Ultima achizitie
Re: Ultima achizitie
Au aceiași serie?
Sau aia nu e seria?
Sau aia nu e seria?
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora
-
Legionarul
- Mesaje: 22
- Membru din: 18 Ian 2022, 22:37
Re: Ultima achizitie
Din ce târg?nicola56 scrie:-Azi din tîrg...Două dintr-o lovitură.
Re: Ultima achizitie
Un ceas care nu ticaie dar care merge la secunda
Aceasta este cea mai noua achizitie a mea
https://www.ceasornicar.ro/forum/viewto ... 41&t=37415

Aceasta este cea mai noua achizitie a mea
https://www.ceasornicar.ro/forum/viewto ... 41&t=37415

-
valentin1234
- Mesaje: 3147
- Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
- Localitate: Dublin
Re: Ultima achizitie
Interesant Timex, o fi facut in Waterbury? Zi-ne doua vorbe despre el, voinice 
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
Re: Ultima achizitie
Cautati pe Youtube
TW2U837007U
TW2U837007U
Re: Ultima achizitie
Unul dintre cele mai bune exemplare pe care le-am vazut recent pe internet.




Re: Ultima achizitie
Salutare,
Tot uitandu-ma zilele astea pe site-ul B&B mi-au ramas ochii la un HAMILTON Jazzmaster aflat la reducere (-40%)
iar azi m-am dus sa il si vad in magazin.
Iar magazinul a ramas fara el.
Pretul final de vanzare dupa aplicarea reducerii mi s-a parut ok, mai ales pentru mecanismul din el. Mi-a placut si ca are ingusta acea margine a carcasei care inconjoara geamul - asa ca scade riscul de a se zgaria acolo si de a se vedea acea eventuala zgarietura. Mi-a placut si cadranul si faptul ca e WR100m si m-am bucurat ca, cureaua, are sistemul clasic de inchidere si nu pe cel de tip butterfly.
https://www.bbcollection.ro/ceas-hamilt ... 55903.html
Ce nu prea mi-a convenit? Faptul ca geamul lui de safir nu are tratament AR. Ar fi meritat, deoarece cadranul lui este negru lucios, toti ceea ce e pus pe el este de culoare argintie - asa s-ar fi vazut si mai frumos daca avea acel tratament care sa mai elimine din reflexii. Eram aproape pe punctul de a-l lasa in vitrina din acest motiv al lipsei AR-ului insa pana la urma m-a convins pretul si mecansimul lui ETA 251.274 cu 5 motoare si 22 de rubine:
https://watchbase.com/eta/caliber/251-274
Vad ca sunt 2 variante ale acestui mecanism quartz (CF si CG). Probabil ca ceasul asta are varianta CG (Powerdrive) in el, ca daca avea varianta CF cu Precidrive banuiesc ca ar fi scris cumva asta pe el ca si marketing.
Imediat pun si pozele...



Tot uitandu-ma zilele astea pe site-ul B&B mi-au ramas ochii la un HAMILTON Jazzmaster aflat la reducere (-40%)
Iar magazinul a ramas fara el.
Pretul final de vanzare dupa aplicarea reducerii mi s-a parut ok, mai ales pentru mecanismul din el. Mi-a placut si ca are ingusta acea margine a carcasei care inconjoara geamul - asa ca scade riscul de a se zgaria acolo si de a se vedea acea eventuala zgarietura. Mi-a placut si cadranul si faptul ca e WR100m si m-am bucurat ca, cureaua, are sistemul clasic de inchidere si nu pe cel de tip butterfly.
https://www.bbcollection.ro/ceas-hamilt ... 55903.html
Ce nu prea mi-a convenit? Faptul ca geamul lui de safir nu are tratament AR. Ar fi meritat, deoarece cadranul lui este negru lucios, toti ceea ce e pus pe el este de culoare argintie - asa s-ar fi vazut si mai frumos daca avea acel tratament care sa mai elimine din reflexii. Eram aproape pe punctul de a-l lasa in vitrina din acest motiv al lipsei AR-ului insa pana la urma m-a convins pretul si mecansimul lui ETA 251.274 cu 5 motoare si 22 de rubine:
https://watchbase.com/eta/caliber/251-274
Vad ca sunt 2 variante ale acestui mecanism quartz (CF si CG). Probabil ca ceasul asta are varianta CG (Powerdrive) in el, ca daca avea varianta CF cu Precidrive banuiesc ca ar fi scris cumva asta pe el ca si marketing.
Imediat pun si pozele...



"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
Re: Ultima achizitie
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
Re: Ultima achizitie
Felicitari!
Foarte frumos! Un design interesant dpdv al meu. Gandind la cat costa o revizie de automatic in scumpa noastra tara atat de saraca in ceasornicari, trecerea ta spre quartz este din ce in ce mai logica.
Foarte frumos! Un design interesant dpdv al meu. Gandind la cat costa o revizie de automatic in scumpa noastra tara atat de saraca in ceasornicari, trecerea ta spre quartz este din ce in ce mai logica.
Re: Ultima achizitie
Mulțumesc.
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)













