"Limitarile" noastre. :-)

Aici se pot posta poze, cataloage si videoclipuri ale ceasurilor detinute de pasionati!
Avatar utilizator
Achraf
Moderator
Mesaje: 8197
Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Contact:

Re: "Limitarile" noastre. :-)

Mesaj de Achraf »

As fi curios sa stiu de ce le considerati rare / editii limitate - ma refer la ultimele ceasuri postate de zar, dandsoo, calin gabi ...
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Avatar utilizator
Workman
Mesaje: 2682
Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Localitate: Bucuresti

Re: "Limitarile" noastre. :-)

Mesaj de Workman »

Achraf scrie:As fi curios sa stiu de ce le considerati rare / editii limitate - ma refer la ultimele ceasuri postate de zar, dandsoo, calin gabi ...
Corect.

Haideti sa ne limitam in a posta/prezenta doar acele ceasuri care sunt strict Limited Edition sau Aniversary Edition. Sau dupa caz - ambele.
O mica explicare care sa insoteasca pozele este binevenita, dar nu este neaparat conditie sine qua non.

De aceea l-am si rugat pe Adrian sa prezinte (ca si exemplu) acel Candino Planet Solar pe care il are, pentru ca intr-adevar ceasul acela este mai mult decat L.E ...
Ah, si inca o chestie: sa postam ceasurile pe care le avem, nu pe care le-am avut la un moment dat sau ne-au trecut prin mana.

Multumesc.
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
Avatar utilizator
satiriadis
Mesaje: 1297
Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
Localitate: Rahova Inc

Re: "Limitarile" noastre. :-)

Mesaj de satiriadis »

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
SBLA047
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: "Limitarile" noastre. :-)

Mesaj de Alexvintage »

"Seria limitata" este un moft al producatoruluimo. O comanda in serie mica e cu totul altceva.
Aici un ceas fabricat in 15-20 de exemplare. In prezent mai sunt cunoscute doar 2 functionale. Asta e unul din ele:
Imagine
Avatar utilizator
Workman
Mesaje: 2682
Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Localitate: Bucuresti

Re: "Limitarile" noastre. :-)

Mesaj de Workman »

La Corum este 38 din 50? :shock:
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Nu te teme de ziua de mâine, Dumnezeu este deja acolo" (Sf. Nectarie de Eghina)
Avatar utilizator
satiriadis
Mesaje: 1297
Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
Localitate: Rahova Inc

Re: "Limitarile" noastre. :-)

Mesaj de satiriadis »

Da.
Corum 50, Graham 250, Philip Watch 1000.
SBLA047
Avatar utilizator
Achraf
Moderator
Mesaje: 8197
Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Contact:

Re: "Limitarile" noastre. :-)

Mesaj de Achraf »

Jean Marcel Annual Calendar Moon Phase (cal. JLC 889)

Limited edition of 50.
Prezentat aici:

http://www.ceasornicar.ro/forum/viewtop ... el#p227911

Tot pe aceeasi pagina e si un Bueche-Girod, care desi nu e editie limitata, este foarte rar in configuratia respectiva ... aproape unic!
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Avatar utilizator
Achraf
Moderator
Mesaje: 8197
Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Contact:

Re: "Limitarile" noastre. :-)

Mesaj de Achraf »

Corum Automatic 100 18K (cal. FP 1150), LE

Imagine
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Avatar utilizator
catalin.v
Mesaje: 3107
Membru din: 02 Ian 2008, 17:51

Re: "Limitarile" noastre. :-)

Mesaj de catalin.v »

De multa vreme ma feresc sa mai scriu "... fain ceas", "...chiar arata bine" si alte impresii pe marginea unor piese care ma incanta. La acesta am avut tendinta de-a scrie si probabil ca nu ar fi aparut numele meu pe aceasta pagina daca... nu ar fi venit sotia sa vada bijuteria asta pe monitor: "... ce ceas e ala?", apoi, dupa ce ii zic ca este din aur, vine aproape de monitor: "aa, si uite ca e automatic".
Felicitari duble pentru acest ceas, imi place si modelul finut de pe anse (sotia, dupa ce i-am zis ca este din aur: "si cadranul este tot din aur, alb?").
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"
Avatar utilizator
Achraf
Moderator
Mesaje: 8197
Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Contact:

Re: "Limitarile" noastre. :-)

Mesaj de Achraf »

Omega "Phase de Lune Or" automatic, cal. 715, 18K YG

O alta 'limitare' prezentata aici:

http://www.ceasornicar.ro/forum/viewtop ... 15#p186730
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Avatar utilizator
controller
Mesaje: 888
Membru din: 28 Ian 2008, 13:12
Localitate: Bucuresti

Re: "Limitarile" noastre. :-)

Mesaj de controller »

Adi, îmi permit să pun eu linkul corect cu minunăția:

http://www.ceasornicar.ro/forum/viewtop ... ne#p154898

Asta, așa, pentru că mi-ai amintit de el și m-ai făcut să salivez pe tastatură. :)
If time is money, I'll spend my money on time.
grig
Mesaje: 944
Membru din: 27 Oct 2007, 21:06
Localitate: Iasi

Re: "Limitarile" noastre. :-)

Mesaj de grig »

Suficient de "limitat", cred.

Imagine
Fiecare dintre cei cu care te intalnesti in orice zi duce o lupta despre care tu nu stii nimic.
grig
Mesaje: 944
Membru din: 27 Oct 2007, 21:06
Localitate: Iasi

Re: "Limitarile" noastre. :-)

Mesaj de grig »

E un Stowa Airman, cu 2801, facut pentru prima editie a targului Watch 2008 de la Maastricht.
Oferit unui participant prin tragere la sorti, ajuns in final la mine. :D
Fiecare dintre cei cu care te intalnesti in orice zi duce o lupta despre care tu nu stii nimic.
Avatar utilizator
Bogdan11
Mesaje: 1460
Membru din: 30 Iun 2014, 22:02

Re: "Limitarile" noastre. :-)

Mesaj de Bogdan11 »

grig scrie:E un Stowa Airman, cu 2801, facut pentru prima editie a targului Watch 2008 de la Maastricht.
Oferit unui participant prin tragere la sorti, ajuns in final la mine. :D
Felicitari !!!
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.
Avatar utilizator
Achraf
Moderator
Mesaje: 8197
Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Contact:

Re: "Limitarile" noastre. :-)

Mesaj de Achraf »

Wintex Automatic L.E. (Frederic Piguet 95.13)

Editie limitata, produsa cel mai probabil in 1999 si probabil ca pina in 100 de exemplare.

Imagine

Imagine
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Scrie răspuns