Pe ce ni s-a pus pata. :-)
Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
Pare sa fie de strut in opinia mea, dar nu prea imi place calitatea lucrarii.
Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
l-am gasit ieftin si nu m-am putut abtine. In afara de curea, nu are alte semne de uzura.


Am dat si comnda de curea.
Me happy.


Am dat si comnda de curea.
Me happy.
Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
Poate ca nu e cea mai rationala alegere dar... in sfarsit, l-am comandat deja.


- zvonacfirst
- Mesaje: 185
- Membru din: 01 Noi 2014, 11:11
Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
Cred ca m-am indragostit. Ce nu stiu este daca intr-adevar merita pretul de 100$. Ce parere aveti?
Este un Cortebert dar pe ecran scrie HISLON.
Oare este original? Sfatuiti-ma va rog.




Este un Cortebert dar pe ecran scrie HISLON.
Oare este original? Sfatuiti-ma va rog.




- gherghin nicolae
- Moderator
- Mesaje: 6401
- Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
- Localitate: petrosani
Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
Ceas al Cailor ferate turcesti .
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
- zvonacfirst
- Mesaje: 185
- Membru din: 01 Noi 2014, 11:11
Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
Multumesc. Asta mi-am dat seama.
Dar merita oare banii? Mie imi place cum arata.
Calibrul este Base Unitas cal. 6425, Cort 739.
Este ceva de calitate sau de duzina?
Dar merita oare banii? Mie imi place cum arata.
Calibrul este Base Unitas cal. 6425, Cort 739.
Este ceva de calitate sau de duzina?
- gherghin nicolae
- Moderator
- Mesaje: 6401
- Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
- Localitate: petrosani
Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
Nu-i de duzina, insa nici Rolex nu e.
Un mecanism bun , cu antisoc, suruburi albastrite , deci ceva bine realizat si probabil la vremea aparitiei lui destul de scump.
Un mecanism bun , cu antisoc, suruburi albastrite , deci ceva bine realizat si probabil la vremea aparitiei lui destul de scump.
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
Eu l-as lua ....
-
Alexvintage
- Mesaje: 5813
- Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
....daca ar fi fost intr-o carcasa din inox.dino_z scrie:Eu l-as lua ....
- zvonacfirst
- Mesaje: 185
- Membru din: 01 Noi 2014, 11:11
Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
***
Din ce am vazut, la varsta acestui ceas nu au fost utilizate carcase de inox ci doar gold plated sau crom/nichel (mereu le incurc). Cred ca este inox capacul spate.
Oricum aproape m-ati convins sa-l iau, multumesc pentru raspunsuri.
Dar faptul ca scrie HISLON pe cadran si nu CORTEBERT ce inseamna?
Din ce am vazut, la varsta acestui ceas nu au fost utilizate carcase de inox ci doar gold plated sau crom/nichel (mereu le incurc). Cred ca este inox capacul spate.
Oricum aproape m-ati convins sa-l iau, multumesc pentru raspunsuri.
Dar faptul ca scrie HISLON pe cadran si nu CORTEBERT ce inseamna?
- gherghin nicolae
- Moderator
- Mesaje: 6401
- Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
- Localitate: petrosani
Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
Inseamna ca acesti fabricanti ai ceasului Hilson au folosit (si ) mecanisme Cortebert cu care si-au echipat produsele (ceasurile ).
Carcasele din inox au fost folosite si mai demult...asa ca nu-i asta o regula...Insa alea erau mai scumpe si calitatea/rezistenta lor in timp este mai buna.
Capacul spate este intr-adevar din inox.
Carcasele din inox au fost folosite si mai demult...asa ca nu-i asta o regula...Insa alea erau mai scumpe si calitatea/rezistenta lor in timp este mai buna.
Capacul spate este intr-adevar din inox.
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "
-
Alexvintage
- Mesaje: 5813
- Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
Daca nu va deranjeaza faptul ca e o facatura (cine a mai vazut mecanism si carcasa semnata Cortebert si cadran Hislon) intr-o carcasa coclita provenita dintr-un garaj din Izmir si aflata la vanzare la un pret exagerat... n-aveti decat. Sunt banii d-vs.
http://www.ebay.de/itm/SALE-Cortebert-H ... 1820547166
PS:
carcasele din inox se intalnesc din anii 1918-1920
http://www.ebay.de/itm/SALE-Cortebert-H ... 1820547166
PS:
carcasele din inox se intalnesc din anii 1918-1920
- zvonacfirst
- Mesaje: 185
- Membru din: 01 Noi 2014, 11:11
Re: Pe ce ni s-a pus pata. :-)
Pai vedeti? De aia intreb aici. Eu de unde sa-mi dau seama ca acea carcasa este o facatura? Combinatia cadran/capac spate m-a pus pe ganduri si, inainte sa postez aici, i-am scris vanzatorului cerandu-i detalii. Astept raspunsul lui.Alexvintage scrie:Daca nu va deranjeaza faptul ca e o facatura (cine a mai vazut mecanism si carcasa semnata Cortebert si cadran Hislon) intr-o carcasa coclita provenita dintr-un garaj din Izmir si aflata la vanzare la un pret exagerat... n-aveti decat. Sunt banii d-vs.
Multumesc mult.
Eu am vrut sa spun altceva dar m-am exprimat prost.Alexvintage scrie:carcasele din inox se intalnesc din anii 1918-1920
Nu am vazut carcase de inox la ceasurile Cortebert la care am gasit poze pe net. Poate gresesc dar tot ce am gasit sut ori gold plated ori nichelate.
Am vazut in schimb o multime de poze cu ceasuri foarte frumoase marca Hislon.







