mecanism Oris calitate pareri

Ceasuri Elvetiene - Swiss Made
Avatar utilizator
De Piatra
Mesaje: 134
Membru din: 18 Sep 2014, 16:59

mecanism Oris calitate pareri

Mesaj de De Piatra »

Salutare!

Am, va rog, nevoie de o parere legata de mecanismul ceasului Oris. Acum, Oris este o marca bine vazuta, dar mecanismul acestui ceas vintage, de dama, nu arata prea... dragutel.
Nu cred ca e prost precum mecanismele cu lagare, dar poate fi servisat, rezista in timp, are cat de cat precizie? Adica are ceva sange care sa merita numele elvetian?

Scuze pt pozele proaste.

Multumesc.

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
rubin
Mesaje: 1558
Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Localitate: Bucuresti

Re: mecanism Oris calitate pareri

Mesaj de rubin »

Pai ce ar fi de spus despre un ceas de dama din anii 60?
Aproape indiferent de marca, are numai valoare sentimentala. Costa transportul prin fan mai mult decat ceasul.
Oris e un brand cu o istorie modesta si care abia acum face eforturi sa intre in lumea buna. Mai are pana reuseste.
Mecanismul asta e un 7 rubine cu antishoc, un pas intermediar intre Ruhla.(RDG) si un elvetian clasic de 17 rubine. Ca un fel de Lada Vesta fara airbag ( model 2022) fata de un Logan generatia 2019 de exemplu. Unde Dacia 1300 e Ruhla.
Deci aspect si performante modeste, omenesti. Nimic deosebit. Trebuie spus ca in Elvetia s-au facut multe petarde de nivel Ruhla.
Ceasul Ruhla, unul merge, restul 9 ...ula...intelegeti voi.
Vorba apartine unui ceasornicar batran si simpatic!!!
Sau bongiorno....
Avatar utilizator
catalin.v
Mesaje: 3107
Membru din: 02 Ian 2008, 17:51

Re: mecanism Oris calitate pareri

Mesaj de catalin.v »

Bune aprecieri, Rubin.
M-am tot uitat de-a lungul timpului la ceasurile Oris vintage, mecanismele lor mi-au lasat impresia scrisa de dumneata. Nu ca as fi eu vreun cunoscator :oops: , insa exact cum ai scris dumneata, parca ma ducea gandul la elvetienele Lucerne, cu balansul din tabla de la vreo conserva.
Poate exista vreun posesor de Oris vintage care sa detalieze subiectul.
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"
Avatar utilizator
Tibaldi
Mesaje: 936
Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Contact:

Re: mecanism Oris calitate pareri

Mesaj de Tibaldi »

rubin scrie: Oris e un brand cu o istorie modesta si care abia acum face eforturi sa intre in lumea buna. Mai are pana reuseste.
Ce parere aveti despre al lor cal.400?
Rezerva de putere 5 zile.
Interval de service si garantie 10 ani.
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.
Avatar utilizator
De Piatra
Mesaje: 134
Membru din: 18 Sep 2014, 16:59

Re: mecanism Oris calitate pareri

Mesaj de De Piatra »

rubin scrie: Trebuie spus ca in Elvetia s-au facut multe petarde de nivel Ruhla.

Da, intr-adevar, destule ceasuri cu stanta "swiss made" au fost avut mecanisme foarte proaste, prin anii aceia. Chiar mecanisme cu lagare.
Avatar utilizator
rubin
Mesaje: 1558
Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Localitate: Bucuresti

Re: mecanism Oris calitate pareri

Mesaj de rubin »

Tibaldi scrie:
rubin scrie: Oris e un brand cu o istorie modesta si care abia acum face eforturi sa intre in lumea buna. Mai are pana reuseste.
Ce parere aveti despre al lor cal.400?
Rezerva de putere 5 zile.
Interval de service si garantie 10 ani.

Intentia e buna dar mai au de lucru la el.
Porneste greu, trebuie armat de multe ori pana porneste secundarul si mai grav, la setare, la unele exemplare, minutarul sare de pe pozitia fixata. Exista discutii pe net despre asta. Pe scurt: nu este pentru mine.
Aveam un Tissot cu cal 781 din anii 70. Acela pleca la prima cheie....si era automatic. Cias!!!
Sau bongiorno....
Avatar utilizator
bonheur
Mesaje: 1972
Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Localitate: Bucuresti

Re: mecanism Oris calitate pareri

Mesaj de bonheur »

Asta cu plecatul la prima cheie nu cred ca e o trasatura a lipsei de calitate, ci mai mult tine de proiectare.
Rolex 3132 pleaca dupa 5+ rotiri complete de cheita, Omega 8800 dupa vreo 3. Ceasuri cumparate noi de mine.

Pe de alta parte am Seiko din anii 70 care pleaca la cea mai mica miscare a ceasului. Dar nu cred ca aici sta calitatea mecanismului.

