Curea ceas-ce parere aveti ?

Loox
Mesaje: 224
Membru din: 13 Feb 2011, 12:43
Contact:

Re: Curea ceas-ce parere aveti ?

Mesaj de Loox »

La ceasurile elegante , caracteristicile lui iosiP sunt de preferat. La ceasurile sport merg foarte bine curele cu latime constanta, groase, "brute".
MladinDorian
Site Admin
Mesaje: 978
Membru din: 28 Aug 2009, 10:29
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Curea ceas-ce parere aveti ?

Mesaj de MladinDorian »

ganditi-va la cureaua pusa de mine si la un ... PM01
In rest, aveti mare dreptate.
'If you wish to control others you must first control yourself'-Miyamoto Musashi
zumzum
Mesaje: 71
Membru din: 21 Noi 2010, 02:06
Localitate: Bucuresti

Re: Curea ceas-ce parere aveti ?

Mesaj de zumzum »

Doar jumatate de curea . Latime 26 mm , grosime 4,5 mm .
Ce credeti , seamana cu cea postata de Dayriad anterior ?

Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Achraf
Moderator
Mesaje: 8197
Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Contact:

Re: Curea ceas-ce parere aveti ?

Mesaj de Achraf »

Seamana bine ... si chiar mai mult! Felicitari!

In rest, sunt de acord cu Iosip cu privire la curele.
Chiar si pt ceasurile sport prefer curele care se ingusteaza & subtiaza spre catarama.
De ex. azi am primit o curea marcata Bucherer pt ceasul meu Bucherer diver 20 atm (41mm fara coronita). Este de 20 mm si la anse si la catarama. Cureaua anterioara era una generica de 20 cu 17. Arata mai bine cea generica. Totusi ceasul o sa ramana cu cureaua cea noua, deoarece il port destul de rar.
Poate pun maine si niste poze.
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
MladinDorian
Site Admin
Mesaje: 978
Membru din: 28 Aug 2009, 10:29
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Curea ceas-ce parere aveti ?

Mesaj de MladinDorian »

Superba, in 2 saptamani ma "abonez" si eu la una :P :P :P
'If you wish to control others you must first control yourself'-Miyamoto Musashi
MladinDorian
Site Admin
Mesaje: 978
Membru din: 28 Aug 2009, 10:29
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Curea ceas-ce parere aveti ?

Mesaj de MladinDorian »

Achraf scrie:Seamana bine ... si chiar mai mult! Felicitari!

In rest, sunt de acord cu Iosip cu privire la curele.
Chiar si pt ceasurile sport prefer curele care se ingusteaza & subtiaza spre catarama.
De ex. azi am primit o curea marcata Bucherer pt ceasul meu Bucherer diver 20 atm (41mm fara coronita). Este de 20 mm si la anse si la catarama. Cureaua anterioara era una generica de 20 cu 17. Arata mai bine cea generica. Totusi ceasul o sa ramana cu cureaua cea noua, deoarece il port destul de rar.
Poate pun maine si niste poze.
Referitor la model si realizare (zumzum) citez un prieten comun (sper sa nu se supere):
"Simplicity is the ultimate sophistication" cred ca defineste perfect atat modelul cat si touch-ul lui zumzum
Felicitari inca o data ....
'If you wish to control others you must first control yourself'-Miyamoto Musashi
MladinDorian
Site Admin
Mesaje: 978
Membru din: 28 Aug 2009, 10:29
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Curea ceas-ce parere aveti ?

Mesaj de MladinDorian »

Cureaua de mai sus a ajuns la Timisoara - EXCELENTA!
Am comandat pana acum mai multe curele hand made de la diferiti "producatori" autohtoni; Recomand (daca recomandarea mea inseamna ceva ) unul singur : zumzum
PS. zumzum are dreptate, pozele nu spun totul, trebuie sa le vezi live!
'If you wish to control others you must first control yourself'-Miyamoto Musashi
zumzum
Mesaje: 71
Membru din: 21 Noi 2010, 02:06
Localitate: Bucuresti

Re: Curea ceas-ce parere aveti ?

Mesaj de zumzum »

Foto cu o parte din curelele mele

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Achraf
Moderator
Mesaje: 8197
Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Contact:

Re: Curea ceas-ce parere aveti ?

Mesaj de Achraf »

Bune pozele, dar in realitate curelele sunt mai frumoase.
Eu abia le astept pe urmatoarele doua! :D
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Alfie
Mesaje: 4459
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Localitate: Balanesti,capital

Re: Curea ceas-ce parere aveti ?

Mesaj de Alfie »

De ce le faci doar drepte?
Cusaturile albastre sunt oribile,imi pare rau .
Frumoase cele negre cu cusaturi albe.
Restul ,cea galbena /crem este urata .
Felicitari pentru ele,as renunta insa la cusaturile colorate si la pielea in culori la fel de ciudate.
Avatar utilizator
Achraf
Moderator
Mesaje: 8197
Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Contact:

Re: Curea ceas-ce parere aveti ?

