seth thomas
Reguli forum
In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!
In aceasta arie se pun intrebari, probleme, exclusiv adresate ceasornicarului. Pentru sfaturi cu privire la cumpararea unor ceasuri postati in sectiunea dedicata!
-
paulrogojina
- Mesaje: 33
- Membru din: 17 Mar 2014, 20:07
- Localitate: Galati
- Contact:
seth thomas
Bun gasit.
Solicit ajutorul domniilor voastre in reparatia unui ceas batran ,dar defect.
E vorba de un Seth Thomas 5164.
Problema este la "ciocanel".Are "furca"rupta.
Multumesc.
Solicit ajutorul domniilor voastre in reparatia unui ceas batran ,dar defect.
E vorba de un Seth Thomas 5164.
Problema este la "ciocanel".Are "furca"rupta.
Multumesc.
Re: seth thomas
Axul furcii?Sau paletele?

Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
-
Alexvintage
- Mesaje: 5813
- Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Re: seth thomas
Seth Thomas a fost unul din furnizorii principali ai amiralitatii britanice si a fabricat niste ceasuri interesante in anii 190-1910, atat de bord cat si de buzunar.
-
paulrogojina
- Mesaje: 33
- Membru din: 17 Mar 2014, 20:07
- Localitate: Galati
- Contact:
Re: seth thomas
Va salut.
Problema este la "furca" ancher,ciocanel.
Va rog sa-mi scuzati termenii ,sunt un pasionat de moda veche.
Lipseste varful ,rupt,lipsa un "rubin".
Balansul este bun si roata preancher la fel.
Multumesc de "reply"


Problema este la "furca" ancher,ciocanel.
Va rog sa-mi scuzati termenii ,sunt un pasionat de moda veche.
Lipseste varful ,rupt,lipsa un "rubin".
Balansul este bun si roata preancher la fel.
Multumesc de "reply"

Ultima oară modificat 17 Mar 2014, 20:44 de către paulrogojina, modificat 1 dată în total.
Re: seth thomas
Un mecanism Seth Thomas f. frumos.
http://www.ebay.com/itm/SETH-THOMAS-NO- ... 1427209326
http://www.ebay.com/itm/SETH-THOMAS-NO- ... 1427209326
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
-
paulrogojina
- Mesaje: 33
- Membru din: 17 Mar 2014, 20:07
- Localitate: Galati
- Contact:
Re: seth thomas
Va salut cu respect.
Nu se "brodeste" problemei in cauza.
Admir tot ce ticaie
Nu se "brodeste" problemei in cauza.
Admir tot ce ticaie
- gherghin nicolae
- Moderator
- Mesaje: 6401
- Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
- Localitate: petrosani
Re: seth thomas
Asa-i .
Unul e de buzunar (ala care l-a postat Gabi ) iar al dvs e de perete.
Mers aplicat , dupa cum se vede in poza cu mecanismul .
Interesant este reglajul avansului , pe cadran . Unde scrie F-S . Fast-Slow , repede-incet.
Pe mecanism scrie made in USA . Pe cadran jos , tot asta scrie ? Ca nu vad din cauza reflexiei blitzului ...
Unul e de buzunar (ala care l-a postat Gabi ) iar al dvs e de perete.
Mers aplicat , dupa cum se vede in poza cu mecanismul .
Interesant este reglajul avansului , pe cadran . Unde scrie F-S . Fast-Slow , repede-incet.
Pe mecanism scrie made in USA . Pe cadran jos , tot asta scrie ? Ca nu vad din cauza reflexiei blitzului ...
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
-
Alexvintage
- Mesaje: 5813
- Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Re: seth thomas
Pare a avea un mecanism destul de precis. Daca tot intentionati sa-l reparati (ceea ce de altfel si merita) cautati-i si un secundar potrivit. Cel actual e cam rahitic.
-
paulrogojina
- Mesaje: 33
- Membru din: 17 Mar 2014, 20:07
- Localitate: Galati
- Contact:
Re: seth thomas
Va salut.
Tot asa scrie "Made in USA".
Dupa cum arata "mecanica" ,pare ca acum a fost scos din cutie.
Se faceau lucruri de calitate in trecut.
Tot asa scrie "Made in USA".
Dupa cum arata "mecanica" ,pare ca acum a fost scos din cutie.
Se faceau lucruri de calitate in trecut.
-
paulrogojina
- Mesaje: 33
- Membru din: 17 Mar 2014, 20:07
- Localitate: Galati
- Contact:
Re: seth thomas
Asa l-am achizitionat.Alexvintage scrie:Pare a avea un mecanism destul de precis. Daca tot intentionati sa-l reparati (ceea ce de altfel si merita) cautati-i si un secundar potrivit. Cel actual e cam rahitic.
Dupa cum e realizat ,echilibrat cu o mica contragreutate ,finete in executie ,pare original.
Cadranul este marcat corespunzator cu marimea secundarului ;cred.
- gherghin nicolae
- Moderator
- Mesaje: 6401
- Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
- Localitate: petrosani
Re: seth thomas
Secundarul e 100 % original . Doar ca e putin mai scurt...Cine stie cine , din diverse motive l-o fi taiat ...
Ceasul este de nava . Nu stiu daca militara sau nu , pentru ca in general cele militare erau negre. Scriu in general , pentru ca nu este neaparat o regula absoluta.
Mai jos aveti multe poze cu astfel de ceasuri , veti vedea si secundarul identic cu al ceasului dvs.
https://www.google.ro/search?q=seth+tho ... B400%3B300
Ceasul este de nava . Nu stiu daca militara sau nu , pentru ca in general cele militare erau negre. Scriu in general , pentru ca nu este neaparat o regula absoluta.
Mai jos aveti multe poze cu astfel de ceasuri , veti vedea si secundarul identic cu al ceasului dvs.
https://www.google.ro/search?q=seth+tho ... B400%3B300
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Re: seth thomas
Pai nu cred ca este foarte complicat de pus un rubin la furca.Asa ca sansele sunt mari sa-l revedeti ticaind.

Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
- gherghin nicolae
- Moderator
- Mesaje: 6401
- Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
- Localitate: petrosani
Re: seth thomas
Varianta marcata pe cadran US. Navy ...


,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
-
paulrogojina
- Mesaje: 33
- Membru din: 17 Mar 2014, 20:07
- Localitate: Galati
- Contact:
Re: seth thomas
Nu e vorba doar de un rubin in furca.Claudiu scrie:Pai nu cred ca este foarte complicat de pus un rubin la furca.Asa ca sansele sunt mari sa-l revedeti ticaind.
Varful este rupt ,lipseste.
Mecanica este intr-o stare perfecta ,curata ,nu se vede uzura ,carcasa si cadranul ,deasemenea ,arata foarte bine.
-
Alexvintage
- Mesaje: 5813
- Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Re: seth thomas
Ups, asta complica mult lucrurile. Singura sansa ar fi de gasit un mers aplicat (asa se numeste ansamblul) compatibil.
Daca nu...aveti ghinion.
Daca nu...aveti ghinion.


