istoria seiko
Re: istoria seiko
Ma tot gandesc sa-mi iau un Seiko automatic, vazand cat sunt de apreciate, dar jur ca nu am reusit sa gasesc nici macar un model care sa-mi placa. Ma uit zilnic pe net, poate imi schimb parerea, dar nu reuseste nici unul sa-mi faca macar cu ochiul. Asi dori unul mai clasic, doar cu orar, minutar, secundar si data, iar variantele Seiko arata parca toate la fel, aceasi carcasa, acelasi design. Intre Grand Seiko si Seiko 5, nu mi se pare a fi vreo mare diferenta.
Re: istoria seiko
In zona Seiko 5 e o destul de mare diversitate la un pret bun, dar nici unul nu cred ca e ISO diver.Notka scrie:Ma tot gandesc sa-mi iau un Seiko automatic, vazand cat sunt de apreciate, dar jur ca nu am reusit sa gasesc nici macar un model care sa-mi placa. Ma uit zilnic pe net, poate imi schimb parerea, dar nu reuseste nici unul sa-mi faca macar cu ochiul. Asi dori unul mai clasic, doar cu orar, minutar, secundar si data, iar variantele Seiko arata parca toate la fel, aceasi carcasa, acelasi design. Intre Grand Seiko si Seiko 5, nu mi se pare a fi vreo mare diferenta.
Exista desigur 'monstrii' (SKX781 / SKX779 si altele) cu look-ul lor inovator (il recomand personal) precum si linia mai 'clasica' de genul SKX007.
Mai sus exista modele gen Samurai si apoi Sumo (de la SBDC001 la SBDC007) si la un moment dat MarineMaster (SBDX001).
Si desigur exista si alternative ultra-solide quartz (dupa parerea mea mai solide decat cele mecanice la genul de socuri serioase din activitati mai sportive) - eu recomand din experienta personala SKA367 si mai ales SBCM023, dar te poti uita si dupa SKA371, SKA293P, SKA369P sau SKA385 - chestie de stil si culoare.

Re: istoria seiko
Vezi aici cateva modele interesante automatice: http://www.seiyajapan.com/category/3_seiko_quartz_etc_/
Ca look mie imi plac vreo 3-4 de acolo, dar de fiecare data cand m-am gandit sa achizitionez unul m-a tinut pe loc grosimea ceasurilor care de altfel in opinia mea trebuie sa fie mult mai subtiri.

Ca look mie imi plac vreo 3-4 de acolo, dar de fiecare data cand m-am gandit sa achizitionez unul m-a tinut pe loc grosimea ceasurilor care de altfel in opinia mea trebuie sa fie mult mai subtiri.
E o diferenta colosala, daca nu o vezi, nu o vezi, asta eNotka scrie:Intre Grand Seiko si Seiko 5, nu mi se pare a fi vreo mare diferenta.
Re: istoria seiko
Caut un model automatic, mai subtirel si cu o forma clasica, mai eleganta sa zicem pentru costum.catalinus scrie:In zona Seiko 5 e o destul de mare diversitate la un pret bun, dar nici unul nu cred ca e ISO diver.
Exista desigur 'monstrii' (SKX781 / SKX779 si altele) cu look-ul lor inovator (il recomand personal) precum si linia mai 'clasica' de genul SKX007.
Re: istoria seiko
Eu ma refeream la design. Cu siguranta e o diferenta mare din punct de vedere al mecanismului.Clipper scrie:E o diferenta colosala, daca nu o vezi, nu o vezi, asta eNotka scrie:Intre Grand Seiko si Seiko 5, nu mi se pare a fi vreo mare diferenta.
- controller
- Mesaje: 888
- Membru din: 28 Ian 2008, 13:12
- Localitate: Bucuresti
Re: istoria seiko
Nu numaiNotka scrie:Eu ma refeream la design. Cu siguranta e o diferenta mare din punct de vedere al mecanismului.Clipper scrie:E o diferenta colosala, daca nu o vezi, nu o vezi, asta eNotka scrie:Intre Grand Seiko si Seiko 5, nu mi se pare a fi vreo mare diferenta.
If time is money, I'll spend my money on time.
Re: istoria seiko
Am inteles ca Grand Seiko, nu se poate cumpara in Europa. Exista vreo versiune europeana a acestuia si la ce pret? Dar Grand Seiko cat costa?
Re: istoria seiko
Toate se pot cumpara - de pe netNotka scrie:Am inteles ca Grand Seiko, nu se poate cumpara in Europa. Exista vreo versiune europeana a acestuia si la ce pret? Dar Grand Seiko cat costa?
De ex. de aici:
http://www.seiyajapan.com/category/1_grand_seiko/
(el are niste poze bune si care nu sunt din cele 'stoc' de la Seiko).