Mesaj de Achraf »

Nu le face doar drepte, cea facuta pentru mine este conica.
La ceasurile cu diametru mare se potrivesc bine curelele masive, drepte.
Este - de asemenea - evident ca este mai usor sa le faca drepte decat conice. Exista loc de progres, evident. Numai ca este usor sa fii carcotas si sa critici. Intotdeauna cand nu-ti place ceva, "dincolo era mai ieftin si mai frumos" - no offense!
Cusaturile si culorile sunt o chestie de gust - pentru unii sunt urate ... pentru altii "dau culoare".
Mie-mi plac tare mult cele colorate, parca ma scot din negrul-griul-cacaniul cvasiprezent.

Chiar - ia sa prezentam ceasuri cu curele colorate, sa vedem ce parere au forumistii! Evident ca poti schimba / asorta cureaua la tinuta, cu ceasul e mai greu!
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Alfie
Mesaje: 4459
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Localitate: Balanesti,capital

Re: Curea ceas-ce parere aveti ?

Mesaj de Alfie »

Lucian Marcu scrie:De ce le faci doar drepte?
Cusaturile albastre sunt oribile,imi pare rau .
Frumoase cele negre cu cusaturi albe.
Restul ,cea galbena /crem este urata .
Felicitari pentru ele,as renunta insa la cusaturile colorate si la pielea in culori la fel de ciudate.
Dupa cum bine vezi daca citesti cu atentie nu am criticat ci am si laudat curelele negre ...
Nu inteleg cine este carcotas pana la urma
Nu sunt insa obligat sa laud chiar tot ce vad...
Daca trebuie sa laud doar pt ca ai cumparat/primit curele te rog sa ma anunti :wink:
Asa cum iti plac tie cele colorate ...mie imi plac curelele clasice :wink: si am si eu dreptul sa spun asta :wink:
Cureaua galben/crem este oribila,cureaua neagra din dreapta mijloc este frumoasa.
Suficient de clar pentru tine???
Si unde am spus eu ca dincolo este mai ieftin??
Nu am discutat nicaieri pretul :wink:
Asa ca ...calm ..calm :wink:
Curelele alea se potrivesc cu Mako si cu Monster ca nuca-n perete.
Parerea mea :wink:
Repet cele negre par ingrijit lucrate si frumoase.
Si nu trebuie sa laud chiar tot pt ca unii fac afaceri pe aici :twisted:
Avatar utilizator
Achraf
Moderator
Mesaje: 8197
Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Contact:

Re: Curea ceas-ce parere aveti ?

Mesaj de Achraf »

Haide Lucian, era o discutie "generica", nu te viza in vreun fel.
Sa nu inflamam (iarasi) forumul inutil. Cateva chestii spuse de mine erau un pic mai subtile, dar se vede ca pentru tine nu a fost suficient de clar!
Nici parerea mea (ca om interesat!!!! :mrgreen: ) si nici parerea ta :? nu trebuie luate ca referinta, deoarece este vorba de aspecte subiective si nu de aspecte obiective.
Noi astia cu gusturi colorate / diferite de ale celor din mainstream ne plecam cu umilinta in fata curelelor negre ...
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Alfie
Mesaje: 4459
Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Localitate: Balanesti,capital

Re: Curea ceas-ce parere aveti ?

Mesaj de Alfie »

Bine am inteles :mrgreen:
Cumparati curele sunt frumoase si colorate si mai bune decat dincolo..
Nu stiu pe cine ai vizat dar raspunsul tau a venit dupa ce am indraznit sa imi expun punctul de veder.
E pacat sa reactionam asa,eu vad in acest forum un forum si nu mediu pentru afaceri.
Din tot ramane cearta din pacate.
Daca priviti cureaua galbena veti intelege de ce nu imi place deloc,
pe langa faptul ca este prea "gay"(spun gay in sensul initial al guvantului adica happy mult prea happy-http://simple.wikipedia.org/wiki/Gay)
In plus vad ca limba cataramei este plasata descentrat,o fi imaginea de vina...nu stiu.
Eu asa vad
Cureaua respectiva este oribila.
Cele albastre pe Monster sunt si ele oribile.
Nu se potrivesc pentru un diver,sunt aproape sigur ca nu sunt waterproof si cu atat mai mult nu au ce cauta pe un diver.
Poate pe pseudo-militar da dar din nou culoarea le face mai potrivite pentru Flik-Flak ori altceva..
Eu nu am cerut nimanui sa se inchine mainstream,te intreb unde e subtilitatea aici.
Lipseste cu desavarsire.
Nu spun ca aceste curele colorate nu sunt ok dpdv al executiei,nu vad insa ceasul potrivit pentru ele aici.
Poate pe Nardin ori Corum ar merge dar nu aici :wink:
Asa este Achraf esti prea subtil pt mine si nu ma prea duce mintea..
Cumparati curele colorate,"coloratul" este noul "gri" :lol:
Daca tot vorbim despre pret,care este pretul unei curele negre daca se poate cordovan cu cusatura neagra si pasul cusaturii mai fin?De la 20 la 18 pe catarama?
Multumesc
Avatar utilizator
iosiP
Mesaje: 893
Membru din: 20 Oct 2008, 16:32
Localitate: Bucuresti

Re: Curea ceas-ce parere aveti ?

Mesaj de iosiP »

De regula, primul "holder" (bareta, gaica, chiar nu stiu cum sa-i spun) este fixat in zona de langa catarama.
Acum, incercati sa indoiti o curea precum cele prezentate pentru a trece prin acest "holder"... va urez succesuri!
Scrie răspuns