: Constanta

Re: Hamilton Mecanic - Khaki Aviation Pilot Pioneer

Mesaj de mirceapop »

My bad - e bronz, nu coating... :D
valentin1234
Mesaje: 3147
Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Localitate: Dublin

Re: Hamilton Mecanic - Khaki Aviation Pilot Pioneer

Mesaj de valentin1234 »

Mda, scumputz
Am sa incerc sa explic putin problema pretului...ca sa nu ramanem indoiti:

In comparatie (flexibila) cu segmentul sau de piata, acest ceas e scump...si spun asta luand in calcul
nu neaparat alte oferte cu carcase de bronz ci mai degraba alte ceasuri echipate cu Unitas......

Si ca e scump...nu ar fi o problema daca-l cumperi....il tii 5 ani, te bucuri de el....si apoi vezi tu ce faci....
Sau cumperi un ceas (asta, de exemplu)....la 4-5 ani.......si-l porti 4-5 ani.....

Problema apare cand vrei sa-l vinzi dupa 6 luni de la cumparare....pentru ca te-ai plictisit....sau vrei sa faci
bani de altul....mult mai luminos si mult mai frumos.....si constati ca abia abia iei (daca iei)....5-600 de
euro pe el.....deci cam 50% din pretul de la BB......
Iar daca intre timp BB l-a bagat si el la 50% reducere...distractia e garantata :oops:

Sper ca am explicitat putin procesul.... :!: ....generat in esenta de un pret de lista prea mare......
Totusi....spor la cumparaturi!
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
mirceapop
Mesaje: 38
Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Localitate: Constanta

Re: Hamilton Mecanic - Khaki Aviation Pilot Pioneer

Mesaj de mirceapop »

Ai perfecta dreptate - nu am de gand sa il iau, cel putin nu deocamdata.

Daca insa apare vreo promotie semnificativa, treaba se complica :D

Dar un ceas mecanic elegant cu accente de diver/sport-ish ar fi cumva in targetul meu si din ce am mai studiat, Hamilton e oarecum in zona asta.

Multumesc frumos pentru raspunsul elaborat - cele bune!
Avatar utilizator
catalin.v
Mesaje: 3107
Membru din: 02 Ian 2008, 17:51

Re: Hamilton Mecanic - Khaki Aviation Pilot Pioneer

Mesaj de catalin.v »

@mirceapop: alternativa cu unitas 649X, pret mai rezonabil:
http://www.ceasornicar.ro/forum/viewtop ... 79#p291979
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"
Avatar utilizator
catalin.v
Mesaje: 3107
Membru din: 02 Ian 2008, 17:51

Re: Hamilton Mecanic - Khaki Aviation Pilot Pioneer

Mesaj de catalin.v »

dublu post, rog stergere.
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"
Avatar utilizator
catalin.v
Mesaje: 3107
Membru din: 02 Ian 2008, 17:51

Re: Hamilton Mecanic - Khaki Aviation Pilot Pioneer

Mesaj de catalin.v »

Nu am mai putut edita, deci pun o alta poza cu mecanismul care este decorat, fata de cel blank de la Hamilton, iar pretul sensibil mai mic, face portofelul fericit:
Imagine
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"
mirceapop
Mesaje: 38
Membru din: 18 Ian 2015, 01:11
Localitate: Constanta

Re: Hamilton Mecanic - Khaki Aviation Pilot Pioneer

Mesaj de mirceapop »

@catalin.v - foarte frumos, me gusta ... :shock:
Avatar utilizator
Clipper
Mesaje: 3273
Membru din: 21 Sep 2009, 19:28

Re: Hamilton Mecanic - Khaki Aviation Pilot Pioneer

Mesaj de Clipper »

Imi pare rau sa fiu eu cel care mentioneaza asa aspecte :D, dar e bine de stiut ca lui valentin1234 extrem de putine ceasuri i se par acceptabile ca pret, iar catalin.v este un mare hater si instigator mai ales pe seama ceasurilor cu armare manuala, indeosebi cele cu Unitas, deci daca te iei dupa ei nu vei cumpara prea curand niciun ceas :D

"Fiecare cu opinia lui" cum se zice in popor, dar mai conteaza sa stii si din ce unghi sau punct de vedere este emisa :D
valentin1234
Mesaje: 3147
Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Localitate: Dublin

Re: Hamilton Mecanic - Khaki Aviation Pilot Pioneer

Mesaj de valentin1234 »

Imi pare rau sa fiu eu cel care mentioneaza asa aspecte :D, dar e bine de stiut ca lui valentin1234 extrem de putine ceasuri i se par acceptabile ca pret
:P :P :P Nu are de ce sa-ti para rau Clipper, pentru ca in esenta ai dreptate in privinta mea :oops: :oops: :oops: Despre Catalin nu ma pronunt pentru ca se supara tare si nu mai vorbeste cu mine :cry: :cry: :cry:

Acuma....trebuie sa fie cineva si pe ceasornicar care sa discute cresterea de preturi....nerezonabila...de exemplu la entry-level
elvetiene care in ultimii 3-4 ani a fost aproape de 100% in medie fara a aduce inovatii revolutionare (Powermatic cu greu poate fi considerat un progres, totusi...).....deci: JOS CONSUMERISMUL!!! 8)

Un alt aspect....care are strict valoarea pe care i-o acorda fiecare....este recomandarea de a nu cumpara aproape....niciodata..un ceas la pretul de lista...care e strict viziunea mea despre cum trebuie achizitionate ceasurile
si pe care nu incerc sa o impun nimanui.....ci doar sa o impartasesc 8)

In final, nu pot sa nu observ ca la intrebarea lui Mircea am raspuns, in ordine: eu si Catalin (care am scris cum si ce ne-am priceput) si cu.....tine....(care si tu ai scris tot ce si cum te-ai priceput).....
Poate ca daca mai multi colegi ar fi raspuns.....si concluziile ar fi fost mai....echilibrate.....
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
Avatar utilizator
Clipper
Mesaje: 3273
Membru din: 21 Sep 2009, 19:28

Re: Hamilton Mecanic - Khaki Aviation Pilot Pioneer

Mesaj de Clipper »

valentin1234 scrie:In final, nu pot sa nu observ ca la intrebarea lui Mircea am raspuns, in ordine: eu si Catalin (care am scris cum si ce ne-am priceput) si cu.....tine....(care si tu ai scris tot ce si cum te-ai priceput).....
Poate ca daca mai multi colegi ar fi raspuns.....si concluziile ar fi fost mai....echilibrate.....
Acesta este si motivul pentru care mi-am permis sa scriu, traficul pe forum este foarte redus, iar cine urmareste forumul de mai multi ani practic are sanse foarte mari sa ghiceasca ce ar crede x alt utilizator despre nu stiu ce subiect.

Legat de situatia de fata, da, nici eu nu as cumpara un Hamilton din bronz de inspiratie aviatica in conditiile in care la ceva bani mai multi sau mai putin similari poti cumpara Stowa sau Laco, firma care au produs ceasuri in al doilea razboi mondial si care exista si acum, insa nici nu putem afirma cu certitudine ca cine cumpara Hamilton face greseala vietii deoarece discutam deja la acest pret de produse de lux unde fiecare poate sa isi cumpere ce crede si ii place.
Scrie răspuns