Liste mai mari se pot gasi la:
http://www.seiko-watch.co.jp/gs/about/showcase.html
http://www.grandseiko.net/
Exista in mod sigur cel putin un magazin care vinde Grand Seiko si in Europa - la Paris (probabil acum sunt / vor fi mai multe pentru ca deja a inceput o usoara 'presiune' pe vanzatorii din JP sa nu mai faca reclama in afara JP).
O alta gama japoneza interesanta este si 'The Citizen'
http://translate.google.com/translate?j ... index.html
(la modele quartz exista o garantie unica de 10 ani si sunt si perpetual calendar, lucru care la Grand Seiko nu este inca disponibil).
Doua modele japoneze mult mai accesibile sunt discutate la
http://caranfil.org/harrison/harrison_legacy_ro.html
Re: istoria seiko
Pot spune ca sunt impresionat de renumele firmei Seiko si de realizarile tehnice. Asta e si motivul pentru care mi-as dori un Seiko. Din pacate, nu gasesc un model (eu caut varianta clasica nu sport) care sa imi placa. Din punctul meu de vedere ceasurile arata la fel ca acum 20 de ani si par ieftine. De fapt linia Seiko 5 chiar este ieftina, iar Grand Seiko, din punct de vedere al designului, pastreaza linia lui Seiko 5.
La varianta clasica nici Citizen, nu sunt grozavi in design.
Se pare ca stilul japonez, se pastreaza la ceasuri ca si la masini. Calitate, fiabilitate, tehnica deosebita, dar design cam slabut.
La varianta clasica nici Citizen, nu sunt grozavi in design.
Se pare ca stilul japonez, se pastreaza la ceasuri ca si la masini. Calitate, fiabilitate, tehnica deosebita, dar design cam slabut.
Re: istoria seiko
In general exista destule modele cu design mai modern sau mai special, este foarte relevanta gama de pret si ce anume intelegi tu prin 'design modern'.Notka scrie:Pot spune ca sunt impresionat de renumele firmei Seiko si de realizarile tehnice. Asta e si motivul pentru care mi-as dori un Seiko. Din pacate, nu gasesc un model (eu caut varianta clasica nu sport) care sa imi placa. Din punctul meu de vedere ceasurile arata la fel ca acum 20 de ani si par ieftine. De fapt linia Seiko 5 chiar este ieftina, iar Grand Seiko, din punct de vedere al designului, pastreaza linia lui Seiko 5.
La varianta clasica nici Citizen, nu sunt grozavi in design.
Se pare ca stilul japonez, se pastreaza la ceasuri ca si la masini. Calitate, fiabilitate, tehnica deosebita, dar design cam slabut.
-
Alexandrion
- Mesaje: 492
- Membru din: 02 Oct 2010, 23:05
- Contact:
Re: istoria seiko
De fapt la Seiko au multe ceasuri cu design foarte modern, cronografe, etc. Au si ceasuri cu dimensiuni moderne, Colectia Ananta, are ceasuri care poti sa le folosesti ca arma alba
datorita dimensiunilor. Gama Premier deasemenea are ceasuri cu design modern si placut in acelasi timp.
Cat despre aspectul ieftin te contrazic. Pe net si un Omega poate arata ieftin, diferenta este cand il tii in mana si vezi ca este lucrat exceptional de bine.
Cat despre aspectul ieftin te contrazic. Pe net si un Omega poate arata ieftin, diferenta este cand il tii in mana si vezi ca este lucrat exceptional de bine.
- controller
- Mesaje: 888
- Membru din: 28 Ian 2008, 13:12
- Localitate: Bucuresti
Re: istoria seiko
Se poate cumpara sigur si din Europa, aici:Notka scrie:Am inteles ca Grand Seiko, nu se poate cumpara in Europa. Exista vreo versiune europeana a acestuia si la ce pret? Dar Grand Seiko cat costa?
http://www.seikocenter.fr/
In celelalte 'Seiko Boutique' din Europa nu sunt sigur ca se gaseste si GS:
http://www.seikowatches.com/seiko_center/index.html
If time is money, I'll spend my money on time.
Re: istoria seiko
Tot cautand informatii despre Seiko, am gasit o colectie interesanta: http://seikoandcitizen.blogspot.com/
Re: istoria seiko
Si Jura watches a devenit recent dealer de Grand Seiko: http://www.jurawatches.co.uk/grand-seiko-watches (Ananta vindeau de mai multa vreme)controller scrie:Se poate cumpara sigur si din Europa, aici:Notka scrie:Am inteles ca Grand Seiko, nu se poate cumpara in Europa. Exista vreo versiune europeana a acestuia si la ce pret? Dar Grand Seiko cat costa?
http://www.seikocenter.fr/
In celelalte 'Seiko Boutique' din Europa nu sunt sigur ca se gaseste si GS:
http://www.seikowatches.com/seiko_center/index.html
Re: istoria seiko
Nu stiu cum poti compara seria 5 cu Grand Seiko . E o mica mare diferenta de bani,nu seamna decat daca vezi ceasurile la fel doar ca arata ora
Ce buget ai?
Ce buget ai?

