Ultima achizitie

Aici se pot posta poze, cataloage si videoclipuri ale ceasurilor detinute de pasionati!
Scrie răspuns
stylus
Mesaje: 423
Membru din: 30 Noi 2011, 23:37

Re: Ultima achizitie

Mesaj de stylus »

Multumesc tare mult Ninulescu & saphire. Intr-adevar Mako 1 este un ceas frumos in special varianta pe albastru.
Urmeaza sa achizitionez si un Seiko 5 Military automatic SNZG05K1 cat de curand deoarece imi place la nebunie modelul, mai ales cu o bratara stil mesh. Dupa care voi incepe sa-mi strang bani pt. ceva mai serios.
saphire sa-l porti sanatos! Este superb!!!
adl
Mesaje: 1700
Membru din: 01 Iun 2008, 21:19

Re: Ultima achizitie

Mesaj de adl »

ultimul sosit:
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
otvos-bruno
Mesaje: 1816
Membru din: 17 Oct 2010, 21:45
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de otvos-bruno »

Felicitari!
https://www.facebook.com/otvos.bruno.photography/

"Simplitatea este sofisticarea extremă."
Leonardo da Vinci
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Ultima achizitie

Mesaj de gherghin nicolae »

3135

Imagine

Imagine

Imagine

Alaturi...2030 , frate-su .

Imagine

Lipsuri ...lupa , azi am pierdut-o , nu stiu cum draq !!! :oops:
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
zveros
Mesaje: 853
Membru din: 07 Apr 2010, 01:42

Re: Ultima achizitie

Mesaj de zveros »

Felicitari Nic ! :wink:
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Ultima achizitie

Mesaj de gherghin nicolae »

Multumesc , trebuie sa fac progrese cu fotografia , pentru ca am mai multe (nu Rolex-uri ) de aratat !
Asa , cind vad ce poze frumoase faceti dvs., mi-e cam rusine cu ale mele ...
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Avatar utilizator
Mihai P.
Mesaje: 1550
Membru din: 09 Mai 2008, 11:11
Localitate: Tg-jiu

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Mihai P. »

Felicitari,Nicule!Ma multumesc sa vad ceasurile tale,pozele da-le-n spanac,merg si-asa,chiar daca exista loc si de mai bine.Bafta!
Mihai P.
zveros
Mesaje: 853
Membru din: 07 Apr 2010, 01:42

Re: Ultima achizitie

Mesaj de zveros »

Se poate o poza pe fata a lui 2030 ?
impala2328
Mesaje: 2349
Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Localitate: Sibiu Transilvania

Re: Ultima achizitie

Mesaj de impala2328 »

mai rar un rolex pe-aci !
felicitari !
Imagine
Avatar utilizator
gherghin nicolae
Moderator
Mesaje: 6401
Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Localitate: petrosani

Re: Ultima achizitie

Mesaj de gherghin nicolae »

2030-ul necesita un cadran . Era atit de deteriorat incit varianta aleasa de mine a fost sa-i scot indecsii orari (adica acele liniute care indica orele , prinse fiecare de cadran cu 2 si cu 3 picioruse asemanatoare niturilor numai ca nu erau nituite ci doar introduse fortat in gaurile aflate pe cadran) si apoi sa polishez pina la oglinda cadranul...Este tot ce puteam face pentru a curata ceea ce era pe cadran...
Stiu ca puristii ar da cu pietre , insa trebuie sa-i cumpar un cadran original . Reproducere am cumparat unul din Italia si este de kkt (scuzati termenul ) insa este mai mic in diametru si nici macar piciorusele de prindere nu corespund...Si a fost o gramada de bani...mama lor de hoti !

Aici ambele ...

Imagine

Pina la revigorarea/restaurarea lui , ramine asa , necesita cadran si geam , insa functioneaza perfect !!! Este si el certificat chronometru...
Stateam in dubiu sa-l cumpar sau nu , insa la sugestia lui Lucian Marcu , l-am cumparat...Are totusi vechime la mine , l-am mai postat prin vara parca, insa a trecut neobservat...
Acum are un fratior mai mare si mai nou , din 1973-1974 cred (dupa serial number , 2030-ul fiind din 1957 !
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Alexvintage »

O refacere profesionala a cadranului original costa cam 150€.
basty
Mesaje: 404
Membru din: 15 Dec 2011, 22:41
Localitate: Bistriţa

Re: Ultima achizitie

Mesaj de basty »

Felicitări ! Să le păstrezi cu plăcere ! Moşul tău e meseriaş, ştie ce să aleagă. Bulova este chiar superb. Asta da pasiune...!
basty
Mesaje: 404
Membru din: 15 Dec 2011, 22:41
Localitate: Bistriţa

Re: Ultima achizitie

Mesaj de basty »

Şi la mine a venit Moşul dar cu ceva de pus pe masă nu pe mână. Iată un Mauthe W42. Pe mine m-a bucurat. Până la urmă orice e dăruit este bine primit.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
t_A_v007
Mesaje: 351
Membru din: 12 Ian 2009, 15:57
Localitate: Craiova, Dolj
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de t_A_v007 »

Super ! Bravo Nick! Imi plac
5 tics per second
If only I had known, I should have become a watchmaker." Albert Einstein
"It's a fugazi, forget about it"
Avatar utilizator
Gabi
Site Admin
Mesaje: 2011
Membru din: 28 Mai 2006, 17:58

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Gabi »

Unde-i scrieti voi Mosului? Dati-mi si mie adresa va rog! :lol:

PS: Frumos Rolexul alb, nu cred ca am mai vazut modelul asta. :)
Scrie răspuns