Ultima achizitie

Aici se pot posta poze, cataloage si videoclipuri ale ceasurilor detinute de pasionati!
Scrie răspuns
marius111
Mesaje: 657
Membru din: 21 Iun 2011, 15:49

Re: Ultima achizitie

Mesaj de marius111 »

Au aceiași serie?
Sau aia nu e seria?
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora
marian_sro
Mesaje: 928
Membru din: 03 Iul 2012, 10:03

Re: Ultima achizitie

Mesaj de marian_sro »

Aia e referința.
Legionarul
Mesaje: 22
Membru din: 18 Ian 2022, 22:37

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Legionarul »

nicola56 scrie:-Azi din tîrg...Două dintr-o lovitură.
Din ce târg?
nicola56
Mesaje: 1341
Membru din: 22 Apr 2014, 14:09

Re: Ultima achizitie

Mesaj de nicola56 »

Craiova.
Avatar utilizator
Doruceas
Mesaje: 60
Membru din: 03 Aug 2011, 15:15
Localitate: Bucuresti

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Doruceas »

Un ceas care nu ticaie dar care merge la secunda :D
Aceasta este cea mai noua achizitie a mea
https://www.ceasornicar.ro/forum/viewto ... 41&t=37415

Imagine
bongiorno
Mesaje: 264
Membru din: 04 Aug 2016, 15:42

Re: Ultima achizitie

Mesaj de bongiorno »

Imagine
valentin1234
Mesaje: 3147
Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Localitate: Dublin

Re: Ultima achizitie

Mesaj de valentin1234 »

Interesant Timex, o fi facut in Waterbury? Zi-ne doua vorbe despre el, voinice :)
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
bongiorno
Mesaje: 264
Membru din: 04 Aug 2016, 15:42

Re: Ultima achizitie

Mesaj de bongiorno »

Cautati pe Youtube
TW2U837007U
adl
Mesaje: 1700
Membru din: 01 Iun 2008, 21:19

Re: Ultima achizitie

Mesaj de adl »

Imagine
Avatar utilizator
bonheur
Mesaje: 1972
Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Localitate: Bucuresti

Re: Ultima achizitie

Mesaj de bonheur »

Unul dintre cele mai bune exemplare pe care le-am vazut recent pe internet.

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Emil68
Mesaje: 2266
Membru din: 23 Ian 2017, 01:17

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Emil68 »

Seiko 5 SNKL23K1:

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Workman
Mesaje: 2682
Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Localitate: Bucuresti

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Workman »

Salutare,

Tot uitandu-ma zilele astea pe site-ul B&B mi-au ramas ochii la un HAMILTON Jazzmaster aflat la reducere (-40%) :shock: iar azi m-am dus sa il si vad in magazin. :roll:
Iar magazinul a ramas fara el. :lol:

Pretul final de vanzare dupa aplicarea reducerii mi s-a parut ok, mai ales pentru mecanismul din el. Mi-a placut si ca are ingusta acea margine a carcasei care inconjoara geamul - asa ca scade riscul de a se zgaria acolo si de a se vedea acea eventuala zgarietura. Mi-a placut si cadranul si faptul ca e WR100m si m-am bucurat ca, cureaua, are sistemul clasic de inchidere si nu pe cel de tip butterfly.
https://www.bbcollection.ro/ceas-hamilt ... 55903.html

Ce nu prea mi-a convenit? Faptul ca geamul lui de safir nu are tratament AR. Ar fi meritat, deoarece cadranul lui este negru lucios, toti ceea ce e pus pe el este de culoare argintie - asa s-ar fi vazut si mai frumos daca avea acel tratament care sa mai elimine din reflexii. Eram aproape pe punctul de a-l lasa in vitrina din acest motiv al lipsei AR-ului insa pana la urma m-a convins pretul si mecansimul lui ETA 251.274 cu 5 motoare si 22 de rubine:
https://watchbase.com/eta/caliber/251-274

Vad ca sunt 2 variante ale acestui mecanism quartz (CF si CG). Probabil ca ceasul asta are varianta CG (Powerdrive) in el, ca daca avea varianta CF cu Precidrive banuiesc ca ar fi scris cumva asta pe el ca si marketing.

Imediat pun si pozele...

Imagine

Imagine

Imagine
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
Avatar utilizator
Workman
Mesaje: 2682
Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Localitate: Bucuresti

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Workman »

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
bongiorno
Mesaje: 264
Membru din: 04 Aug 2016, 15:42

Re: Ultima achizitie

Mesaj de bongiorno »

Felicitari!
Foarte frumos! Un design interesant dpdv al meu. Gandind la cat costa o revizie de automatic in scumpa noastra tara atat de saraca in ceasornicari, trecerea ta spre quartz este din ce in ce mai logica.
Avatar utilizator
Workman
Mesaje: 2682
Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Localitate: Bucuresti

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Workman »

Mulțumesc.
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
Scrie răspuns