Sunt de acord cu Rubin, Oris nu are modele de calitate in trecut, acum de vreo 10 ani a intrat in alta categorie, dar tot ce am vazut eu vintage la Oris e de nivelul Precimax.
Avatar utilizator
rubin
Mesaje: 1558
Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Localitate: Bucuresti

Re: mecanism Oris calitate pareri

Mesaj de rubin »

Da. Era vorba despre calitatea conceptiei transmiterii puterii de la arc la esapamentul ceasului. In mod normal ar trebui sa se transmită foarte usor si ceasul sa plece foarte repede. La Seiko Spring Drive, este adevarat ca nu exista esapament clasic dar pleaca secundarul imediat ce este actionat remontorul.
Sau bongiorno....
Avatar utilizator
Tibaldi
Mesaje: 936
Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Contact:

Re: mecanism Oris calitate pareri

Mesaj de Tibaldi »

Ma gandesc ca e normal sa porneasca mai greu daca are PR de 5 zile.
Dar pana la urma ce importanta are ca porneste la prima sau la a treia cheie?
Potrivirea secundarului e foarte simpla si explicata pe larg in multe video pe YT.
Elefantul din camera e ca ofera 10 ani garantie si la fel interval de service.
Nu sunt astea lucruri de remarcat?
Ce brand mai are asa ceva?
...porneste greu...
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.
danny
Mesaje: 916
Membru din: 04 Aug 2009, 15:13

Re: mecanism Oris calitate pareri

Mesaj de danny »

bonheur scrie:Sunt de acord cu Rubin, Oris nu are modele de calitate in trecut, acum de vreo 10 ani a intrat in alta categorie, dar tot ce am vazut eu vintage la Oris e de nivelul Precimax.
Precimax a folosit mecanismele ETA/AS/Peseux ale vremii (cu 17,21 sau 25 de rubine), precum multe alte firme contemporane gen Pontiac, BWC, Dugena, au fabricat inclusiv ceasuri cu Valjoux seriile 773x....Oris nu a ajuns la nivelul asta (au avut si ei un chrono de productie proprie, Chronoris, dar nu stiu mare lucru despre el...)...As putea compara aceasta firma cu Medana/Meda (divizia mai paupera a Roamer...ei foloseau mecanisme cu 7 rubine prin anii '50)
Avatar utilizator
rubin
Mesaje: 1558
Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Localitate: Bucuresti

Re: mecanism Oris calitate pareri

Mesaj de rubin »

Tibaldi scrie:Ma gandesc ca e normal sa porneasca mai greu daca are PR de 5 zile.
Dar pana la urma ce importanta are ca porneste la prima sau la a treia cheie?
Potrivirea secundarului e foarte simpla si explicata pe larg in multe video pe YT.
Elefantul din camera e ca ofera 10 ani garantie si la fel interval de service.
Nu sunt astea lucruri de remarcat?
Ce brand mai are asa ceva?
...porneste greu...
Eu cred ca ai mecanismul cu pricina. E firesc sa ii tii partea. E clar ca nu ai inteles ce am spus despre calitatea lantului cinematic. Nu toti sunt geniali la capitolul asta dar este important. Pentru ca o conceptie buna naste uzuri mici.
Partea cu 10 ani fara revizie e marketing pur. Mai sunt branduri swiss care ofera 5 ani garntie dar....pana la 10 e cale lunga. E cred ca e bluf. Nu rezista uleiul atata. Plus ca nu sunt ei cei mai tari la conceptie si materiale.
E o manevra de genul Beko cu 5 ani garantie. Dupa cateva luni a ruginit plita de inox. Am dat un exemplu!
Sau bongiorno....
Avatar utilizator
Tibaldi
Mesaje: 936
Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Contact:

Re: mecanism Oris calitate pareri

Mesaj de Tibaldi »

Inca nu-l am,dar e adevarat si ca-mi face cu ochiul.
Ma gadesc sa-l iau si sa verific pe proprie piele daca acei 10 ani sunt doar marketing,sau realitate.Sunt totusi doua lucruri care deocamdata ma opresc sa fac asta:1-pretul si 2-e foarte posibil ca sa nu mai apuc finalul perioadei de garantie,dar as vrea foarte mult ca sa rezist pana atunci si sa va spun ca am avut dreptate cand l-am apreciat....pozitiv desigur. :lol: :lol:
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.
Avatar utilizator
rubin
Mesaje: 1558
Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Localitate: Bucuresti

Re: mecanism Oris calitate pareri

Mesaj de rubin »

Inteleg!
Stai linstit. Cauta in alta parte. Mai aunt ceasuri bune. Am ceasuri din vechime care merg impecabil si sunt servisate....nu in ultimii 15 ani...poate nu in ultimii 40 de ani. Nu zic ca e bine dar se faceau clar mai cu responsabilitate si materiale mai bune. Din punctul meu de vedere, rotile dintate de acum 50 de ani sunt clar mai bine facute dect a unor ceasuri contemporane.
Sau bongiorno....
Avatar utilizator
Clipper
Mesaje: 3273
Membru din: 21 Sep 2009, 19:28

Re: mecanism Oris calitate pareri

Mesaj de Clipper »

Si eu cred ca e doar marketing, adica nu in sensul de "teapa" cum s-ar zice in popor si nici ca o garantie ca sigur atat te tine, ci doar ca producatorul isi ia angajamentul ca in acei 10 ani te ajuta sa iti readuca ceasul la standardul la care a parasit fabrica. La Omega de exemplu am dus ceasul la dealer dupa 7 ani ca se stricase roata orara si am cerut dealerului sa intrebe la Omega daca ar fi cazul sa ii fac si o revizie si Omega a dat raspunsul ca nici Omega nu stie daca da sau nu si nu are nici idee cat sa recomande ca interval service, m-as mira ca in acest caz dupa si mai putin timp de vandut aceste ceasuri Oris sa stie sigur ca la 10 ani trebuie facuta revizie.
Avatar utilizator
rubin
Mesaje: 1558
Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Localitate: Bucuresti

Re: mecanism Oris calitate pareri

Mesaj de rubin »

Cam da.
Daca nici Omega nu stie ce si cum, nu am pretentii la Oris. Vorba aceea, vrei cias, iti iei Rolex ca sa stii o treaba 8)
Sau bongiorno....
Scrie răspuns