Anul de fabricatie poate fi 1948?

Ceasuri Germane - Made in Germany
Încuiat
nicola56
Mesaje: 1341
Membru din: 22 Apr 2014, 14:09

Anul de fabricatie poate fi 1948?

Mesaj de nicola56 »

Buna seara, intrebarea mea este.. daca stanta care se gaseste pe mecanism -( Kienzle 48/05 )
poate sa indice anul si luna de fabricatie a ceasului?
Multumesc.
Imagine
Imagine
valentin1234
Mesaje: 3147
Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Localitate: Dublin

Re: Anul de fabricatie poate fi 1948?

Mesaj de valentin1234 »

Nu, nu este anul/luna fabricatiei!
48/05 inseamna ca este exemplarul 5 din 48 de exemplare produse!
E asadar un mecanism foarte rar si foarte bun deci....pe cale de consecinta....foarte valoros!

Spor!
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
Avatar utilizator
xxxbanxxx
Mesaje: 1202
Membru din: 20 Sep 2013, 21:54

Re: Anul de fabricatie poate fi 1948?

Mesaj de xxxbanxxx »

Eu zic ca e numarul 48 din 5 produse, e o greseala de ștanță deci e și mai rar!
cataradoi
Mesaje: 1016
Membru din: 08 Mar 2013, 23:38

Re: Anul de fabricatie poate fi 1948?

Mesaj de cataradoi »

Mie mi se pare incredibil de subtire. N-ati putea, va rog, sa-l masurati cu sublerul, asa smecherit cum o faceti dvs.? Sigur va iese o dimensiune negativa. -3? -4mm? Cat are?
mihaieros
Mesaje: 1164
Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Anul de fabricatie poate fi 1948?

Mesaj de mihaieros »

O gramada de rautati... Chiar avem nevoie de asa ceva pe forum?
Probabil ca astia de am mai ramas, doar la asta ne mai pricepem...
Ceasoholic
cataradoi
Mesaje: 1016
Membru din: 08 Mar 2013, 23:38

Re: Anul de fabricatie poate fi 1948?

Mesaj de cataradoi »

Statistic vorbind, nu ai nici un motiv sa crezi ca ne-am adunat pe acest topic noi toti cei plini de rautati.
Mergi pe convingerea ca viata are un fel de a aseza lucrurile: esti tratat asa cum ii tratezi tu pe ceilalti.

Bascalie sadesti, bascalie culegi.
http://www.ceasornicar.ro/forum/viewtop ... =5&t=35188
Avatar utilizator
xxxbanxxx
Mesaje: 1202
Membru din: 20 Sep 2013, 21:54

Re: Anul de fabricatie poate fi 1948?

Mesaj de xxxbanxxx »

A boale-i telefon:)))
Ultima oară modificat 18 Mai 2018, 09:59 de către xxxbanxxx, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
xxxbanxxx
Mesaje: 1202
Membru din: 20 Sep 2013, 21:54

Re: Anul de fabricatie poate fi 1948?

Mesaj de xxxbanxxx »

Edit
Avatar utilizator
Achraf
Moderator
Mesaje: 8197
Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Contact:

Re: Anul de fabricatie poate fi 1948?

Mesaj de Achraf »

mihaieros scrie:O gramada de rautati... Chiar avem nevoie de asa ceva pe forum?
Probabil ca astia de am mai ramas, doar la asta ne mai pricepem...
Lasa-i pe habarnistii astia ca ei nu stie nimic, decat sa faca mistouri!

Ceasul e chiar mai vechi de-atat, e unicat, daruit lui Caesar, in 48 B.C., de catre Cleopatra, de bucurie ca a avortat in luna a 5-a, ca sa-l faca de ras peste generatii si milenii!

Da' uitea-asa e cand esti fan Dan Pulea si scrii pe forum a la Nicola!

Dar cum a zis cronicarul "românii trebuie să păstreze în străfundul lor conştiinţa că oricare dintre noi poate fi Dan Pulea" [si scrie Dan Pulea!].

https://www.timesnewroman.ro/monden/944 ... -dan-pulea
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Încuiat